2018 CX Final Series Standings Announced!

Another successful CX O-Cup series is in the books! With an exciting last event at Baseball Cross, all of the series final standings have been decided. We want to thank all of the series competitors for a fantastic season of racing and want to congratulate the below individuals for topping their categories!

Master Women

  1. Rhonda Stickle – Bike Zone Racing – 125 points
  2. Joanne Beattie – Six S Partners p/b Ciclowerks – 85 points
  3. Kathleen MacEwen – Lapdogs Cycling Club – 84 points

Junior Men

  1. Matthew Leliveld – Hardwood Next Wave – 141 points
  2. Levi Ogryzlo – Cyclepath Oakville Race Team – 88 points
  3. Jack Ciotlos – Mariposa Cycle Racing Team – 84 points

Elite Women

  1. Nicole Bradbury – NCCH p/b Franklin Templeton Investments – 63 points
  2. Dana Gilligan – MACOGEP-ARGON18-GIRONDINS de Bordeaux p/p Mazda – 61 points
  3. Erica Leonard – Highgate Racing p/b D’Ornellas – 57 points

Elite 1/2 Men

  1. Trevor O’Donnell – Lakeside Storage/Bicycles Plus – 120 points
  2. Anton Varabei – Toronto Hustle – 67 points
  3. Corey Brioschi – THENORTHHUB p/b Bolton Tire

U13 Women

  1. Ruby Jardeleza-Toole – Blacksmith Cycle – 140 points
  2. Emily Samuelson – Hardwood Next Wave – 50 points
  3. Elizabeth Eaton – Techy Kids – 40 points

U13 Men

  1. Ashlin Barry – Mariposa Cycle Racing Team – 150 points
  2. Danny Hune – Hardwood Next Wave – 92 points
  3. Sheldon Drewitt – Speed River Cycling Club – 77

U15 Women

  1. Jett Jardeleza-Toole – Blacksmith Cycle – 115 points
  2. Elli Clark – Homestead Racing – 75 points
  3. Isabella Holmgren – 60 points

U15 Men

  1. Colton Bartholomew – Hardwood Next Wave – 135 points
  2. Troy Von Svoboda – Hardwood Next Wave – 93 points
  3. Lars Derstroff – Independent – 76 points

U17 Women

  1. Nicole Bradbury – NCCH p/b Franklin Templeton Investments – 75 points
  2. Hannah Fennell – Durham Shredders – 20 points

U17 Men

  1. Oscar Clark – THENORTHHUB p/b Bolton Tire – 123 points
  2. Luke Valenti – Hardwood Next Wave – 96 points
  3. Owen Clark – Homestead Racing – 75 points

Elite 4 Men

  1. Caelum Wishart – Independent – 65 points
  2. Michael Eves – Independent – 60 points
  3. Denver Poole – Independent – 59 points

Elite 3 Men

  1. Noah Miller – Woodstock Racing – 100 points
  2. Bronson Patychuk – Bateman’s Bike Co p/b Cloud9 A – 100 points
  3. Andrew Bray – Independent – 63 points

Master 3 Men

  1. Seth Stewart – Rock&Road Cycle Club – 75 points
  2. Joe Meissner – Faction-Smile Tiger C.R p/b WC – 67 points
  3. Ondrej Benjik – Rock&Road Cycle Club – 54 points

Master 2 Men

  1. Scott Weldon – Novofit – Girardin – 91 points
  2. Keith Moore – Morning Glory Cycling Club – 84 points
  3. Andrew McLeod – Midweek Cycling Club – 68 points

Master 1 Men

  1. Robert Holmgren – Hardwood Next Wave – 95 points
  2. Mark Brusso – Lapdogs Cycling Club – 92 points
  3. Eric Jobin – Independent – 79 points

Single Speed

  1. Andrew McEwan – St. Catharines Cycling Club – 95 points
  2. Neil Walker-Wells – Bateman’s Bike Co p/b Cloud9 A – 68 points
  3. Jacques Cormier – Midweek Cycling Club – 60 points

For the full standings CLICK HERE.

We look forward to seeing everyone at the Provincial Championship weekend in Belleville on November 17th and 18th!