The content on this page was last modified on November 30th, 2010. It maybe out of date and the information contained may no longer be relevant. If you are looking for more up-to-date content contact Ontario Cycling at info@ontariocycling.org.

MTB - PlastiGlas Ontario Cup #4, Elliot Lake
Jul.17.2005

PlastiGlas Ontario Cup #4

Elliot Lake, Sunday, 17 July 2005, Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant
Categories
9am Start Peewee Male, Female, Minime Male, Female, Cadet Sport Male, Cadet and Junior Sport Female, Beginner (17+) Male, Beginner (19+) Female,
10:30am Start Try an O-Cup Male, Junior (17-18) Sport Male, Senior (19-29) Sport Male, Master (30-39) Sport Male, Master (40-44) Sport Male, Master (45-49) Sport Male, Master (50-54) Sport Male, Master (55-59) Sport Male, Master (60+) Sport Male, Senior (19-29) Sport Female, Master (30+) Sport Female, Senior (19-29) Expert Female, Master (30+) Expert Female,
1pm Start Cadet+Junior Exp(15-18) Female, Cadet (15-16) Expert Male, Junior (17-18) Expert Male, Senior (19-29) Expert Male, Master (30-39) Expert Male, Master (40-44) Expert Male, Master (45-49+) Expert Male, Senior Elite Male, Female,

Rider Summary for PlastiGlas Ontario Cup #4
Sunday, 17 July 2005 Number of Riders = 406

Number of Riders with the same Name = 0
Number of Riders that DNF (Did Not Finish) = 56
Number of Riders that DNS (Did Not Start) = 37
Number of Riders without Plate/Bib# = 3
Number of Riders with OneDays = 13
Number of Riders without license# assigned = 21

CATEGORY                                  REGISTERED DNS DNF DSQ
Peewee Male 17 0 2 0
Peewee Female 4 1 0 0
Minime Male 23 1 3 0
Minime Female 5 0 0 0
Cadet Sport Male 29 2 5 0
Cadet and Junior Sport Female 3 1 0 0
Beginner (17+) Male 15 1 2 0
Beginner (19+) Female 3 0 0 0
Try an O-Cup Male 4 1 2 0
Junior (17-18) Sport Male 12 0 3 0
Senior (19-29) Sport Male 31 8 5 0
Master (30-39) Sport Male 31 5 5 0
Master (40-44) Sport Male 19 1 4 0
Master (45-49) Sport Male 16 3 2 0
Master (50-54) Sport Male 12 2 1 0
Master (55-59) Sport Male 6 0 0 0
Master (60+) Sport Male 3 0 0 0
Senior (19-29) Sport Female 8 0 0 0
Master (30+) Sport Female 11 1 1 0
Senior (19-29) Expert Female 7 0 2 0
Master (30+) Expert Female 11 1 0 0
Cadet+Junior Exp(15-18) Female 7 0 0 0
Cadet (15-16) Expert Male 12 1 2 0
Junior (17-18) Expert Male 16 0 2 0
Senior (19-29) Expert Male 25 3 4 0
Master (30-39) Expert Male 21 1 5 0
Master (40-44) Expert Male 13 2 2 0
Master (45-49+) Expert Male 4 0 0 0
Senior Elite Male 25 2 3 0
Senior Elite Female 13 0 1 0

PlastiGlas Ontario Cup #4

Elliot Lake

Started@: 9h08m, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 7.38 Km, 2 Laps 17 Entrants

Peewee Male

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2
1 2804 Stuart Loney Epic Ride / Digica.ca/Bolton 28:48.68 15.37 100.0 25 14m23 14m24
2 2811 Jacob Spence Impala Bicycles / Scarborough 29:42.41 53.73 14.91 97.0 22 14m12 15m29
3 2812 Emile Cabardos from Hastings 29:46.60 57.92 14.87 96.8 20 14m20 15m26
4 2822 Davis Ross from Wyevale 30:57.41 2m08 14.30 93.1 18 15m47 15m09
5 2801 Justin Zottl Arrow Racing / Chatsworth 31:41.77 2m53 13.97 90.9 17 14m51 16m50
6 2803 Griffin Dixon Bay Cycle / 3 Rox Racing 32:47.85 3m59 13.50 87.8 16 15m42 17m04
7 2819 Max Eberhardt from North Bay 33:31.09 4m42 13.21 86.0 15 16m26 17m04
8 2807 Colin Van Moorsel Reynolds Cycle Team/Camlachie 34:21.30 5m32 12.89 83.9 14 16m29 17m51
9 2800 Daniel Hill from North Bay 36:05.13 7m16 12.27 79.8 13 17m31 18m33
10 2810 Luke Winn Impala Bicycles / Port Hope 36:47.26 7m58 12.04 78.3 12 17m28 19m18
11 2806 Danny Houben Reynolds Cycle Team/Stratford 40:00.31 11m11 11.07 72.0 11 19m03 20m57
12 2875 Jesse Lacroix 40:26.33 11m37 10.95 71.2 10 19m39 20m46
13 2826 Steven Knapp Impala Bicycles / Oshawa 41:42.60 12m53 10.62 69.1 9 19m16 22m25
14 2808 Nicholas Sansom Reynolds Cycle Team/Camlachie 46:50.40 18m01 9.45 61.5 8 22m41 24m08
15 2816 Charles Giangrande Sports Swap Racing 50:41.73 21m53 8.73 56.8 7 23m11 27m30
1592 Martin Rupes from Toronto Did Not Finish
2817 Kyle Rupay La Bicicletta - J Lindeberg DNF 1 Lap ToGo 18m03
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 9h08m, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 7.38 Km, 2 Laps 4 Entrants

Peewee Female

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2
1 2702 Julie Campbell Reynolds Cycle Team / London 40:47.85 10.85 94.3 25 20m41 20m06
2 2704 Deanna Booton Epic Ride / Digica.ca 42:03.99 1m16 10.53 91.5 22 20m18 21m45
3 2701 Danielle Burgess from Meaford 46:45.22 5m57 9.47 82.3 20 21m55 24m50
2700 Kaleigh Dixon Bay Cycle / 3 Rox Racing Did Not Start
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 9h02m, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 11.02 Km, 3 Laps 23 Entrants

Minime Male

PL PLATE NAME                   AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 2109 Mitchell Bailey Team Hardwood / Barrie 37:53.32 17.45 100.0 25 12m00 12m43 13m09
2 2174 Sam Loud Black Sheep MTB Club 39:03.53 1m10 16.93 97.0 22 12m55 13m11 12m55
3 2134 Danny Catteau Team Hardwood/Horseshoe Valley 40:49.02 2m55 16.20 92.8 20 12m54 13m54 14m00
4 2100 Matt Ricetto from Barrie 41:01.29 3m07 16.12 92.4 18 12m44 14m03 14m12
5 2112 Alan (A.J.) Pieprzak Team Hardwood / Barrie 41:53.47 4m00 15.78 90.4 17 12m53 13m55 15m04
6 2111 Bennett Winn Impala Bicycles / Port Hope 42:51.35 4m58 15.43 88.4 16 13m27 14m50 14m33
7 2106 Brent Campbell Reynolds Cycle Team / London 43:16.04 5m22 15.28 87.6 15 13m37 15m19 14m18
8 2102 Gabriel Charlton from Borden 43:19.02 5m25 15.26 87.5 14 13m55 14m39 14m43
9 2107 Corey Houben Reynolds Cycle Team/Stratford 43:32.99 5m39 15.18 87.0 13 13m48 14m54 14m50
10 2119 Jared Selves from Stratford 46:38.37 8m45 14.18 81.2 12 14m27 16m13 15m56
11 2140 Cameron Wind from Barrie 47:14.97 9m21 13.99 80.2 11 14m14 16m22 16m37
12 2138 Scott Lynch Waterloo CC/The Flying Dogs 47:16.91 9m23 13.98 80.1 10 14m37 15m57 16m41
13 2131 Jean Daniel St. Martin from Borden 49:40.95 11m47 13.31 76.3 9 15m43 16m53 17m04
14 2105 Scott Burgess Arrow Racing / Meaford 50:14.25 12m20 13.16 75.4 8 15m25 17m09 17m39
15 2126 Tim Jeckell St. Catharines CC / Welland 53:09.67 15m16 12.44 71.3 7 16m57 17m56 18m15
16 2133 Sawyer Jonker from Simcoe 53:27.17 15m33 12.37 70.9 6 17m13 18m01 18m12
17 2113 David Winfield Team Hardwood / Barrie 54:20.74 16m27 12.17 69.7 5 16m54 18m14 19m11
18 2175 Jesse Wetzl 56:32.31 18m38 11.69 67.0 4 18m11 19m30 18m50
19 2115 Cameron Fletcher Arrow Racing / Meaford 58:50.36 20m57 11.24 64.4 3 17m11 19m49 21m49
2110 Jared Stafford Cyclissimo Cycling Club DNF 1 Lap ToGo 12m20 14m53
-924 Joshua Dickey Did Not Start
2128 Jeff Tompkins GearsRacing.com / Guelph Did Not Finish
2103 Stephen Moscicky from Barrie DNF 2 LapsToGo 12m39
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 9h08m, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 11.02 Km, 3 Laps 5 Entrants

Minime Female

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 2605 Michelle Everist Algonquin Outfitters 48:47.42 13.55 100.0 25 15m45 16m02 16m59
2 2607 Kassandra Oldcorn Team Hardwood / Everett 54:49.07 6m01 12.06 89.0 22 17m10 18m17 19m20
3 2707 Natasha Oldcorn Team Hardwood / Everett 56:30.13 7m42 11.70 86.4 20 18m36 18m47 19m06
4 2603 Laura Bietola Fly Gurlz / Greenwood 59:04.78 10m17 11.19 82.6 18 18m18 20m46 19m59
5 2602 Alana Walker from Scarborough 1:10:37.23 21m49 9.36 69.1 17 26m23 22m20 21m53
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 9h00m, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 11.02 Km, 3 Laps 29 Entrants

Cadet Sport Male

PL PLATE NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 2075 Luke Viljakainen from Thunder Bay 35:42.96 18.51 100.0 25 11m36 12m03 12m02
2 2014 Iain MacKenzie from Cobourg 37:53.27 2m10 17.45 94.3 22 12m26 12m40 12m46
3 2022 Taylor Pieprzak Team Hardwood / Barrie 38:31.73 2m48 17.16 92.7 20 12m32 12m42 13m16
4 2020 Matthias Purdon Arrow Racing / Owen Sound 38:45.11 3m02 17.06 92.2 18 12m28 12m59 13m17
5 2060 Brian Burke from Midhurst 39:40.20 3m57 16.67 90.0 17 12m55 13m14 13m30
6 2028 Zachary Hughes The Hub Bicycle Club/Cambridge 39:40.98 3m58 16.66 90.0 16 12m29 13m46 13m24
7 2004 Tommy Charlton from Borden 40:01.05 4m18 16.52 89.3 15 12m46 13m19 13m54
8 2074 lachlan Armstrong 40:42.53 4m59 16.24 87.7 14 13m14 13m33 13m53
9 2030 Karson Linton from Cobourg 40:51.28 5m08 16.18 87.4 13 12m56 13m29 14m25
10 2054 Chris Bradshaw from Innisfil 40:57.53 5m14 16.14 87.2 12 13m13 13m29 14m14
11 2012 Mark Van Moorsel Reynolds Cycle Team/Camlachie 41:03.76 5m20 16.10 87.0 11 12m48 13m38 14m36
12 2015 Julian Garrigan Team Hardwood / King City 41:26.20 5m43 15.96 86.2 10 12m57 14m05 14m23
13 2001 Joshua Fletcher Arrow Racing / Meaford 41:44.76 6m01 15.84 85.6 9 13m17 14m13 14m13
14 2037 Cody McMullin from Barrie 42:02.12 6m19 15.73 85.0 8 13m10 14m16 14m35
15 2034 Cameron Ois Team Hardwood / Barrie 42:04.85 6m21 15.71 84.9 7 13m32 14m12 14m19
16 2038 Ethan Winch Team Hardwood / Barrie 42:26.79 6m43 15.58 84.1 6 13m19 14m31 14m36
17 2052 Matthew Geiger Elite Racing Association/Ajax 43:09.18 7m26 15.32 82.8 5 14m28 14m16 14m23
18 2058 Phillip Creagh from Mt. Albert 47:05.51 11m22 14.04 75.8 4 14m26 16m06 16m32
19 2021 Steven Anderson Arrow Racing / Clarksburg 51:47.39 16m04 12.77 69.0 3 16m02 17m47 17m56
20 2040 Alex Howard from Mississauga 55:06.41 19m23 12.00 64.8 2 15m39 20m21 19m05
21 2077 Joshua Brunet from Ottawa, PQ 1:02:03.56 26m20 10.65 57.6 15m36 24m04 22m22
22 2076 Jason Jackett 1:14:16.51 38m33 8.90 48.1 0 22m43 26m21 25m10
2002 Jonathan Berube from Barrie Did Not Finish
2032 Nathan Catteau Team Hardwood/Horseshoe Valley DNF 2 LapsToGo 13m33
2043 Dylan Potts Elite Racing Association Did Not Start
2025 Justin Sheehan from Mississauga Did Not Start
2031 Mac Jonker Silver Spokes CC Inc / Simcoe DNF 1 Lap ToGo 23m49 16m00
2018 Jordan Sansom Reynolds Cycle Team/Camlachie DNF 1 Lap ToGo 14m04 25m55
2059 Ross Andrew MacLeod Team Hardwood / Barrie DNF 1 Lap ToGo 13m47 16m25
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 9h05m, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 11.02 Km, 3 Laps 3 Entrants

Cadet and Junior Sport Female

PL PLATE NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 2506 Laura Cazzola from Maple 52:31.35 12.59 100.0 25 16m50 17m26 18m13
2 2504 Victoria Giangrande Sports Swap Racing 1:05:29.09 12m57 10.10 80.2 22 19m07 21m47 24m33
2503 Kaitlyn Walker from Scarborough Did Not Start
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 9h04m, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 11.02 Km, 3 Laps 15 Entrants

Beginner (17+) Male

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 2216 Dan Valade from Guelph 43:16.97 15.28 100.0 25 14m11 14m26 14m38
2 1471 John Burke from Midhurst 45:26.92 2m09 14.55 95.2 22 13m40 15m04 16m41
3 2203 Ralph Walker from Scarborough 48:22.35 5m05 13.67 89.5 20 15m21 16m45 16m15
4 2297 David George from Elliot Lake 49:05.75 5m48 13.47 88.2 18 15m46 16m23 16m56
5 2296 Andrew Young 50:13.18 6m56 13.17 86.2 17 15m26 17m35 17m11
6 1470 Mike Lynch from Waterloo 53:46.10 10m29 12.30 80.5 16 17m26 18m18 18m00
7 2298 Ken Rastorfer 54:42.16 11m25 12.09 79.1 15 17m51 17m56 18m54
8 814 Kristian Kataila from Oakville 55:35.46 12m18 11.89 77.9 14 17m00 20m54 17m40
9 2201 Stephen Gagliardi Reynolds Cycle Team/Stratford 57:15.66 13m58 11.55 75.6 13 18m00 19m58 19m17
10 2206 Robert Rupay Peterborough CC/Peterborough 57:23.31 14m06 11.52 75.4 12 16m57 20m16 20m09
11 2299 John Selin 1:12:30.58 29m13 9.12 59.7 11 22m01 25m15 25m13
12 2213 Paul Taylor Angry Johnny`s Racing 1:21:36.57 38m19 8.10 53.0 10 26m14 30m48 24m33
1109 Daniel Enright Angry Johnny`s Racing/Toronto DNF 2 LapsToGo 27m49
2214 Ron Oswald Liquid MTB / Brampton Did Not Start
1105 Henry Novik from Thornhill DNF 2 LapsToGo 16m12
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 9h05m, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 11.02 Km, 3 Laps 3 Entrants

Beginner (19+) Female

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 2411 Kristine Janzen Angry Johnny`s Racing/Toronto 56:10.35 11.77 100.0 25 18m19 19m19 18m31
2 2455 Heather Dynes McBride Cycle 1:05:21.76 9m11 10.12 85.9 22 21m24 21m59 21m58
3 2402 Emma Wiechula Angry Johnny`s Racing/Toronto 1:10:41.47 14m31 9.35 79.5 20 21m00 24m39 25m01
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 10h49, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 21.8 Km, 2 Laps 4 Entrants

Try an O-Cup Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2
1 4009 Jim Fry Peterborough CC / Bethany 2:40:03.83 8.17 1h12m 1h27m
-927 Kevin Sweeney Did Not Start
4109 Matthew Binks DNF 1 Lap ToGo 1h15m
1490 Michael Fogarty DNF 1 Lap ToGo 1h34m
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 10h34, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 21.8 Km, 2 Laps 12 Entrants

Junior (17-18) Sport Male

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2
1 1026 Codey May Epic Ride / Digica.ca / Lisle 1:36:50.48 13.51 90.8 25 47m42 49m08
2 1025 Joseph Cox from Wilberforce 1:38:20.74 1m30 13.30 89.4 22 47m38 50m41
3 1019 Marc St. John Maple Leaf CC / Belle River 1:38:33.45 1m42 13.27 89.3 20 47m45 50m48
4 1078 David Sokolowski Black Sheep MTB Club 1:41:31.11 4m40 12.88 86.6 18 49m14 52m16
5 1014 Kyle Van Moorsel Reynolds Cycle Team/Camlachie 1:41:37.29 4m46 12.87 86.6 17 49m58 51m38
6 1011 Scott Johnson Maple Leaf CC / Belle River 1:52:52.34 16m01 11.59 77.9 16 51m09 1h01m
7 1080 Matt Cuddy 1:54:19.68 17m29 11.44 76.9 15 55m21 58m58
8 1007 John Stacewicz Elite Racing Association/Ajax 2:02:30.57 25m40 10.68 71.8 14 58m58 1h03m
9 1081 Bryson Bowers from Kingston 2:11:10.11 34m19 9.97 67.1 13 1h20m 50m55
1002 Ben Ricetto from Barrie Did Not Finish
1012 Brian Campbell Reynolds Cycle Team / London Did Not Finish
1032 Jay Passingham from Sarnia Did Not Finish
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 10h31, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 21.8 Km, 2 Laps 31 Entrants

Senior (19-29) Sport Male

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2
1 925 Scott Elgie from Sault Ste. Marie 1:22:58.12 15.76 100.0 25 40m35 42m22
2 790 Ryan Murray Arrow Racing / Maxwell 1:34:07.83 11m09 13.90 88.1 22 47m15 46m52
3 822 Josh Jones Sports Swap Racing / Toronto 1:37:39.04 14m40 13.39 85.0 20 47m33 50m05
4 921 Josh Gillingham 1:42:09.82 19m11 12.80 81.2 18 49m41 52m28
5 922 Christopher Wong Team Hardwood / Barrie 1:42:39.27 19m41 12.74 80.8 17 51m04 51m34
6 804 Preston McClelland Team Hardwood / Hawkestone 1:46:33.62 23m35 12.27 77.9 16 52m57 53m36
7 924 Jason Sheppard Angry Johnny`s Racing/Toronto 1:46:52.80 23m54 12.24 77.6 15 53m43 53m09
8 809 Tim Philpott Oakville Cycling Club/Oakville 1:53:05.55 30m07 11.57 73.4 14 56m21 56m43
9 816 Adrian Specogna CoachChris.ca/AllSeasonSports 1:53:25.89 30m27 11.53 73.1 13 54m28 58m57
10 856 Brahm Verhoeckx from Toronto 1:55:02.03 32m03 11.37 72.1 12 59m06 55m55
11 798 Macadam Foy from Waterloo 1:58:03.29 35m05 11.08 70.3 11 51m26 1h06m
12 837 Quinn Hanam from Kitchener 1:59:37.02 36m38 10.93 69.4 10 53m00 1h06m
13 783 Ryan Phelps CoachChris.ca/AllSeasonSports 2:01:48.84 38m50 10.74 68.1 9 57m55 1h03m
14 818 John Lamey from Toronto 2:01:50.47 38m52 10.74 68.1 8 58m58 1h02m
15 838 Sean Carson from Dundas 2:04:58.06 41m59 10.47 66.4 7 1h01m 1h03m
16 920 Ming Yang 2:08:35.96 45m37 10.17 64.5 6 1h03m 1h05m
17 841 Adrian Makurat from Toronto 2:19:32.49 56m34 9.37 59.5 5 1h01m 1h18m
18 880 Rene Rochefort Caledon Hills Cycling 2:22:05.30 59m07 9.21 58.4 4 1h11m 1h10m
874 Patrick Berry from Burlington Did Not Start
863 David Campbell Oakville Race Team / Oakville Did Not Start
807 Ben Hofer from Newton Did Not Start
803 Nicholas Leja from Waterloo Did Not Start
784 Adam Pells Sweet Pete`s / Toronto Did Not Start
881 David Wilk McBride Cycle / Waterloo Did Not Start
839 Justen Winster from Bolton Did Not Start
923 Brad Phaneuf from Sault Ste Marie DNF 1 Lap ToGo 45m38
791 Blaine Carter from Woodstock Did Not Finish
859 Colin Munro Elite Racing Association DNF 1 Lap ToGo 1h00m
-925 Nathan Kaye from Pickering Did Not Start
805 Jean-Marc Robin from Toronto DNF 1 Lap ToGo 58m17
840 Adam Herold Essex/Kent Off Road (ROCKET) DNF 1 Lap ToGo 59m44
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 10h37, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 21.8 Km, 2 Laps 31 Entrants

Master (30-39) Sport Male

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2
1 1220 Greg Knights Arrow Racing / Collingwood 1:34:39.91 13.82 95.2 25 46m06 48m33
2 1185 David deWaal Reynolds Cycle Team/Woodstock 1:36:54.14 2m14 13.50 93.0 22 47m40 49m13
3 1302 Christian Sonier Angry Johnny`s Racing/Toronto 1:42:56.01 8m16 12.71 87.5 20 47m46 55m09
4 1108 Robert Makurat from Toronto 1:43:19.63 8m39 12.66 87.2 18 50m46 52m33
5 1243 James Burns from Harrow 1:44:00.83 9m20 12.58 86.6 17 50m43 53m17
6 1168 Brent Berger Epic Ride / Digica.ca 1:44:07.64 9m27 12.56 86.5 16 51m04 53m02
7 1231 Conor Fay from Creemore 1:45:28.85 10m48 12.40 85.4 15 52m00 53m28
8 1252 Dennis James Elgie from Scarborough 1:46:11.86 11m31 12.32 84.9 14 52m20 53m50
9 1130 Don Gain Chain Reaction / Barrie 1:47:45.60 13m05 12.14 83.6 13 50m56 56m48
10 1195 Ben Aubin Liquid MTB / London 1:51:52.82 17m12 11.69 80.5 12 49m17 1h02m
11 1225 Matt Saunders from Barrie 1:54:37.54 19m57 11.41 78.6 11 53m37 1h01m
12 1305 Curtis Webster from Kitchener 1:58:01.85 23m21 11.08 76.3 10 52m15 1h05m
13 1115 Bill Eberhardt from North Bay 2:01:42.54 27m02 10.75 74.0 9 1h00m 1h01m
14 1304 Jason Luther from Sault Ste Marie 2:07:21.01 32m41 10.27 70.8 8 1h01m 1h06m
15 1217 David Tompkins GearsRacing.com / Guelph 2:09:59.62 35m19 10.06 69.3 7 1h01m 1h08m
16 1122 Robert Douglas from Kitchener 2:14:35.16 39m55 9.72 67.0 6 1h01m 1h13m
17 1189 Reed Russell from Stouffville 2:14:39.08 39m59 9.71 66.9 5 1h00m 1h13m
18 1215 Adrian Brakel from Milton 2:25:41.83 51m01 8.98 61.8 4 59m12 1h26m
19 1121 Michael McMahon McBride Cycle / North York 2:27:20.31 52m40 8.88 61.2 3 1h10m 1h16m
20 1300 Mike Hyndman 2:34:53.66 1h00m 8.44 58.2 2 1h13m 1h21m
21 1303 Dale Galloway Angry Johnny`s Racing 2:38:28.73 1h03m 8.25 56.9 0 1h16m 1h21m
1147 Stephen Bellis Chain Reaction / Toronto Did Not Start
1193 Todd Heaps from Toronto Did Not Start
1152 Frederic Hebert CoachChris.ca/AllSeasonSports Did Not Start
1131 Jamie Millette Elite Racing Association Did Not Start
1129 Rob Videcak Caledon Hills Cycling/Brampton Did Not Start
1111 Tony Owsley from London Did Not Finish
1301 William Cameron from Wasaga Beach DNF 1 Lap ToGo 49m58
1254 Robert Gordon Cycle Solutions / Toronto DNF 1 Lap ToGo 1h19m
1141 Bryan Robb Waterloo CC/The Flying Dogs Did Not Finish
1256 Michael Smrcka from Barrie DNF 1 Lap ToGo 1h00m
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 10h40, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 21.8 Km, 2 Laps 19 Entrants

Master (40-44) Sport Male

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2
1 1255 Benoit Doucette from Sudbury 1:38:03.77 13.34 93.0 25 47m22 50m40
2 1469 Mark Hunter from Belfountain 1:47:13.68 9m09 12.20 85.1 22 52m08 55m04
3 1440 Bob Houben Reynolds Cycle Team/Stratford 1:47:59.02 9m55 12.11 84.5 20 52m38 55m20
4 517 Rob Nishman Newmarket Eagles CC/Newmarket 1:50:38.43 12m34 11.82 82.4 18 51m39 58m59
5 1420 Brian Booton from Hillsburgh 1:52:32.04 14m28 11.62 81.1 17 53m56 58m35
6 1441 Calvin Green Cycle Solutions / Toronto 1:56:22.32 18m18 11.24 78.4 16 56m41 59m41
7 1450 Michael Krauss EpicCycling.com / Toronto 1:58:25.83 20m22 11.04 77.0 15 55m44 1h02m
8 1427 Jacques Bernier from London 2:01:07.25 23m03 10.80 75.3 14 55m49 1h05m
9 1405 David Hill from North Bay 2:05:34.65 27m30 10.42 72.6 13 1h02m 1h03m
10 1485 Mark Sokolowski Black Sheep MTB Club 2:06:19.26 28m15 10.35 72.2 12 1h02m 1h04m
11 2200 Jeff Van Moorsel Reynolds Cycle Team/Camlachie 2:10:37.84 32m34 10.01 69.8 11 1h03m 1h07m
12 1403 John Bates Angry Johnny`s Racing/Toronto 2:13:06.65 35m02 9.83 68.5 10 1h04m 1h08m
13 1418 Doug Howard from Mississauga 2:17:36.90 39m33 9.50 66.3 9 1h05m 1h12m
14 1503 Anthony Whetham Impala Bicycles / Courtice 2:36:56.28 58m52 8.33 58.1 8 1h07m 1h29m
1425 Richard Hugo from Gilford Did Not Start
1434 Richard Hislop Cycle Solutions / Toronto Did Not Finish
1436 Erin Bale from Lefroy DNF 1 Lap ToGo 58m49
1491 Terry Schinkel Did Not Finish
1462 David Flatman Cycle Solutions / Toronto DNF 1 Lap ToGo 54m45
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 10h40, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 21.8 Km, 2 Laps 16 Entrants

Master (45-49) Sport Male

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2
1 1594 Louis Cabardos from Hastings 1:38:54.13 13.23 92.2 25 47m47 51m06
2 1559 Norman Cowan Ottawa Bicycle Club 1:39:47.67 53.53 13.11 91.4 22 48m32 51m15
3 1536 John W Fisher from Unionville 1:40:45.62 1m51 12.98 90.5 20 49m38 51m07
4 1501 David Girolametto from Oakwood 1:43:12.01 4m17 12.67 88.4 18 49m16 53m55
5 1522 Dale Wood Epic Ride / Digica.ca 1:46:00.91 7m06 12.34 86.0 17 51m28 54m32
6 1544 Danny Thompson from Grand Valley 1:46:27.52 7m33 12.29 85.7 16 52m06 54m20
7 1507 Peter Loney Epic Ride / Digica.ca/Bolton 1:47:04.70 8m10 12.22 85.2 15 52m21 54m42
8 1510 Darryl Ferrie from Toronto 1:49:43.17 10m49 11.92 83.1 14 52m26 57m16
9 1523 John Giangrande Sports Swap Racing 1:51:54.28 13m00 11.69 81.5 13 55m55 55m58
10 1531 Glen Campbell Reynolds Cycle Team / London 1:58:41.41 19m47 11.02 76.9 12 57m52 1h00m
11 1593 Francois Caron from Sudbury 2:18:47.69 39m53 9.42 65.7 11 1h06m 1h12m
1537 Heinz Hones from Kitchener Did Not Start
1551 Andy Kurelek from Burlington Did Not Start
1550 Ed Smit from Borden Did Not Start
1506 Will Winn Impala Bicycles / Port Hope Did Not Finish
1554 Robert Drinkwater Cycle Solutions / Toronto Did Not Finish
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 10h43, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 21.8 Km, 2 Laps 12 Entrants

Master (50-54) Sport Male

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2
1 1614 David Fabbro Team Hardwood / Barrie 1:41:18.06 12.91 90.1 25 47m59 53m18
2 1611 Barry Near Sports Swap Racing / Toronto 1:45:37.34 4m19 12.38 86.4 22 49m48 55m48
3 1602 Robert Perkins Caledon Hills Cycling/Brampton 1:47:04.35 5m46 12.22 85.2 20 51m12 55m51
4 1645 Bob Kinsie Waterloo CC/The Flying Dogs 2:02:53.42 21m35 10.64 74.2 18 59m16 1h03m
5 1646 Jaroslau Roubal 2:03:30.67 22m12 10.59 73.9 17 59m16 1h04m
6 1629 Rocklyn Copithorn from Stouffville 2:12:36.99 31m18 9.86 68.8 16 1h00m 1h12m
7 1625 Robert Carleton from Toronto 2:20:52.68 39m34 9.28 64.8 15 1h09m 1h11m
8 1624 Joe Decola from Dundas 2:41:47.99 1h00m 8.08 56.4 14 1h17m 1h24m
9 1603 Dave Cunningham Elite Racing Association/Ajax 2:43:29.03 1h02m 8.00 55.8 13 1h16m 1h26m
1604 Gordon Bennet from King City Did Not Start
1618 John Bietola Pedal Performance / Greenwood Did Not Start
1620 Wayne Passingham from Camlachie DNF 1 Lap ToGo 1h34m
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 10h43, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 21.8 Km, 2 Laps 6 Entrants

Master (55-59) Sport Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2
1 1663 Damian Wiechula McBride Cycle / Toronto 1:45:50.18 12.36 86.2 25 51m14 54m35
2 1605 Stephen Baker from Ajax 1:54:06.54 8m16 11.46 79.9 22 54m42 59m23
3 1671 Rob Galbraith from Campbellville 1:58:08.42 12m18 11.07 77.2 20 57m18 1h00m
4 1669 Rudy Gilgen from London 2:02:09.09 16m18 10.71 74.7 18 58m30 1h03m
5 1672 Michael Doble Team Hardwood / Barrie 2:04:28.36 18m38 10.51 73.3 17 58m09 1h06m
6 1664 Francis Morrow Hamilton CC / Milton 2:08:37.07 22m46 10.17 70.9 16 1h00m 1h07m
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 10h43, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 10.95 Km, 3 Entrants

Master (60+) Sport Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP
1 1701 Jan Kocemba from Oshawa 53:38.24 12.25 85.4 25
2 1707 Geoffrey Smith Newmarket Eagles CC / Gilford 55:49.04 2m10 11.77 82.1 22
3 1702 James Craik from Angus 1:20:26.50 26m48 8.17 57.0 20
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 10h49, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 10.95 Km, 8 Entrants

Senior (19-29) Sport Female

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP
1 1813 Shannon Foster Sports Swap Racing/East York 57:03.30 11.52 94.3 25
2 1821 Laura Murray Sports Swap Racing / Toronto 59:04.03 2m00 11.12 91.1 22
3 1807 Erin Atkinson from Oakville 1:02:13.42 5m10 10.56 86.4 20
4 1823 Trina Lambe Fly Gurlz / Toronto 1:03:30.17 6m26 10.35 84.7 18
5 1877 Kristen Lake Sweet Pete`s / Toronto 1:04:52.33 7m49 10.13 82.9 17
6 1809 Stephanie Carreau Fly Gurlz / Mississauga 1:07:34.22 10m30 9.72 79.6 16
7 1818 Kate Sparling Epic Ride / Digica.ca/Norval 1:09:16.80 12m13 9.48 77.6 15
8 1876 Amanda Luther 1:10:19.21 13m15 9.34 76.5 14
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 10h49, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 10.95 Km, 11 Entrants

Master (30+) Sport Female

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP
1 1983 Susan Stephens from Harrow 55:27.43 11.85 97.0 25
2 1904 Julia Esrom Sweet Pete`s / Toronto 56:46.15 1m18 11.57 94.8 22
3 1923 Lori Kofman CoachChris.ca/AllSeasonSports 1:04:37.53 9m10 10.17 83.2 20
4 1874 Tracey Richards from Toronto 1:05:22.84 9m55 10.05 82.3 18
5 1875 Sarah Constable 1:10:18.10 14m50 9.35 76.5 17
6 1933 Ericka Hastie Fly Gurlz / Mississauga 1:12:41.06 17m13 9.04 74.0 16
7 1210 Prisca Natterer True North Cycles / Toronto 1:14:31.19 19m03 8.82 72.2 15
8 1925 Lynn Derrick from Collingwood 1:17:16.96 21m49 8.50 69.6 14
9 1936 Rita Schepok from Scarborough 1:35:02.64 39m35 6.91 56.6 13
1909 Nancy Jenkins Fly Gurlz / Cambridge Did Not Start
1905 Tara Wingrave Sports Swap Racing / Barrie Did Not Finish
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 10h46, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 21.8 Km, 2 Laps 7 Entrants

Senior (19-29) Expert Female

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2
1 163 Shannon Tucker Caledon Hills Cycling 1:46:53.96 12.24 84.3 25 51m51 55m02
2 165 Cate Dmitriew from Toronto 1:49:35.75 2m41 11.93 82.2 22 56m19 53m16
3 150 Abby Owsley Fly Gurlz / London 1:53:01.23 6m07 11.57 79.7 20 55m20 57m40
4 156 Amy Armstrong Arrow Racing / Markdale 2:03:28.18 16m34 10.59 73.0 18 1h01m 1h01m
5 123 Kelly Bietola Bay Cycle / 3 Rox Racing 2:17:04.43 30m10 9.54 65.7 17 1h06m 1h10m
174 Ingrid Zschogner The Bike Shop - AB / Calgary Did Not Finish
157 Sarah Bonikowsky Epic Ride / Digica.ca Did Not Finish
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 10h46, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 21.8 Km, 2 Laps 11 Entrants

Master (30+) Expert Female

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2
1 484 Karen Thompson from Richmond Hill 1:49:10.81 11.98 84.6 25 54m21 54m49
2 483 Zoe Merrick from Markham 1:51:23.59 2m12 11.74 82.9 22 55m20 56m02
3 481 Angela Webster from Kitchener 1:52:31.23 3m20 11.62 82.1 20 55m25 57m06
4 485 Tracy Schinkel The Hub Bicycle Club/Cambridge 1:56:22.97 7m12 11.24 79.4 18 56m35 59m47
5 470 Lisa Johnson Ecclestone CC / Bracebridge 1:58:20.21 9m09 11.05 78.1 17 57m50 1h00m
6 473 Nicole Johnson from Milton 2:03:03.16 13m52 10.63 75.1 16 59m31 1h03m
7 478 Elizabeth Everist Algonquin Outfitters 2:10:33.34 21m22 10.02 70.7 15 1h02m 1h08m
8 466 Tabitha Ferguson Waterloo CC/The Flying Dogs 2:16:51.96 27m41 9.56 67.5 14 1h10m 1h06m
9 474 Christina Jackson from Fonthill 2:18:46.83 29m36 9.42 66.6 13 1h06m 1h12m
10 476 Alana Tintse Sweet Pete`s / Toronto 3:20:17.89 1h31m 6.53 46.1 12 1h01m 2h18m
463 Kim Adie Bikefit Sunflower Squad Did Not Start
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 13h11, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 25.44 Km, 3 Laps 7 Entrants

Cadet+Junior Exp(15-18) Female

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 289 Sarah Coney Bay Cycle / 3 Rox Racing 2:05:03.00 12.21 95.8 25 14m02 54m06 56m53
2 285 Kaitlin Michener Arrow Racing / Meaford 2:10:45.61 5m42 11.67 91.6 22 14m36 58m11 57m57
3 291 Mikaela Kofman CoachChris.ca/AllSeasonSports 2:15:36.66 10m33 11.26 88.3 20 15m26 58m30 1h01m
4 288 Meghan Dixon Bay Cycle / 3 Rox Racing 2:24:33.86 19m30 10.56 82.8 18 16m11 1h01m 1h07m
5 286 Kristina Valjas Sporting Life / Toronto 2:24:37.47 19m34 10.55 82.8 17 15m32 1h03m 1h05m
6 292 Charlotte Batty Bay Cycle / 3 Rox Racing 2:26:50.80 21m47 10.39 81.6 16 15m49 1h03m 1h08m
7 287 Stephanie Adams Arrow Racing / Wasaga Beach 2:29:10.50 24m07 10.23 80.3 15 15m51 1h04m 1h08m
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 13h08, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 25.44 Km, 3 Laps 12 Entrants

Cadet (15-16) Expert Male

PL PLATE NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 250 Matthew McCartney J and J / Tabasco / Kingston 1:44:12.68 14.65 89.0 25 12m08 46m02 46m01
2 243 Christopher Bent GearsRacing.com / Port Perry 1:46:38.07 2m25 14.31 86.9 22 12m17 46m21 47m59
3 249 Christopher Everist Algonquin Outfitters 1:47:10.24 2m57 14.24 86.5 20 12m07 47m04 47m58
4 240 Jacob McClelland Team Hardwood / Hawkestone 1:48:43.65 4m30 14.04 85.3 18 12m05 45m43 50m54
5 242 Connor Dixon Bay Cycle / 3 Rox Racing 1:54:30.63 10m17 13.33 81.0 17 13m46 50m41 50m02
6 252 John R Fisher from Unionville 1:59:00.08 14m47 12.83 77.9 16 13m05 51m52 54m01
7 241 Timothy Crosby CoachChris.ca/AllSeasonSports 2:04:12.24 19m59 12.29 74.7 15 12m06 59m31 52m34
8 245 Scott Siegers Waterloo CC/The Flying Dogs 2:08:56.44 24m43 11.84 71.9 14 14m10 58m05 56m39
9 2073 Jason Cherney 2:10:21.77 26m09 11.71 71.1 13 12m51 55m49 1h01m
248 Jeff Hayes Cycle Logik Racing / Ottawa Did Not Start
246 Mark Winfield Team Hardwood / Barrie Did Not Finish
247 Kyle Fry Team Hardwood / Bethany DNF 1 Lap ToGo 12m58 1h04m
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 13h06, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 25.44 Km, 3 Laps 16 Entrants

Junior (17-18) Expert Male

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 208 Cameron Jette Epic Ride / Digica.ca/Toronto 1:35:55.92 15.91 93.6 25 10m56 41m38 43m21
2 204 Andrew Wilson Bay Cycle / 3 Rox Racing 1:37:28.11 1m32 15.66 92.2 22 11m10 43m00 43m16
3 216 Len Valjas Sporting Life / Toronto 1:37:55.53 1m59 15.59 91.7 20 11m52 43m01 43m01
4 201 Cory Hancock Bay Cycle / 3 Rox Racing 1:38:41.61 2m45 15.47 91.0 18 11m48 43m17 43m35
5 222 Luc Mahler Algonquin Outfitters 1:41:52.17 5m56 14.98 88.2 17 11m12 41m33 49m05
6 220 Jon Kinsie Waterloo CC/The Flying Dogs 1:44:03.76 8m07 14.67 86.3 16 11m37 48m31 43m54
7 205 Zachary Winn Impala Bicycles / Port Hope 1:45:47.62 9m51 14.43 84.9 15 11m31 44m52 49m23
8 221 Haydn Boucher Bay Cycle / 3 Rox Racing 1:48:42.41 12m46 14.04 82.6 14 11m44 46m29 50m28
9 203 Adam Bradshaw Team Hardwood / Innisfil 1:53:13.66 17m17 13.48 79.3 13 12m14 49m05 51m54
10 211 Thomas Wood Epic Ride / Digica.ca 2:00:38.86 24m42 12.65 74.4 12 11m46 53m17 55m34
11 207 Roni Jones Sports Swap Racing / Toronto 2:03:43.25 27m47 12.34 72.6 11 12m33 58m39 52m30
12 215 Billy Schieck from Orillia 2:06:55.21 30m59 12.03 70.8 10 13m27 56m51 56m36
13 214 Derek Beirnes Team Hardwood / Barrie 2:07:33.28 31m37 11.97 70.4 9 11m58 56m42 58m51
14 202 Jamie Hamilton Team Hardwood / Innisfil 2:12:34.01 36m38 11.51 67.8 8 13m25 56m41 1h02m
225 Colin Howard Team Hardwood / Mount Albert DNF 1 Lap ToGo 12m40 1h06m
218 Andrew Laviolette Team Hardwood / Barrie DNF 1 Lap ToGo 12m39 1h06m
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 13h11, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 25.44 Km, 3 Laps 25 Entrants

Senior (19-29) Expert Male

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 665 Jeff Ferguson Oakville Race Team / Oakville 1:40:03.65 15.25 90.7 25 11m29 43m42 44m51
2 623 Shane Hollingshead from Innistil 1:42:57.21 2m53 14.83 88.2 22 11m55 45m20 45m41
3 648 Matt Ellis from Wasaga Beach 1:46:56.10 6m52 14.27 84.9 20 11m42 46m10 49m02
4 635 Andrew Willing J and J / Tabasco / Kingston 1:48:06.26 8m02 14.12 84.0 18 12m36 46m07 49m21
5 603 Matthew Paziuk Team Hardwood / Oshawa 1:49:19.59 9m15 13.96 83.0 17 12m10 47m27 49m41
6 654 Robert Halpin East Side Cycle / Hanover 1:49:21.93 9m18 13.96 83.0 16 12m41 48m42 47m58
7 639 Doug Devine Reynolds Cycle Team / London 1:52:01.48 11m57 13.63 81.0 15 12m47 49m10 50m02
8 628 Keith Moore Sporting Life / Toronto 1:54:23.47 14m19 13.34 79.3 14 11m41 48m44 53m57
9 613 Andrew Parry EpicCycling.com / North York 1:55:02.98 14m59 13.27 78.9 13 12m12 48m25 54m25
10 618 Scott Lundy Sports Swap Racing / Toronto 1:56:14.54 16m10 13.13 78.1 12 11m32 1h00m 44m23
11 637 Tristan Smit McBride Cycle / Richmond Hill 1:56:51.48 16m47 13.06 77.7 11 12m56 48m17 55m38
12 619 Brandon Schmidt from Kitchener 1:56:55.57 16m51 13.05 77.6 10 12m49 52m19 51m47
13 616 Steve Ferguson Epic Ride / Digica.ca 1:58:11.85 18m08 12.91 76.8 9 12m26 52m30 53m14
14 644 Jamie Gilgen from London 1:58:16.03 18m12 12.91 76.7 8 13m06 51m04 54m05
15 672 Joel Pelletier from Guelph 2:00:12.44 20m08 12.70 75.5 7 13m01 52m46 54m23
16 660 Mario Muredda Franks Red Hot / Kingston 2:00:46.68 20m43 12.64 75.2 6 12m31 51m49 56m25
17 664 Brendan Matheson Sports Swap Racing/Hillsdale 2:01:07.89 21m04 12.60 74.9 5 12m04 49m07 59m56
18 605 Simon Smith Team Hardwood / Beaverton 2:09:09.92 29m06 11.82 70.3 4 13m26 53m19 1h02m
622 Tim Gale CoachChris.ca/AllSeasonSports Did Not Start
661 Robert Pinet from Bolton Did Not Start
634 Steve Prosser from Sutton West Did Not Start
600 Kaesy Gladwin Sudbury Cycling Team/Sudbury Did Not Finish
642 Allan Bennetto Reynolds Cycle Team/Woodstock Did Not Finish
606 Chris Ivey from Barrie DNF 2 LapsToGo 12m14
673 Chris Bruckner Elite Racing Association DNF 1 Lap ToGo 12m13 47m25
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 13h09, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 25.44 Km, 3 Laps 21 Entrants

Master (30-39) Expert Male

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 324 Jon Barnes Team Hardwood / Brooklin 1:37:55.19 15.59 94.7 25 11m42 42m13 43m59
2 387 Ted Ingram Angry Johnny`s Racing/Toronto 1:37:56.60 1.409 15.58 94.7 22 11m30 42m18 44m07
3 355 Robert Parniak from Ottawa 1:40:40.73 2m45 15.16 92.1 20 11m43 43m25 45m32
4 342 Andrew Luks Ecclestone CC / Bracebridge 1:43:19.45 5m24 14.77 89.7 18 12m12 45m17 45m49
5 356 David Stachon from Ottawa 1:48:34.45 10m39 14.06 85.4 17 11m52 47m17 49m24
6 369 Matthew Richter Algonquin Outfitters 1:50:37.58 12m42 13.80 83.8 16 12m27 48m07 50m02
7 389 Chris Wurtz KHS Bicycles Canada/Thornton 1:51:49.94 13m54 13.65 82.9 15 12m38 47m58 51m13
8 388 Steve Neal Team Hardwood / Oro Station 1:52:04.48 14m09 13.62 82.7 14 12m46 49m00 50m17
9 379 Mike Van Til Silver Spokes CC Inc / Jarvis 1:52:53.72 14m58 13.52 82.1 13 12m08 48m01 52m43
10 357 Scott Josiak Ecclestone CC / Bolton 1:55:20.39 17m25 13.23 80.4 12 12m39 51m25 51m15
11 360 Eddie Johnson from Milton 1:58:21.98 20m26 12.90 78.3 11 13m37 51m02 53m41
12 305 Terry Dean Impala Bicycles / Whitby 1:58:32.59 20m37 12.88 78.2 10 13m14 52m50 52m27
13 358 Christos Adamidis Ecclestone CC / Toronto 2:01:22.76 23m27 12.58 76.4 9 13m09 52m06 56m07
14 317 Andrew Nicholas Waterloo CC/The Flying Dogs 2:02:26.08 24m30 12.47 75.7 8 12m16 51m11 58m58
15 311 Brent Lowes from Toronto 2:27:19.31 49m24 10.36 62.9 7 18m53 55m19 1h13m
323 Brad Hunter Epic Ride / Digica.ca Did Not Start
313 Paul Martinek Arrow Racing / Collingwood DNF 1 Lap ToGo 12m18 56m02
346 Paul Cooney from Sharon DNF 1 Lap ToGo 12m30 1h00m
318 James Baker Waterloo CC/The Flying Dogs DNF 1 Lap ToGo 13m21 51m21
348 Alex Sanna Waterloo CC/The Flying Dogs DNF 2 LapsToGo 15m27
312 Rod Nicholle Caledon Hills Cycling DNF 1 Lap ToGo 12m36 45m36
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 13h10, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 25.44 Km, 3 Laps 13 Entrants

Master (40-44) Expert Male

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 528 David Dermont True North Cycles / Toronto 1:38:54.81 15.43 95.8 25 11m36 43m54 43m23
2 521 John Kalinowski Chain Reaction / Mississauga 1:40:30.72 1m35 15.19 94.3 22 11m56 44m15 44m18
3 506 Igor Dragoslavic Waterloo CC/The Flying Dogs 1:43:24.74 4m29 14.76 91.6 20 11m57 44m27 46m59
4 509 Richard Fletcher Arrow Racing / Meaford 1:46:04.66 7m09 14.39 89.3 18 12m28 46m08 47m28
5 532 Glenn Meeuwisse Team Hardwood / Orillia 1:46:30.84 7m36 14.33 89.0 17 12m13 45m53 48m23
6 511 Howard Knapp Impala Bicycles / Oshawa 1:51:10.17 12m15 13.73 85.2 16 11m57 49m43 49m29
7 529 R. Scott Johnston from Sharon 1:58:31.03 19m36 12.88 80.0 15 12m59 51m43 53m47
8 503 Brent Johnson CoachChris.ca/AllSeasonSports 2:09:16.49 30m21 11.81 73.3 14 12m24 49m44 1h07m
9 515 Fred Prendergast from North York 2:16:19.76 37m24 11.20 69.5 13 12m49 56m53 1h06m
513 Derek Dixon Bay Cycle / 3 Rox Racing Did Not Start
504 Rich Olynyk from Whitby Did Not Start
531 Carl Clarke Brant Cycle / Burlington Did Not Finish
530 Walter Furlan from Hamilton Did Not Finish
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 13h10, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 25.44 Km, 3 Laps 4 Entrants

Master (45-49+) Expert Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 571 Peter Valjas Sporting Life / Toronto 1:51:22.59 13.70 85.1 25 12m58 48m10 50m14
2 562 Fred Zottl Arrow Racing / Chatsworth 2:01:40.50 10m17 12.54 77.9 22 13m55 53m29 54m15
3 570 Peter Kofman CoachChris.ca/AllSeasonSports 2:05:58.58 14m35 12.12 75.2 20 13m08 54m48 58m01
4 567 Rick Clavir from Newmarket 2:16:58.02 25m35 11.14 69.2 18 13m22 56m32 1h07m
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 13h05, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 36.29 Km, 4 Laps 25 Entrants

Senior Elite Male

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4
1 3 Andrew Watson GearsRacing.com / Barrie 2:03:00.24 17.70 100.0 25 10m25 37m11 38m45 36m37
2 66 Mike Garrigan Team Hardwood / Oro Station 2:03:55.44 55.20 17.57 99.3 22 10m27 37m09 38m44 37m33
3 4 Derek Zandstra Bay Cycle / 3 Rox Racing 2:08:21.21 5m20 16.96 95.8 20 10m45 38m33 39m02 40m00
4 8 Peter Glassford Epic Ride / Digica.ca 2:13:58.79 10m58 16.25 91.8 18 10m59 40m20 41m24 41m14
5 53 Adam Morka Team Hardwood / Barrie 2:15:35.10 12m34 16.06 90.7 17 11m29 40m03 41m07 42m54
6 63 Mark Batty GearsRacing.com / Brooklin 2:15:54.11 12m53 16.02 90.5 16 11m15 40m09 41m17 43m11
7 10 Matt Douglas Bay Cycle / 3 Rox Racing 2:19:43.01 16m42 15.58 88.0 15 11m14 41m54 42m00 44m33
8 61 Matthew Fawcett Momentum Cycle / R.A.C.E 2:21:05.76 18m05 15.43 87.2 14 11m19 41m48 42m56 45m01
9 46 Danny Souter Cycle Cambridge.com-KICX 99.5 2:23:56.53 20m56 15.13 85.5 13 11m35 42m47 43m13 46m19
10 36 Chris Thorpe Bay Cycle / 3 Rox Racing 2:24:15.80 21m15 15.09 85.3 12 11m18 42m40 44m11 46m05
11 7 Timothy Carleton Sports Swap Racing / Toronto 2:24:38.68 21m38 15.05 85.0 11 11m38 42m43 44m45 45m32
12 64 Kyle Douglas Bay Cycle / 3 Rox Racing 2:25:24.73 22m24 14.97 84.6 10 11m42 45m43 43m22 44m37
13 40 Ben Dawson Impala Bicycles/Peterborough 2:28:26.73 25m26 14.67 82.9 9 11m33 44m24 45m24 47m04
14 67 Jason Duffy from Barrie 2:32:57.88 29m57 14.23 80.4 8 11m56 46m40 46m19 48m01
15 60 Justin Faulkner Algonquin Outfitters 2:34:52.44 31m52 14.06 79.4 7 11m31 43m42 45m57 53m41
16 29 Gordon Ruder Epic Ride / Digica.ca/Bolton 2:42:03.55 39m03 13.44 75.9 6 12m37 46m17 49m54 53m14
17 59 Jerome Samson Sweet Pete`s / Toronto 2:46:31.96 43m31 13.07 73.9 5 11m41 47m40 51m28 55m41
18 47 Stuart Alp Essex/Kent Off Road (ROCKET) 2:46:31.96 43m31 13.07 73.9 4 11m01 43m03 45m41 1h06m
------ The following riders did less laps ------
19 37 Scott Holmes Epic Ride / Digica.ca 2:04:13.43 13.15 74.3 3 12m33 48m51 1h02m
20 43 John van Arragon The Hub Bicycle Club/Cambridge 2:06:50.82 12.87 72.7 2 12m34 1h00m 53m39
21 Myles Cullen from Innisfil Did Not Start
58 Jason Rody Arrow Racing / Owen Sound Did Not Start
25 Graydon Raymer CoachChris.ca/AllSeasonSports Did Not Finish
65 Adam Lucas Sweet Pete`s / Toronto DNF 2 LapsToGo 12m21 52m15
6 Tristan Galbraith Kona Les Gets (KLG) DNF 2 LapsToGo 10m52 40m59
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Started@: 13h07, Sunday, 17 July 2005, Event#:14, 25.44 Km, 3 Laps 13 Entrants

Senior Elite Female

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 110 Amanda Sin Bay Cycle / 3 Rox Racing 1:42:58.55 14.82 96.2 25 12m24 44m25 46m08
2 100 Sue Trimble GearsRacing.com / Keswick 1:48:06.41 5m07 14.12 91.7 22 12m56 47m03 48m07
3 28 Stephanie Martinek Arrow Racing / Collingwood 1:49:52.16 6m53 13.89 90.2 20 12m33 48m12 49m05
4 113 Emily Batty GearsRacing.com / Brooklin 1:53:39.27 10m40 13.43 87.2 18 13m12 48m56 51m30
5 105 Heather Morrissey Bay Cycle / 3 Rox Racing 1:57:57.80 14m59 12.94 84.0 17 13m18 51m40 52m58
6 122 Mary-Ellen Ash Bay Cycle / 3 Rox Racing/Ajax 1:59:35.51 16m36 12.76 82.9 16 13m27 52m50 53m17
7 125 Heather Gray CoachChris.ca/AllSeasonSports 2:03:40.05 20m41 12.34 80.1 15 14m11 52m29 56m59
8 121 Marianna Knights Arrow Racing / Collingwood 2:05:42.39 22m43 12.14 78.8 14 13m40 55m13 56m48
9 109 Catherine Vipond GearsRacing.com / Oshawa 2:09:17.89 26m19 11.81 76.7 13 14m10 56m34 58m32
10 108 Heather Stanley CoachChris.ca/AllSeasonSports 2:09:37.69 26m39 11.78 76.5 12 14m43 56m15 58m38
11 117 Monilee Lloy Fresh Air Experience / Ottawa 2:20:41.44 37m42 10.85 70.4 11 15m48 1h03m 1h01m
12 126 Kate Scallion The Cyclery / Ottawa 2:20:46.34 37m47 10.84 70.4 10 14m43 56m38 1h09m
124 Kerri Graham from Woodstock DNF 2 LapsToGo 14m52
Scott Doel - Chief Official, Jason Murray - Assistant, Doug Poole - Assistant

Ontario Cycling Association
1185 Eglinton Ave., E., Ste. 408
North York, Ontario
Canada   M3C 3C6
Phone: (416) 426-7242
Fax: (416) 426-7349
Email: info@ontariocycling.org
Website: www.ontariocycling.org