Mansfield X-C

Mansfield Outdoor Center, Sunday, 9 June 96

Peewee (10-12) Male, Minime (13-14) Male / Female,

Senior (19-29) Beginner Men, Veteran (30-39) Beginner Men

Sport: Cadet (15-16) Men, Junior (17-18) Men, Espoire (19-22) Men, Senior (23-29) Men,

Senior (19-29) Women, Veteran Men / Women, Master Men,

Expert: Cadet (15-16) Men, Junior (17-18) Men, Senior (19-29) Men / Women,

Veteran (30-39) Men / Women, Master (40+) Men, Pro/Elite Men / Women

Rider Summary for Mansfield Points X-Country

Sunday, 9 June 96 Number of Riders = 185

Number of Riders that DNF (Did Not Finish) = 20

Number of Riders that DNS (Did Not Start) = 4

Number of Riders that were Disqualified = 0

Number of Riders without Plate/Bib#=0

Number of Riders with OneDays=39

CATEGORY                  REGISTERED DNS DNF DSQ NO# 1DAY

PeeWee 10-12                      4    0   0   0   0   2

Minime 13-14                      8    0   1   0   0   3

Minime 13-14 Female               1    0   0   0   0   0

Cadet 15-16 Sport/FunClass Men   13    1   2   0   0   1

Senior 19-29 Beg/Fun Class Men    4    0   1   0   0   2

Veteran 30-39 Beg/FunClass Men    1    0   0   0   0   0

Cadet (15-16) Expert Men          7    1   0   0   0   0

Junior (17-18) Sport Men         15    0   3   0   0   6

Espoire (19-22) Sport Men        15    0   4   0   0   6

Senior (23-29) Sport Men         18    1   0   0   0   6

Senior (19-29) Sport Women       11    1   0   0   0   4

Veteran (30-39) Sport Men        22    0   2   0   0   6

Veteran (30-39) Expert Women      1    0   1   0   0   1

Master (40-49) Sport Men          8    0   0   0   0   1

Junior (17-18) Expert Men         3    0   0   0   0   0

Senior (19-29) Expert Men        26    0   5   0   0   0

Senior (19-29) Expert Women       4    0   1   0   0   0

Veteran (30-39) Expert Men       11    0   0   0   0   1

Master (40+) Expert Men           2    0   0   0   0   0

Pro-Elite Men                    10    0   0   0   0   0

Pro-Elite Women                   1    0   0   0   0   0

Mansfield Points X-Country

Mansfield Outdoor Center, Sunday, 9 June 96

Started@: 9h01m, Sunday, 9 June 96, Event#:E, 6.8 Km, 4 Entrants

PeeWee 10-12

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN       TIME   DIFF. SPEED  PTS.

1   2850 COLE, Paul       CYCLEPATH RACING TEAM/Toronto     25:59.9       15.69  99.2

2   2897 PATCHETT, Gary   from Mississauga                  32:55.4  6m55 12.39  78.4

3   2802 THOMAS, Steven   from Peterborough                 37:28.1 11m28 10.89  68.9

4   2898 JACOME, Byron    from Georgetown                   41:12.7 15m12  9.90  62.6

Started@: 9h01m, 13.6 Km, 2 Laps 8 Entrants

Minime 13-14 Male

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN       TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2

1   2543 KOVACS, Rob         from Stoney Creek                 47:33.5       17.16 100.0 22m46 24m47

2   2414 HENDRICKEN, Michael MOUNTAIN TOP BICYCLES             48:17.9 44.46 16.89  98.5 23m27 24m50

3   2404 SCHONAUER, Ryan     All Seasons Sports / London       52:43.7  5m10 15.48  90.2 26m04 26m39

4   2418 TAYLOR, David       PIERIK'S CYCLE / Puslinch         55:34.6  8m01 14.68  85.6 25m06 30m28

5   2400 FORBES, James       from Waterloo                     58:55.8 11m22 13.85  80.7 27m26 31m29

6   2407 HOPKINS, Ian        from Aurora                       59:25.7 11m52 13.73  80.0 27m11 32m14

7   2548 NORRIE, David       Parry Sound High School         1:02:07.5 14m34 13.13  76.6 29m16 32m51

    2535 AUBIN, Jordan       from Temiscaming               DNF 1 Lap ToGo               34m11      

Started@: 9h01m, 13.6 Km, 2 Laps 1 Entrants

Minime 13-14 Female

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN       TIME   SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2

1   2952 LOBODZINSKI, Katherine RACER SPORTIF / London          1:20:09.0 10.18  71.5 38m16 41m52

Started@: 8h59m, 13.6 Km, 2 Laps 13 Entrants

Cadet 15-16 Sport/FunClass Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME  CLUB / Sponsor / CITY / TOWN       TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2

1   2594 CARR, Gareth         CYCLEPATH RACING TEAM             49:20.0       16.54 100.0 24m24 24m55

2   2575 ELLIOTT, Buchanan    SPOKES 'N' SLOPES / Acton         49:21.5 1.537 16.53  99.9 24m24 24m56

3   2591 ASTON, Mike          from Guelph                       49:25.3 5.340 16.51  99.8 24m24 25m00

4   2559 GOLLEK, Joseph       WATERLOO RYDERS / Waterloo        49:30.9 10.87 16.48  99.6 24m24 25m06

5   2568 LOBODZINSKI, Michael RACER SPORTIF / London            50:42.5  1m22 16.09  97.3 24m24 26m17

6   2608 PORTER, Brad         from Hamilton                     51:24.8  2m04 15.87  96.0 24m24 27m00

7   2599 CARELTON, Tim        from Toronto                      53:21.2  4m01 15.29  92.5 24m56 28m24

8   2566 LYALL, Alex          MOUNTAIN TOP BICYCLES             54:03.7  4m43 15.09  91.3 25m31 28m31

9   2589 WRIGHT, Andrew       SPOKES 'N' SLOPES/Burlington      54:07.3  4m47 15.08  91.2 25m58 28m08

10  2609 BENNETT, Brooks      from Guelph                     1:00:49.3 11m29 13.42  81.1 28m43 32m05

    2595 MERKO, Matthew       from Mississauga               DNF 1 Lap ToGo               32m20      

    2689 SANNELLA, Justin     from Toronto                   Did Not Finish                          

    2586 SZULC, Ryan          from Hamilton                  Did Not Start                           

Started@: 8h59m, 13.6 Km, 2 Laps 4 Entrants

Senior 19-29 Beg/Fun Class Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN       TIME   SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2

1   2393 BOCCABELLA, John from Orangeville                  54:05.3 15.09  88.7 26m52 27m13

2   2210 WARD, Martin     CYCLEPATH / Hamilton            1:04:59.8 12.55  73.8 32m16 32m43

3   2209 MORTIMER, Darren from Mississauga                1:05:04.2 12.54  73.8 32m17 32m46

    2394 LYONS, Rob       from Chelthenham               DNF 1 Lap ToGo         45m05      

Started@: 9h01m, 13.6 Km, 2 Laps 1 Entrants

Veteran 30-39 Beg/FunClass Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CITY / HOME TOWN        TIME   SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2

1   2700 HOEBJERG, Kimble Brampton               56:09.2 14.53  88.6 26m42 29m26

Dave Spurgeon, Chief Official

OFFICIAL RESULTS

Started@: 14h04, Sunday, 9 June 96, Event#:E, 20.4 Km, 3 Laps 7 Entrants

Cadet (15-16) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN       TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3

1   1400 DEY, Ryan        THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD      1:04:00.5       19.12  99.7 20m26 21m42 21m51

2   1404 MCLEAN, Peter    from St Marys                   1:05:30.0  1m29 18.69  97.5 20m59 22m13 22m16

3   1421 COLE, Michael    CYCLEPATH RACING TEAM/Toronto   1:07:09.3  3m08 18.23  95.1 21m50 22m48 22m30

4   1418 SMEATON, Jeff    THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C    1:10:12.2  6m11 17.43  90.9 22m06 24m32 23m33

5   1423 COSTIGANE, David OGC/PEDROS / Guelph             1:13:01.0  9m00 16.76  87.4 23m00 24m17 25m42

6   2564 THOMAS, Jason    CYCLEPATH RACING TEAM           1:14:09.6 10m09 16.50  86.1 23m09 24m23 26m36

    2558 JOHNSTON, Ian    FREEWHEEL CYCLE / Burlington   Did Not Start                                 



Started@: 14h04, 20.4 Km, 3 Laps 15 Entrants

Junior (17-18) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN       TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3 AGE

1   1233 NEUMANN, Ondrej   SPOKES 'N' SLOPES/Mississauga   1:07:49.6       18.05 100.0 21m22 23m06 23m20 17

2   1263 JENSEN, Matt      Jensen Halters / Innerkip       1:08:09.0 19.33 17.96  99.5 22m12 23m25 22m30 18

3   1215 MINTZ, Dwayne     from Keswick                    1:08:15.9 26.26 17.93  99.4 21m48 23m24 23m03 17

4   1276 VON DEHN, Mike    CYCLEPATH RACING TEAM/Guelph    1:08:23.5 33.87 17.90  99.2 22m08 23m21 22m54 17

5   1260 SEBBEN, Luke      from Hillsburgh                 1:13:09.2  5m19 16.73  92.7 23m05 25m31 24m31 18

6   2561 TROTTER, Adam     WATERLOO RYDERS / Waterloo      1:13:16.0  5m26 16.71  92.6 23m13 24m52 25m09 17

7   1358 JACKSON, Scott    Cycle 2000 and One              1:15:08.9  7m19 16.29  90.3 23m52 26m29 24m47 18

8   1372 PILLAR, Brian     from Cookstown                  1:16:30.7  8m41 16.00  88.6 24m01 24m51 27m37 18

9   1397 POOLE, Rodger     Parry Sound High School Team    1:19:19.0 11m29 15.43  85.5 24m45 26m41 27m52 16

10  1380 JOHNSON, Pete     from Georgetown                 1:23:07.2 15m17 14.73  81.6 24m58 28m53 29m14 18

11  1369 PLASKON, Dan      The Bikeway / Brantford         1:23:44.4 15m54 14.62  81.0 26m10 29m31 28m02 17

12  1375 HARRISON, Rob     from Georgetown                 1:28:48.2 20m58 13.78  76.4 28m09 30m40 29m58 18

    1200 BARNICKE, Michael Cyclepath / Toronto            DNF 2 LapsToGo               35m41             17 

    1216 MOUCHA, Paul      ZIGGY'S CC / Kitchener         DNF 1 Lap ToGo               21m33 25m02       17 

    1279 JUHASZ, Matthew   from Etobicoke                 DNF 1 Lap ToGo               23m18 29m54       17 

Started@: 14h02, 20.4 Km, 3 Laps 15 Entrants

Espoire (19-22) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN       TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3

1   1041 BENDO, Steve     CYCLEPATH/Cambridge / Elora     1:08:07.2       17.97 100.0 21m22 24m01 22m42

2   1032 CHARLES, Trevor  from Georgetown                 1:08:13.8 6.610 17.94  99.8 20m49 22m15 25m08

3   1042 TALACH, Chad     from Chatham                    1:08:58.0 50.75 17.75  98.8 22m06 23m25 23m25

4   1018 MAHER, Patrick   CYCLEPATH RACING TEAM           1:11:32.2  3m24 17.11  95.2 22m56 24m19 24m15

5   1000 CARVALHO, Cesar                                  1:14:50.6  6m43 16.35  91.0 22m49 25m31 26m29

6   1025 DICKSON, Stephen from Toronto                    1:17:18.2  9m11 15.83  88.1 23m30 26m44 27m03

7   1038 STEELE, Bill     from Brampton                   1:17:20.9  9m13 15.82  88.1 24m58 26m22 26m00

8   1189 WOODHOUSE, Doug  Trail Seekers / Parry Sound     1:21:38.5 13m31 14.99  83.4 25m03 29m05 27m29

9   1187 TUCK, Trevor     from Chatham                    1:22:59.2 14m51 14.75  82.1 25m49 27m35 29m34

10  1185 TAM, Albert      from Mississauga                1:26:26.6 18m19 14.16  78.8 26m33 29m37 30m15

11  1186 LO, Aloysins     from Mississauga                1:38:36.3 30m29 12.41  69.1 31m15 33m43 33m37

     691 HALL, Geoff      WATERLOO RYDERS / Waterloo     Did Not Finish                                

    1016 HINDLE, Darryl   from Clarksburg                DNF 2 LapsToGo               29m01            

    1194 WILLIAMS, Marc   Race Slave / Bond Head         DNF 2 LapsToGo               39m29            

    1190 CURRIE, Patrick  Immocliate / Toronto           DNF 2 LapsToGo               26m42            

Started@: 14h02, 20.4 Km, 3 Laps 18 Entrants

Senior (23-29) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN       TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3

1    986 TERVIT, Craig       BICYCLE WORKS / Burlington      1:06:54.2       18.29 100.0 21m21 23m06 22m26

2    993 CAIRD, Andrew       ZIGGY'S CC INC / Waterloo       1:08:39.8  1m45 17.83  97.4 22m22 23m28 22m48

3    739 BELLEHUMEUR, Troy   from Bloomfield                 1:10:04.6  3m10 17.47  95.5 22m32 24m02 23m29

4    675 SCHULTZ, Rob        from St Catharines              1:10:39.8  3m45 17.32  94.7 22m14 24m03 24m21

5    732 ARAUJO, Alex        CYCLEPATH RT / Etobicoke        1:11:03.8  4m09 17.22  94.1 22m40 24m09 24m13

6    726 HANDFORD, Matthew   Hey Guy! / Griffith             1:11:17.2  4m22 17.17  93.9 22m20 24m17 24m39

7    719 SMITH, Simon        from King City                  1:11:31.8  4m37 17.11  93.5 23m05 24m04 24m22

8    997 COONS, Steve        Specific Chiropractic/Beeton    1:12:04.8  5m10 16.98  92.8 23m20 24m31 24m13

9    683 VEGTER, Fred        SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:12:09.6  5m15 16.96  92.7 22m46 24m32 24m50

10   996 POOLE, Graham       Trail Seekers / Parry Sound     1:12:37.7  5m43 16.85  92.1 23m52 24m49 23m55

11   982 ENG, Ken            from Etobicoke                  1:16:34.6  9m40 15.98  87.4 24m09 26m26 25m59

12   716 QUERNEY, Stuart     CYCLEPATH RACING TEAM / Paris   1:16:35.9  9m41 15.98  87.3 24m43 26m31 25m20

13   652 BROWN, Eldon        from Toronto                    1:17:43.4 10m49 15.75  86.1 24m31 26m42 26m30

14   738 BAGGOTT, Owen       ST. CATHARINES CC LTD.          1:18:39.9 11m45 15.56  85.0 25m06 27m19 26m14

15   681 VALENTI, David      HIGH PARK CYCLE / Brampton      1:20:26.4 13m32 15.22  83.2 26m02 27m09 27m13

16   695 BURDETT, Martin     FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:21:03.1 14m08 15.10  82.5 25m10 27m56 27m56

17   983 NEWTON, Christopher from Toronto                    1:25:10.7 18m16 14.37  78.5 26m35 29m08 29m26

     667 MAKURAT, Robert     from Toronto                   Did Not Start                                 

Started@: 14h08, 20.4 Km, 3 Laps 11 Entrants

Senior (19-29) Sport Women

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN       TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3

1   2150 DESPARD, Erin         SANTA CRUZ/OUTLAND/BIG CNTRY    1:18:47.9       15.53 100.0 25m34 26m21 26m51

2   2132 MCGILVRAY, Lisa       ST MICHAELS COLLEGE / Toronto   1:20:57.8  2m09 15.12  97.3 25m44 27m35 27m37

3   2192 SPRULES, Erica        from Uxbridge                   1:21:54.4  3m06 14.94  96.2 25m51 27m57 28m06

4   2191 POOLE, Amy            Parry Sound High School Team    1:24:50.8  6m02 14.43  92.9 27m36 28m18 28m55

5   2142 NIMICK, Zoe           Jolley's Cycle Center           1:25:48.9  7m01 14.26  91.8 26m56 29m36 29m16

6   2198 SEDELIES, Evelyn      from Banff, Alberta             1:26:53.1  8m05 14.09  90.7 27m02 30m12 29m38

7   2195 TITHERINGTON, Melissa from Toronto                    1:35:20.2 16m32 12.84  82.7 30m18 31m52 33m09

8   2902 STOUT, Melissa        from Waterdown                  1:38:56.6 20m08 12.37  79.6 31m48 34m36 32m31

9   2134 ROY, Joanne           from London                     1:39:36.8 20m48 12.29  79.1 32m03 33m23 34m09

10  2190 SETO, Vanessa         from Temiscaming                1:47:32.8 28m44 11.38  73.3 33m29 38m01 36m01

     105 MORROW, Susan         Trophy-Lawill / Georgetown     Did Not Start                                 

Started@: 14h06, 20.4 Km, 3 Laps 22 Entrants

Veteran (30-39) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN       TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3

1   1939 JAMES, Dennis      Fox/Khs / Aurora                1:08:23.0       17.90 100.0 21m55 23m03 23m24

2   1607 FARRUGIA, Paul     Gears Bikes & Ski/Mississauga   1:08:55.8 32.79 17.76  99.2 21m59 23m05 23m50

3   1634 VARGA, Steve       from North York                 1:12:15.6  3m52 16.94  94.6 23m41 24m15 24m18

4   1668 SHACKLETON, Finlay from Cheltenham                 1:13:02.8  4m39 16.76  93.6 22m38 24m45 25m39

5   1678 CLARKSON, Mike     SCREAM TEAM / Toronto           1:13:15.4  4m52 16.71  93.3 26m06 23m54 23m15

6   1618 LINDSAY, Duncan    from Whitby                     1:13:29.4  5m06 16.65  93.1 23m16 25m00 25m12

7   1621 MUELLER, Martin    from Oshawa                     1:14:10.7  5m47 16.50  92.2 23m48 25m21 25m00

8   1938 MARRABLE, Sean     from Richmond Hill              1:14:21.5  5m58 16.46  92.0 23m59 25m16 25m05

9   1948 HOWELL, Steve      from Banff, ALberta             1:14:24.8  6m01 16.45  91.9 23m19 25m24 25m40

10  1606 EVANS, Douglas     from Bramalea                   1:14:39.3  6m16 16.40  91.6 23m17 25m23 25m58

11  1941 MOREL, Andy        Trail Seekers / Parry Sound     1:15:00.2  6m37 16.32  91.2 24m30 25m11 25m18

12  1628 SOBIE, Jeff        SPEED RIVER BICYCLE / Guelph    1:16:20.1  7m57 16.03  89.6 23m00 27m00 26m18

13  1616 SCHMIDT, David     SPEED RIVER BICYCLE / Guelph    1:16:21.3  7m58 16.03  89.6 24m09 26m24 25m47

14  1608 FLATMAN, Dennis    TRAILBLAZERS / Toronto          1:16:22.5  7m59 16.03  89.5 24m35 26m07 25m40

15   543 ASHBY, Gord        TRAILBLAZERS / Toronto          1:19:22.9 10m59 15.42  86.1 24m33 28m01 26m47

16  1942 SETO, David        from Temiscaming                1:21:04.3 12m41 15.10  84.4 24m41 27m33 28m49

17  1646 BASARABA, David    SANTA CRUZ/OUTLAND/BIG CTRY     1:25:49.6 17m26 14.26  79.7 26m47 29m35 29m26

18  1638 YOUNG, Danny       BICYCLE WORKS / Burlington      1:27:21.4 18m58 14.01  78.3 27m32 30m04 29m44

19  1943 MARSHALL, Jeff     from Mississauga                1:32:28.7 24m05 13.24  73.9 28m29 31m23 32m35

20  1626 SHINBIN, Mark      BICYCLE WORKS / Ancaster        1:47:31.1 39m08 11.38  63.6 33m38 37m39 36m12

    1635 VASIC, Vladislav                                  Did Not Finish                                

    1924 DABROWSKY, Tom     from Richmond Hill             Did Not Finish                                

Started@: 14h08, 20.4 Km, 3 Laps 1 Entrants

Veteran (30-39) Expert Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN            TIME - LAP 1

    2999 COSTOFF, Leslie  from Aurora                    DNF 2 LapsToGo  47m38            

Started@: 14h08, 20.4 Km, 3 Laps 8 Entrants

Master (40-49) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN       TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3 AGE

1   1976 MERRITT, Michael All Season Sports / London      1:11:01.0       17.24 100.0 22m46 24m32 23m41 42

2   1983 SOWDEN, Martin   CHAIN REACTION TORONTO/Toronto  1:12:00.4 59.44 17.00  98.6 22m55 24m28 24m37 46

3   1981 RANDALL, Martin  Northern Cycle / Courtice       1:13:26.5  2m25 16.67  96.7 23m30 24m44 25m11 40

4   1957 HONES, Heinz     ZIGGY'S CC INC. / Kitchener     1:16:12.5  5m11 16.06  93.2 24m13 25m55 26m03 40

5   2098 REID, Jim        from Terra Cotta                1:21:20.4 10m19 15.05  87.3 25m36 27m09 28m35 41

6   1956 BOBBETTE, Ron    from Minesing                   1:22:09.7 11m08 14.90  86.4 25m20 28m15 28m33 43

7   1955 BEST, Jim        Best Bike Works / Scarborough   1:31:15.6 20m14 13.41  77.8 29m04 31m00 31m11 44

8   2000 VANDECAR, Eric   FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:34:31.5 23m30 12.95  75.1 30m24 32m41 31m25 48

Mansfield Points X-Country

Mansfield Outdoor Center

Started@: 10h59, Sunday, 9 June 96, Event#:E, 34 Km, 5 Laps 3 Entrants

Junior (17-18) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN       TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 LAP 5

1    233 VAN DER VALK, Mike Trail Seekers / Parry Sound     1:46:55.1       19.08  99.5 20m10 21m53 21m18 21m21 22m10

2    215 TOWERS, Michael    CYCLEPATH RACING TEAM           1:58:40.8 11m45 17.19  89.6 21m44 23m35 24m33 24m35 24m11

3    204 HALL, Craig        WATERLOO RYDERS / Waterloo      2:04:20.4 17m25 16.41  85.6 22m18 23m59 24m31 25m57 27m33

Started@: 11h01, 34 Km, 5 Laps 26 Entrants

Senior (19-29) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN       TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 LAP 5

1    306 CHARLES, Cameron  from Georgetown                 1:48:07.4       18.87  95.4 20m52 21m44 22m20 21m45 21m25

2    380 BARKER, James     FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:48:40.0 32.56 18.77  95.0 20m50 22m43 21m29 21m22 22m12

3    390 SPRULES, Jamie    from Uxbridge                   1:51:22.0  3m14 18.32  92.7 20m54 21m53 22m25 23m09 22m59

4    413 SWEERS, Jason     BICYCLE WORKS / Dundas          1:51:37.8  3m30 18.27  92.4 21m15 22m17 22m32 23m05 22m27

5   1019 JOHNSTON, Andrew  Sport Swap / Toronto            1:51:39.8  3m32 18.27  92.4 20m56 22m22 22m42 23m07 22m30

6    360 SINCLAIR, Grant   FREEWHEEL CYCLE / Hamilton      1:53:30.6  5m23 17.97  90.9 21m46 23m04 22m50 23m10 22m38

7    371 EARLE, Brian      Beeton Family Chiropractic      1:56:14.2  8m06 17.55  88.8 20m57 22m56 23m21 23m35 25m22

8    479 ARSENEAU, Dan     WATERLOO RYDERS / Cambridge     1:58:17.3 10m09 17.25  87.2 21m45 24m24 24m19 24m07 23m40

9    402 MORLEY, Michael   from Barrie                     1:59:27.8 11m20 17.08  86.4 22m51 23m57 24m10 23m55 24m32

10   300 AHO, Drew         FREEWHEEL CYCLE / Burlington    1:59:33.8 11m26 17.06  86.3 22m40 23m40 25m04 24m37 23m31

11   323 MONAHAN, Andrew   Monahan's / Lisle               1:59:54.4 11m46 17.01  86.1 22m09 23m15 23m29 24m42 26m17

12   411 DOBSON, Dave      TRAILBLAZERS / Don Mills        2:00:33.8 12m26 16.92  85.6 22m42 25m40 24m27 24m33 23m09

13   346 HARRIS, Garnet    from London                     2:00:52.3 12m44 16.88  85.4 22m54 24m36 24m39 24m32 24m09

14   403 HONEY, Kal        MISSISSAUGA BICYCLE CLUB        2:01:09.5 13m02 16.84  85.2 22m58 24m07 24m40 24m37 24m44

15   393 CRIPPS, Derek     TRAILBLAZERS / Scarborough      2:01:35.4 13m27 16.78  84.9 21m48 30m08 22m30 23m04 24m02

16   334 SHAW, Dave        DUKES IMAGE GROUP / Toronto     2:02:47.2 14m39 16.61  84.0 22m57 24m15 25m07 25m15 25m11

17   325 ORGAN, George     from Millgrove                  2:04:38.8 16m31 16.37  82.8 22m43 24m35 24m56 26m05 26m17

18   324 MOO_CHOY, Nigel   TRAILBLAZERS / Markham          2:05:57.4 17m49 16.20  81.9 23m41 24m49 24m32 26m35 26m18

19   366 HOUNSLOW, Owen    CYCLEPATH RACING TEAM/Welland   2:09:02.5 20m55 15.81  80.0 23m42 25m30 26m17 26m53 26m38

20   412 JOHANNESSON, Glen WATERLOO RYDERS / Waterloo      2:09:12.3 21m04 15.79  79.9 23m03 25m55 26m43 26m42 26m47

21   368 GRANT, Shaun      WATERLOO RYDERS / Hawsville     2:09:38.8 21m31 15.73  79.6 38m30 22m31 22m22 22m51 23m23

     344 FISHER, Rusty     SANTA CRUZ/OUTLAND/BIG COUNT   DNF 4 LapsToGo               23m18                        

     349 HEATH, Brian      TRAILBLAZERS / Mount Albert    DNF 4 LapsToGo               23m16                        

     314 JUHASZ, Steve     CYCLEPATH RT/Wheeler Kooka     DNF 3 LapsToGo               21m09 23m37                  

     406 GOJIC, Mirko      TEAM HAMMERHEAD / Brampton     DNF 2 LapsToGo               23m46 27m18 31m38            

     362 LEONARD, Jube     ROCKY MOUNTAIN/Boyd's/Keswick  DNF 2 LapsToGo               21m36 33m23 29m18            

Started@: 11h03, 34 Km, 5 Laps 4 Entrants

Senior (19-29) Expert Women

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN       TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 LAP 5

1    141 TAYLOR, Cathy     Beeton Chiropractic / Stroud    2:12:10.0       15.43  95.2 24m50 26m23 26m48 26m49 27m18

2    128 PHILLIPS, Valerie Boyd's Sports / North York      2:19:51.5  7m41 14.59  90.0 25m51 27m00 29m07 28m48 29m04

3    137 MOGG, Karen       THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C    2:20:01.2  7m51 14.57  89.9 26m32 27m42 28m17 29m02 28m26

     140 STANNARD, Sherri  CYCLEPATH RACING TEAM          DNF 3 LapsToGo               28m13 34m39                  

Started@: 11h03, 34 Km, 5 Laps 11 Entrants

Veteran (30-39) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN       TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 LAP 5

1    525 VAN DIJK, Emil      from Owen Sound                 1:46:55.9       19.08 100.0 20m39 21m13 21m19 21m45 21m58

2    553 DERMONT, David      from Toronto                    1:49:55.0  2m59 18.56  97.3 21m06 22m11 22m08 22m00 22m29

3    557 OSTROM, John        Gears / Mississauga             1:53:59.5  7m03 17.90  93.8 21m24 22m55 22m43 23m15 23m41

4    509 HILL, Kevin         from Oshawa                     1:54:11.8  7m15 17.86  93.6 21m33 22m48 23m16 23m25 23m07

5    554 MAHONEY, Denis      Specific Chiropractic/Toronto   1:56:24.1  9m28 17.53  91.9 21m40 23m25 23m41 23m49 23m47

6    548 DAY, Bruce          SCREAM TEAM / Toronto           1:58:26.0 11m30 17.22  90.3 22m43 23m45 23m43 24m17 23m56

7    598 BETONTE, Gregg      Salomon / Olympic Valley, CA    2:01:27.9 14m32 16.79  88.0 21m36 24m46 25m14 25m02 24m48

8    505 EXELL, Ronald C     from Barrie                     2:01:51.0 14m55 16.74  87.8 22m48 24m29 24m27 25m29 24m35

9    538 AKINS, Randy        RJ Mech / Barrie                2:04:07.0 17m11 16.44  86.2 23m35 25m15 25m32 25m08 24m35

10   533 MACLEOD, Ian R.     Silent Sports/Thin Blue Line    2:05:03.3 18m07 16.31  85.5 22m51 24m34 25m09 25m28 26m59

11   526 VAN VOORST, Hendrik NORCO / Toronto                 2:14:20.3 27m24 15.19  79.6 24m40 27m05 26m43 27m22 28m28

Started@: 11h03, 34 Km, 5 Laps 2 Entrants

Master (40+) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN       TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 LAP 5

1    610 KERR, Martin     OWEN SOUND CC / Wiarton         1:52:58.2       18.06  99.3 21m37 22m41 22m14 23m04 23m20

2    607 COLE, Howard     CYCLEPATH RACING TEAM/Toronto   2:10:49.1 17m50 15.59  85.7 21m47 22m20 23m03 25m41 37m55

Started@: 10h59, 40.8 Km, 6 Laps 10 Entrants

Pro-Elite Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN       TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 LAP 5 LAP 6

1     29 HOLMGREN, Robert   WATERLOO RYDERS / Waterloo      2:03:50.4       19.77 100.0 19m35 20m45 20m51 21m05 20m56 20m35

2     14 TRAENKMANN, Steven TRAILBLAZERS / Scarborough      2:05:12.8  1m22 19.55  98.9 20m05 21m17 20m43 21m07 20m37 21m21

3     12 STEPHENS, Sandy    All Seasons Sports/Woodstock    2:08:35.6  4m45 19.04  96.3 19m49 21m34 20m42 21m07 21m18 24m03

4     26 ANTHONY, David     Spinning Wheels / Toronto       2:08:42.4  4m52 19.02  96.2 19m50 21m38 22m26 21m58 21m27 21m21

5     32 HEINO, Rodd        SPEED RIVER BICYCLE / Guelph    2:08:45.5  4m55 19.01  96.2 20m15 21m47 21m23 21m39 22m01 21m38

6     28 COBHAM, George     Mongoose / Acton                2:10:07.2  6m16 18.81  95.2 19m50 21m26 21m58 22m08 22m20 22m22

7     41 MANN, Robert       SILENT SPORTS CYCLING TEAM      2:10:15.3  6m24 18.79  95.1 20m18 22m02 21m52 21m53 22m27 21m40

8     11 NEAL, Steve        SCHWINN CANADA / Washago        2:16:38.6 12m48 17.92  90.6 20m17 22m04 22m48 23m12 23m16 24m58

9     36 LASCI, Dean        SILENT SPORTS/W.O.W. / Stroud   2:21:42.8 17m52 17.27  87.4 20m50 23m23 24m27 23m28 24m22 25m10

10    63 MALAISON, Martin   SPOKES 'N' SLOPES/Burlington    2:30:04.1 26m13 16.31  82.5 24m13 25m39 24m24 24m31 25m02 26m12

Started@: 10h59, 34 Km, 5 Laps 1 Entrants

Pro-Elite Women

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN       TIME   SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 LAP 5

1    110 ROBERTSON, Pamela KINGSTON VELO CLUB / Kingston   2:19:59.0 14.57  84.7 25m38 28m08 28m00 29m02 29m08

OFFICIAL RESULTS