Scanlon Creek Regional Points Race

Scanlon Creek Conservation Area, Sunday, 21 July 96

Peewee (10-12) Male / Female, Minime Male / Female, Master Women,Cadet Women,

Junior (17-18) Women, Senior (19-29) Beg. Men / Women, Veteran (30-39) Beg. Men

Sport: Cadet (15-16) Men, Junior (17-18) Men, Espoire (19-22) Men, Senior (23-29) Men,

Senior (19-29) Women, Veteran Men / Women, Master Men,

Expert: Cadet (15-16) Men, Junior (17-18) Men, Senior (19-29) Men / Women,

Veteran (30-39) Men / Women, Master (40+) Men, Pro/Elite Men / Women

Rider Summary for Scanlon Creek Regional Points Race

Sunday, 21 July 96 Number of Riders = 157

Number of Riders with the same Name = 1,

Simon Smith, one from King City, another from Newmarket

Number of Riders that DNF (Did Not Finish) = 16

Number of Riders that DNS (Did Not Start) = 1

Number of Riders that were Disqualified = 0

Number of Riders with OneDays=35

CATEGORY                  REGISTERED DNS DNF DSQ NO# 1DAY

PeeWee 10-12                      4    0   0   0   0   1

Minime 13-14                      4    0   0   0   0   1

Cadet 15-16 Sport/FunClass Men    8    0   0   0   0   2

Cadet 15-16 Women                 1    0   0   0   0   1

Senior 19-29 Beg/Fun Class Men    4    0   0   0   0   4

Senior 19-29 Beg/FunClss Women    1    0   0   0   0   1

Veteran 30-39 Beg/FunClass Men    5    0   0   0   0   3

Veteran 30-39 Spt/FunC. Women     1    0   0   0   0   1

Master 40+ Women                  2    0   0   0   0   1

Cadet (15-16) Expert Men          8    0   0   0   0   1

Junior (17-18) Sport Men          8    0   1   0   0   0

Espoire (19-22) Sport Men        10    0   2   0   0   5

Senior (23-29) Sport Men         15    1   0   0   0   2

Senior (19-29) Sport Women        5    0   1   0   0   2

Veteran (30-39) Sport Men        13    0   0   0   0   6

Master (40-49) Sport Men         11    0   3   0   0   1

Junior (17-18) Expert Men         4    0   1   0   0   0

Senior (19-29) Expert Men        21    0   1   0   0   1

Senior (19-29) Expert Women       3    0   0   0   0   0

Veteran (30-39) Expert Men       11    0   0   0   0   0

Master (40+) Expert Men           2    0   1   0   0   0

Pro-Elite Men                    14    0   5   0   0   1

Pro-Elite Women                   2    0   1   0   0   1

Scanlon Creek Regional Points Race

Scanlon Creek Conservation Area, Sunday, 21 July 96

Started@: 9h03m, Event#:G, 7.5 Km, 4 Entrants

PeeWee 10-12

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS.

1   2858 HESTER, Robert    Spokes 'N' Slopes / Milton        27:41.20       16.25  95.8

2   2855 HENDRICKEN, Shaun MOUNTAIN TOP BICYCLES             33:50.10  6m08 13.30  78.4

3   2859 JACOME, Byron     Ollie's Cycle / Georgetown        36:26.29  8m45 12.35  72.8

4   2869 HAUSMAN, Daniel   from Richmond Hill              1:21:13.59 53m32  5.54  32.7

Started@: 9h03m, 15 Km, 2 Laps 4 Entrants

Minime 13-14

PL PLATE SURNAME, FIRST     CITY / HOME TOWN         TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2

1   2419 KOVACS, Robert     Stoney Creek           50:34.49       17.80  97.6 24m33 26m00

2   2414 MILLER, Shawn      Aurora                 56:56.18  6m21 15.81  86.7 27m29 29m26

3   2509 WATSON, Andrew     Bradford             1:00:57.99 10m23 14.76  80.9 29m09 31m48

4   2552 CORDOVADO, Anthony Richmond Hill        1:10:54.34 20m19 12.69  69.6 32m16 38m38

Started@: 9h01m, 15 Km, 2 Laps 8 Entrants

Cadet 15-16 Sport/FunClass Men

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2

1   2575 ELLIOTT, Buchanan SPOKES 'N' SLOPES / Acton         51:48.69       17.37  98.7 25m35 26m13

2   2566 LYALL, Alex       MOUNTAIN TOP BICYCLES             53:51.91  2m03 16.71  94.9 26m08 27m43

3   2599 CARELTON, Tim     from Toronto                      54:18.61  2m29 16.57  94.1 26m10 28m07

4   2589 WRIGHT, Andrew    SPOKES 'N' SLOPES/Burlington      55:39.56  3m50 16.17  91.9 26m05 29m33

5   2585 BERGER, Marc      from Uxbridge                     57:01.43  5m12 15.78  89.7 27m48 29m12

6   2687 REID, Chris       ZIGGY'S CC INC. / Guelph          57:07.71  5m19 15.75  89.5 27m53 29m14

7   2595 MERKO, Matthew    from Mississauga                1:03:22.78 11m34 14.20  80.7 29m38 33m43

8   2600 TOBEY, Matt       from Cambridge                  1:13:00.20 21m11 12.33  70.0 36m08 36m51

Started@: 9h03m, 15 Km, 2 Laps 1 Entrants

Cadet 15-16 Women

PL PLATE SURNAME, FIRST    CITY / HOME TOWN         TIME   SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2

1   2978 LUNSTEAD, Melissa Barrie               1:10:26.14 12.78  83.7 33m14 37m11

Started@: 9h01m, 15 Km, 2 Laps 4 Entrants

Senior 19-29 Beg/Fun Class Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2

1   2393 TRANTER, Rob     ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)       51:00.90       17.64  96.7 23h58 52m23

2   2335 FORNO, Robert    NEWMARKET CC / Mount Albert       51:46.98 46.08 17.38  95.3 25m18 26m28

3   2324 HAVILAND, Kevin  from Hamilton                     56:38.50  5m37 15.89  87.1 27m56 28m41

4   2394 LEVESQUE, Marc   from Oakville                   1:14:23.40 23m22 12.10  66.3 36m58 37m25

Started@: 9h03m, 15 Km, 2 Laps 1 Entrants

Senior 19-29 Beg/FunClss Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2

1   2939 COCKBURN, Stacia CYCLEPATH/Guelph / Georgetown   1:24:39.75 10.63  66.8 41m35 43m03

Started@: 9h01m, 15 Km, 2 Laps 5 Entrants

Veteran 30-39 Beg/FunClass Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2

1   2700 HOEBJERG, Kimble from Brampton                   1:02:03.49       14.50  82.4 30m42 31m20

2   2701 DURDON, Terry    from Milton                     1:03:52.01  1m48 14.09  80.1 30m52 32m59

3   2730 CHAMBERLAIN, Ted from Hamilton                   1:07:31.79  5m28 13.33  75.7 32m25 35m05

4   2800 SKURIAT, Paul    from Georgetown                 1:14:05.74 12m02 12.15  69.0 35m52 38m13

5   2799 TOBEY, Keith     from Cambridge                  1:15:45.51 13m42 11.88  67.5 36m10 39m34

Started@: 9h03m, 15 Km, 2 Laps 1 Entrants

Veteran 30-39 Spt/FunC. Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CITY / HOME TOWN         TIME   SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2

1   2999 ECKEL, Karen     Rexdale              1:25:05.34 10.58  69.3 41m39 43m26

Started@: 9h03m, 15 Km, 2 Laps 2 Entrants

Master 40+ Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CITY / HOME TOWN         TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2

1    199 LUNSTEAD, Dawn   Barrie               1:15:40.38       11.89  82.5 37m04 38m35

2    190 BUDGE, Ann       Coldwater            1:23:52.73  8m12 10.73  74.4 39m50 44m01

Started@: 14h16, 22.5 Km, 3 Laps 8 Entrants

Cadet (15-16) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME  CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3

1   1406 WADE, Adam           SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:10:51.72       19.05  88.7 22m57 24m10 23m43

2   1418 SMEATON, Jeff        THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C    1:11:11.89 20.17 18.96  88.3 23m44 23m27 24m00

3   1407 VOLLMERSHAUSEN, Mike WOODSTOCK CC / Woodstock        1:12:12.62  1m20 18.70  87.0 23m21 23m48 25m02

4   1426 HENDRICKEN, Michael  MOUNTAIN TOP BICYCLES           1:17:08.01  6m16 17.50  81.5 24m34 25m58 26m35

5   1427 HOWLETT, Jason       SPOKES 'N' SLOPES / Cambridge   1:20:42.37  9m50 16.73  77.9 25m32 27m20 27m49

6   1402 JOHNSTON, Ian        FREEWHEEL CYCLE / Burlington    1:22:09.93 11m18 16.43  76.5 25m59 27m46 28m23

7   1405 TRAINI, Enrico       from Toronto                    1:23:24.99 12m33 16.18  75.4 27m12 28m52 27m20

8   1581 COUTURE, Wesley      from Beeton                     1:55:41.54 44m49 11.67  54.3 32m47 41m34 41m20

Started@: 14h17, 22.5 Km, 3 Laps 8 Entrants

Junior (17-18) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3

1   1032 CHARLES, Trevor    from Georgetown                 1:14:48.59       18.05  90.6 23m21 26m02 25m24

2   1279 JUHASZ, Matthew    CyclePath / Etobicoke           1:15:20.04 31.45 17.92  89.9 24m08 25m26 25m45

3   1271 RASMUSSEN, Brendan from Bracebridge                1:21:51.56  7m02 16.49  82.8 25m38 28m00 28m13

4   1260 SEBBEN, Luke       from Hillsburgh                 1:22:33.74  7m45 16.35  82.1 26m46 28m26 27m20

5   1342 PROC, John         WHEELS IN MOTION / Hamilton     1:28:23.36 13m34 15.27  76.6 25m01 33m10 30m10

6   1216 WILLMORE, Dave     Shaklee / Fort Erie             1:40:31.93 25m43 13.43  67.4 31m53 34m30 34m07

7   1255 VASKO, Blair       from Fonthill                   1:49:49.36 35m00 12.29  61.7 30m42 34m26 44m39

    1222 WIERENGA, Eric     NEWMARKET EAGLES CC/Newmarket  DNF 2 LapsToGo                30m41            

Started@: 14h16, 22.5 Km, 3 Laps 10 Entrants

Espoire (19-22) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3

1   1270 CHARLES, Fraser  from Georgetown                 1:17:20.17       17.46  87.6 25m23 25m04 26m51

2   1026 JAMISEK, Matt    SPEED RIVER BICYCLE / Guelph    1:18:06.31 46.14 17.28  86.7 24m15 26m06 27m44

3   1040 DENNIS, Michael  Bicycles Etc / Guelph           1:21:27.06  4m06 16.57  83.2 26m07 27m40 27m39

4   1147 SMITH, Simon     from Gilford                    1:21:28.30  4m08 16.57  83.2 25m38 27m15 28m34

5   1185 MATSALLA, Colin  from Aurora                     1:23:18.32  5m58 16.21  81.3 25m36 27m21 30m20

6   1006 FRISCH, Kevin    OGC/PEDROS / Bolton             1:25:54.41  8m34 15.71  78.9 27m14 29m36 29m03

7   1037 BELL, Dave       Gears/Team Tortoise             1:30:47.03 13m26 14.87  74.6 28m03 31m04 31m39

8   1155 LEE, Evan        from Brampton                   1:40:41.88 23m21 13.41  67.3 28m39 33m25 38m37

    1372 PILLAR, Brian    from Cookstown                 DNF 2 LapsToGo                26m02            

    1158 MADALENO, Chad   from Alliston                  DNF 2 LapsToGo                28m02            

Started@: 14h16, 22.5 Km, 3 Laps 15 Entrants

Senior (23-29) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3

1    693 PATERSON, Tod    Ollie's Cycle / Hillsburgh      1:18:24.85       17.22  86.4 24m36 26m37 27m10

2    973 JONES, Tom       from Ottawa                     1:19:52.17  1m27 16.90  84.8 25m46 27m00 27m05

3    719 SMITH, Simon     from King City                  1:19:58.46  1m33 16.88  84.7 25m39 26m17 28m01

4    678 SMITH, Pat       The Bicycle Spokesman/Aurora    1:19:59.88  1m35 16.88  84.7 25m17 27m37 27m04

5    683 VEGTER, Fred     SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:20:30.80  2m05 16.77  84.1 26m20 27m28 26m41

6    751 URWIN, Allan     from Burlington                 1:26:04.02  7m39 15.69  78.7 27m53 29m11 28m58

7    657 DOLAN, Dan       from Burlington                 1:26:04.40  7m39 15.68  78.7 27m56 29m11 28m56

8    729 WILSON, Jason    SCREAM TEAM / Mississauga       1:28:08.69  9m43 15.32  76.9 27m41 31m36 28m50

9    680 TWYDELL, Nick    Santa Cruz/Outland              1:28:12.29  9m47 15.31  76.8 29m18 29m14 29m39

10  1180 DAWES, Ian       Ecclestone Cycle Co             1:32:25.47 14m00 14.61  73.3 28m21 31m26 32m36

11   906 WILTSHIRE, Peter from Hamilton                   1:32:42.47 14m17 14.56  73.1 28m33 30m12 33m56

12   703 PEARSON, Mark    from Mississauga                1:33:11.47 14m46 14.49  72.7 29m48 31m31 31m52

13   666 LOVALLO, Mark    from Waterloo                   1:33:41.47 15m16 14.41  72.3 29m44 31m33 32m23

14   759 THOMPSON, Paul   CYCLEPATH RACING TEAM           1:35:38.35 17m13 14.12  70.8 30m20 32m31 32m46

     667 MAKURAT, Robert  from Toronto                   Did Not Start                                  

Started@: 14h17, 22.5 Km, 3 Laps 5 Entrants

Senior (19-29) Sport Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3

1   2145 LOPEZ, Karen     TRAILBLAZERS/Overkill/Toronto   1:37:54.71       13.79  79.8 31m39 33m24 32m50

2   2198 PERRY, Malia     from Guelph                     1:41:50.97  3m56 13.25  76.7 32m50 34m54 34m05

3   2195 SORENSON, Jane   from Bradford                   1:42:08.02  4m13 13.22  76.5 32m56 35m44 33m26

4   2188 SUTER, Shelly    from Newmarket                  1:43:16.63  5m21 13.07  75.7 34m01 34m37 34m37

    2134 HARRIS, Joanne   from London                    DNF 1 Lap ToGo                37m35 37m27      

Started@: 14h17, 22.5 Km, 3 Laps 13 Entrants

Veteran (30-39) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3

1   1694 BUFFET, James      D'ORNELLAS RACING TEAM          1:16:25.51       17.66  90.7 24m45 25m41 25m58

2   1937 WRIGHT, John       SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:17:04.67 39.15 17.51  89.9 24m41 26m02 26m20

3   1668 SHACKLETON, Finlay from Cheltenham                 1:17:42.75  1m17 17.37  89.2 24m56 26m10 26m36

4   1941 DIXON, Derek       from West Hill                  1:22:23.03  5m57 16.39  84.1 26m29 28m04 27m49

5   1635 VASIC, Vladislav   from Etobicoke                  1:25:43.06  9m17 15.75  80.8 27m41 28m44 29m16

6    543 ASHBY, Gord        TRAILBLAZERS / Toronto          1:26:57.86 10m32 15.52  79.7 29m21 28m55 28m41

7   1606 EVANS, Douglas     from Bramalea                   1:26:59.40 10m33 15.52  79.6 28m20 29m16 29m22

8   1939 ALAKAS, Tim        Thornton Cycle / Welland        1:27:07.23 10m41 15.50  79.5 28m57 29m11 28m57

9   1663 LANE, Andrew       from Thornhill                  1:28:34.85 12m09 15.24  78.2 29m04 29m37 29m52

10  1686 CROCKER, Dave      from London                     1:30:17.41 13m51 14.95  76.7 28m49 30m52 30m35

11  1942 ECKEL, Barry       from Resdale                    1:35:14.29 18m48 14.17  72.8 30m04 32m14 32m55

12  1922 BUCK, Jeremy       from Aurora                     1:36:56.46 20m30 13.93  71.5 29m15 30m31 37m09

13  1881 KROPP, Tom         from Mississauga                1:40:55.34 24m29 13.38  68.7 31m56 33m46 35m12

Started@: 14h17, 22.5 Km, 3 Laps 11 Entrants

Master (40-49) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3

1   1987 WADE, Richard      from Mount Albert               1:28:10.16       15.31  80.4 28m38 29m21 30m10

2    629 FROST, Steve       Ollie's Cycle / Georgetown      1:32:26.99  4m16 14.60  76.7 29m14 31m20 31m52

3   2009 THORNTON, Greg D   ST. CATHARINES CC LTD.          1:34:05.99  5m55 14.35  75.3 29m10 31m37 33m17

4   1993 SZABO, George      from Hillsdale                  1:35:14.84  7m04 14.17  74.4 30m08 32m32 32m33

5   2016 PACKHAM, Bill      from Thornhill                  1:39:07.09 10m56 13.62  71.5 28m17 30m18 40m31

6   1986 GREGOIRE, Denis    from Mississauga                1:39:09.23 10m59 13.62  71.5 32m26 33m59 32m43

7   1955 BEST, Jim          Best Bike Works / Scarborough   1:40:32.76 12m22 13.43  70.5 33m00 34m06 33m26

8   2005 SCHERBERGER, Aiken Sport Swap / Toronto            1:43:36.98 15m26 13.03  68.4 30m25 43m05 30m06

    1971 KULAKOWSKY, George from Hamilton                  Did Not Finish                                 

    2015 HEGARTY, Tom       DUKES CYCLE / Toronto          DNF 2 LapsToGo                31m07            

    1960 FRISCH, John       M.T.P. TRAIL HOGS / Bolton     DNF 2 LapsToGo                40m31            

Started@: 11h08, 30 Km, 4 Laps 4 Entrants

Junior (17-18) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4

1    237 NEUMANN, Ondrej  SPOKES 'N' SLOPES/Mississauga   1:35:20.77       18.88  91.8 22m36 23m52 24m20 24m31

2    240 SMITH, Alastair  from King City                  1:39:40.46  4m19 18.06  87.8 24m01 25m03 25m12 25m23

3    280 COBURN, Bryan    SILENT SPORTS / Toronto         1:45:52.18 10m31 17.00  82.7 23m55 26m36 27m28 27m52

     239 JENSEN, Matt     Jensen Halters / Innerkip      DNF 2 LapsToGo                26m13 27m28            

Started@: 11h08, 30 Km, 4 Laps 21 Entrants

Senior (19-29) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4

1    314 JUHASZ, Steve     CYCLEPATH RT/Wheeler Kooka      1:32:54.38       19.37  91.4 22m00 23m00 23m32 24m20

2    317 LEFEUVRE, Andrew  Ollie's Cycle / Georgetown      1:34:43.47  1m49 19.00  89.6 22m13 23m39 24m15 24m35

3    306 CHARLES, Cameron  from Georgetown                 1:36:28.19  3m33 18.66  88.0 22m42 23m58 24m37 25m09

4    312 SLACK, Paul       NORCO / Pickering               1:36:32.02  3m37 18.65  87.9 22m43 23m53 24m42 25m12

5    386 BERG, Jason       OTTAWA BIKEWAY CC / Ottawa      1:36:40.97  3m46 18.62  87.8 22m54 24m00 24m18 25m26

6    419 SUTER, Les        KONA MTB TEAM / Newmarket       1:36:55.96  4m01 18.57  87.6 22m39 24m16 24m45 25m13

7    415 MCFARLANE, Gordon Kamikaze / Thornhill            1:38:12.16  5m17 18.33  86.4 22m46 24m11 25m11 26m02

8   1019 JOHNSTON, Andrew  Sport Swap / Toronto            1:38:21.77  5m27 18.30  86.3 22m57 25m15 24m39 25m29

9    377 MEYERS, Brandon   SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:40:22.86  7m28 17.93  84.6 23m06 25m24 25m48 26m03

10   416 FRASER, Scott     Gears / Mississauga             1:41:12.37  8m17 17.79  83.9 23m57 25m03 26m05 26m05

11   418 CICHAN, Michael   SANTA CRUZ/OUTLAND/BIG COUNTR   1:43:14.74 10m20 17.43  82.2 24m47 25m41 26m50 25m54

12   417 TALACH, Chad      ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:43:43.89 10m49 17.35  81.8 25m22 26m33 25m58 25m49

13   331 CLAYTON, Jeff     from Woodstock                  1:45:04.69 12m10 17.13  80.8 23m59 26m03 27m29 27m32

14   475 SILVEIRA, Spencer CYCLEPATH RACING TEAM           1:45:07.58 12m13 17.12  80.7 24m04 26m28 27m23 27m12

15  2141 MERCHANT, Rodney  Hilltop Bicycle Co. / Toronto   1:46:57.28 14m02 16.83  79.4 25m29 27m04 27m35 26m47

16   346 HARRIS, Garnet    from London                     1:48:23.68 15m29 16.61  78.3 26m28 27m37 27m11 27m06

17   329 MURRAY, Richard   BICYCLE WORKS / Burlington      1:51:00.22 18m05 16.22  76.5 25m10 26m32 27m04 32m12

18   472 BARNETT, Philip   FAT TIRE CYCLE/Agency Blue      1:53:35.47 20m41 15.85  74.7 26m59 28m20 28m45 29m30

19   324 MOO_CHOY, Nigel   TRAILBLAZERS / Markham          1:53:37.21 20m42 15.84  74.7 27m31 28m36 28m33 28m55

20   414 ROSS, Neil        ST. MICHAELS COLLEGE/Toronto    2:06:52.65 33m58 14.19  66.9 25m32 46m53 27m15 27m10

     304 CARLEY, Brendan   CYCLEPATH RACING TEAM/Guelph   DNF 3 LapsToGo                24m50                  

Started@: 11h08, 30 Km, 4 Laps 3 Entrants

Senior (19-29) Expert Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4

1    138 MCGILVRAY, Lisa  ST. MICHAELS COLLEGE/Toronto    2:00:10.65       14.98  81.2 28m59 29m29 30m56 30m44

2    131 WESTMAN, Trisha  SPEED RIVER BICYCLE / Guelph    2:14:29.79 14m19 13.38  72.5 29m04 43m32 30m34 31m17

3    281 MOGG, Karen      THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C    2:18:32.97 18m22 12.99  70.4 31m57 34m27 34m53 37m14

Started@: 11h10, 30 Km, 4 Laps 11 Entrants

Veteran (30-39) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4

1    483 DAVIS, Kevin        from North York                 1:34:54.20       18.97  94.1 22m52 23m36 24m13 24m11

2    510 JENKINSON, Tim      Ollies Cycle / Hillburgh        1:38:48.51  3m54 18.22  90.4 23m12 24m40 24m47 26m07

3    497 JAMES, Dennis       Fox/Khs / Aurora                1:40:13.66  5m19 17.96  89.1 23m36 24m46 25m28 26m22

4    554 MAHONEY, Denis      Specific Chiropractic/Toronto   1:40:36.92  5m42 17.89  88.8 24m04 25m10 25m23 25m57

5    557 OSTROM, John        Gears / Mississauga             1:41:58.61  7m04 17.65  87.6 24m51 25m05 25m36 26m25

6    230 BUNGAY, Troy        from London                     1:46:10.31 11m16 16.95  84.2 24m34 26m01 27m38 27m56

7    482 FARRUGIA, Paul      Gears Bikes & Ski/Mississauga   1:47:54.10 12m59 16.68  82.8 25m45 26m43 27m16 28m09

8    522 ROBERTS, Nigel      OGC-PEDRO'S / Toronto           1:50:39.63 15m45 16.27  80.7 26m11 28m06 27m30 28m50

9    516 MEEUWISSE, Glenn    HARDWOOD HILLS / Orillia        1:53:05.50 18m11 15.92  79.0 33m39 25m50 26m27 27m07

10   526 VAN VOORST, Hendrik NORCO / Toronto                 2:06:04.29 31m10 14.28  70.9 29m00 30m50 31m20 34m52

11   515 MARTINEZ, Vladimir  from Toronto                    2:08:51.72 33m57 13.97  69.3 28m36 30m21 32m37 37m15

Started@: 11h10, 30 Km, 4 Laps 2 Entrants

Master (40+) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4

1    615 RANDALL, Martin  Northern Cycle / Courtice       1:55:40.62       15.56  79.8 27m25 29m00 29m44 29m31

     601 CLUETT, Gary     ZIGGY'S CC INC. / Plattsville  DNF 2 LapsToGo                25m35 24m53            

Started@: 11h06, 45 Km, 6 Laps 14 Entrants

Pro-Elite Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 LAP 5 LAP 6

1     67 SALLENBACH, Warren RITCHEY/CAN NAT'L MTB TEAM      2:07:19.13       21.21  95.8 21m55 20m52 21m19 21m14 20m57 20m59

2     65 TOMLIN, Terry      VOLKSWAGEN/TREK/Shift/Briko     2:18:37.83 11m18 19.48  88.0 21m53 22m48 23m08 23m38 23m25 23m43

3     14 TRAENKMANN, Steven TRAILBLAZERS / Scarborough      2:19:53.19 12m34 19.30  87.2 21m54 22m13 22m51 23m38 24m18 24m57

4     53 HAWKES, Craig      Specialized / Ottawa            2:22:03.24 14m44 19.01  85.8 22m22 23m45 23m17 23m49 23m38 25m10

5     13 MORSE, Peter       CYCLEPATH RACING TEAM/Toronto   2:28:33.58 21m14 18.17  82.1 22m19 23m47 23m31 24m13 26m28 28m13

6     41 MANN, Robert       SILENT SPORTS CYCLING TEAM      2:29:59.76 22m40 18.00  81.3 23m26 24m05 24m35 25m42 26m02 26m07

7     64 GOSSIER, Jamie     CYCLEPATH RACING TEAM/Markham   2:39:09.62 31m50 16.96  76.6 25m10 25m35 26m14 27m01 27m42 27m24

8     36 LASCI, Dean        SILENT SPORTS/W.O.W. / Stroud   2:39:49.00 32m29 16.89  76.3 23m23 24m05 25m51 26m25 28m02 31m59

9     63 MALAISON, Martin   SPOKES 'N' SLOPES/Burlington    2:48:04.36 40m45 16.06  72.6 26m32 27m00 27m48 27m39 29m23 29m39

      37 OPRSAL, Petr       MISSISSAUGA BC/Dean/Polar      DNF 5 LapsToGo                25m12                              

      27 BAUMBERGER, Robert SILENT SPORTS / Aurora         DNF 5 LapsToGo                23m52                              

     344 FISHER, Rusty      SANTA CRUZ/OUTLAND/BIG COUNT   DNF 4 LapsToGo                28m28 29m40                        

      74 BAKKER, Osmond     ASAMA CC / Mississauga         DNF 2 LapsToGo                22m10 22m29 23m09 23m49            

      12 STEPHENS, Sandy    All Seasons Sports/Woodstock   DNF 4 LapsToGo                21m57 23m36                        

Started@: 11h06, 37.5 Km, 5 Laps 2 Entrants

Pro-Elite Women

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN           TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 LAP 5

1     73 SYDOR, Alison     VOLVO/CANNONDALE/CAN NAT'L TEAM    1:56:51.80       19.25 100.0 23m53 23m10 23m32 23m16 22m58

      71 TOMLINSON, Leslie VOLVIC/POWER BAR/CAN NAT'L TEAM   DNF 2 LapsToGo                25m08 25m55 27m16            

Dave Horyn, Chief Official

OFFICIAL RESULTS