Bingemans ONTARIO CUP FINAL - Mardi Gras

X-Country, Bingemans Water Park, Kitchener, Sunday, 1 Sept. 96 Dave Spurgeon, Chief Official

PeeWee (10-12), PeeWee (10-12) Female, Minime (13-14), Minime (13-14) Female, Cadet (15-16) Sport Men, Cadet (15-16) Women, Senior (19-29) Beg. Men, Senior (19-29) Beg. Women, Veteran (30-39) Beg. Men, Veteran (30-39) Sport Women, Master 40+ Women, Cadet (15-16) Expert Men, Cadet Sport Men 2pm Make Up, Junior (17-18) Sport Men, Under23 (19-22) Sport Men, Senior (23-29) Sport Men, Senior (19-29) Sport Women, Veteran (30-39) Sport Men, Veteran (30-39) Expert Women, Master (40+) Sport Men, Junior (17-18) Expert Men, Senior (19-29) Expert Men, Senior (19-29) Expert Women, Veteran (30-39) Expert Men, Master (40+) Expert Men, Pro-Elite Men, Pro-Elite Women,

Rider Summary for Bingemans ONTARIO CUP FINAL - Mardi Gras

Sunday, 1 Sept. 96 Number of Riders = 518

Number of Riders with the same Name = 1

Number of Riders that DNF (Did Not Finish) = 80

Number of Riders that DNS (Did Not Start) = 3

Number of Riders that were Disqualified = 0

Number of Riders without Plate/Bib# = 3

Number of Riders with OneDays = 182

CATEGORY                  REGISTERED DNS DNF DSQ NO# 1DAY

PeeWee (10-12)                   15    0   1   0   0   6

PeeWee (10-12) Female             3    0   0   0   0   2

Minime (13-14)                   38    0   2   0   0  24

Minime (13-14) Female             4    0   0   0   0   0

Cadet (15-16) Sport Men          40    1   1   0   1  22

Cadet (15-16) Women               1    0   0   0   0   0

Senior (19-29) Beg. Men          42    0  19   0   0  37

Senior (19-29) Beg. Women         6    0   0   0   0   6

Veteran (30-39) Beg. Men         23    0  18   0   0  19

Veteran (30-39) Sport Women       3    0   0   0   0   0

Master 40+ Women                  3    0   0   0   0   0

Cadet (15-16) Expert Men         26    0   1   0   0   1

Cadet Sport Men 2pm Make Up       2    0   0   0   0   2

Junior (17-18) Sport Men         38    0   4   0   0  12

Under23 (19-22) Sport Men        27    0   5   0   0  10

Senior (23-29) Sport Men         48    0   3   0   0  16

Senior (19-29) Sport Women        8    0   0   0   0   2

Veteran (30-39) Sport Men        46    1   6   0   1  17

Veteran (30-39) Expert Women      2    0   2   0   0   1

Master (40+) Sport Men           25    0   3   0   0   3

Junior (17-18) Expert Men        21    1   2   0   1   1

Senior (19-29) Expert Men        34    0   5   0   0   0

Senior (19-29) Expert Women       8    0   2   0   0   0

Veteran (30-39) Expert Men       19    0   2   0   0   0

Master (40+) Expert Men          10    0   0   0   0   1

Pro-Elite Men                    20    0   3   0   0   0

Pro-Elite Women                   6    0   1   0   0   0

Bingemans ONTARIO CUP FINAL - Mardi Gras

X-Country, Bingemans Water Park, Kitchener

Started@: 9h16m, Sunday, 1 Sept. 96, Event#:8, 8 Km, 2 Laps 15 Entrants

PeeWee (10-12)

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2

1   2858 HESTER, Robert      SPOKES 'N' SLOPES / Milton        25:54.46       18.53 12m43 13m10

2   2850 COLE, Paul          CYCLEPATH RACING TEAM/Toronto     25:58.65 4.194 18.48 13m03 12m55

3   2854 LAVALLEE, Jonathan  CYCLEPATH RACING TEAM             29:03.47  3m09 16.52 13m56 15m07

4   2855 HENDRICKEN, Shaun   MOUNTAIN TOP BICYCLES             30:04.20  4m09 15.96 14m17 15m47

5   2887 SCHONAUER, Kyle     from London                       30:34.09  4m39 15.70 14m42 15m51

6   2893 WOODLEY, Geoff      from Hamilton                     31:19.50  5m25 15.32 14m44 16m35

7   2890 VANDERMAREL, Curtis SPOKES 'N' SLOPES / Milton        32:13.18  6m18 14.90 15m12 17m00

8   2802 THOMAS, Steven      from Peterborough                 32:33.42  6m38 14.74 16m13 16m19

9   2860 JACOME, Byron       Ollie's Cycle / Georgetown        33:09.30  7m14 14.48 15m41 17m27

10  2885 BLAKE, Devin        from Burlington                   33:20.50  7m26 14.40 15m39 17m41

11  2857 LAZARSKI, Martin    from Scarborough                  33:24.73  7m30 14.37 14m39 18m45

------ The following riders did less laps ------

12  2861 VANDECAR, Jonathan  FAT TIRE CYCLE / Brantford        17:54.66        13.40 17m54      

13  2886 MACKAY, Scott       The Fitness Technique/Milton      20:31.11        11.70 20m31      

38  2898 YORKE, Darren       SPOKES 'N' SLOPES / Milton        21:47.68         0.00 21m47      

      35 KULAKOWSKY, Stephen from Hamilton                  DNF 2 LapsToGo                     

Started@: 9h16m, 8 Km, 2 Laps 3 Entrants

PeeWee (10-12) Female

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2

1   2947 MACKAY, Emily     Fitness Technique / Milton        30:59.57       15.49 27m29  3m29

2   2948 HOWLETT, Amy      SPOKES 'N' SLOPES / Cambridge     33:31.70  2m32 14.32 16m16 17m15

------ The following riders did less laps ------

3   2949 SPIZARSKY, Helena CYCLEPATH / Etobicoke             25:06.77         9.56 25m06      

Started@: 9h14m, 12 Km, 3 Laps 38 Entrants

Minime (13-14)

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3

1   2419 KOVACS, Robert     from Stoney Creek                 35:27.75       20.30 11m44 11m36 12m07

2   2404 SCHONAUER, Ryan    All Seasons Sports / London       36:39.54  1m11 19.64 11m59 11m50 12m49

3   2416 MAEMURA, Andrew    from Toronto                      36:49.44  1m21 19.55 12m09 11m36 13m03

4   2401 GALBRAITH, Tristan BICYCLE WORKS / Campbellville     37:00.28  1m32 19.46 12m24 12m00 12m35

5   2410 MARTIN, Taylor     PIERIK'S CYCLE / Ancaster         37:01.72  1m33 19.44 12m20 12m25 12m16

6   2532 MARTUZALSKI, Adam  ZIGGY'S CC INC. / Kitchener       37:07.98  1m40 19.39 12m18 12m09 12m39

7   2403 KENNEDY, Galen     from Toronto                      37:56.67  2m28 18.98 12m36 12m17 13m02

8   2505 O'FLYNN, Sean      from Hamilton                     38:08.28  2m40 18.88 12m45 12m20 13m02

9   2418 TAYLOR, David      PIERIK'S CYCLE / Puslinch         38:42.94  3m15 18.60 12m39 12m31 13m32

10  2407 HOPKINS, Ian       from Aurora                       39:10.33  3m42 18.38 12m55 13m00 13m14

11  2413 WILLIAMS, Nathan   THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C      39:25.63  3m57 18.26 12m43 13m22 13m19

12  2527 DURST, Zac         from Goderich                     40:02.82  4m35 17.98 12m40 13m48 13m33

13  2509 MABON, Jesse       from Goderich                     40:05.98  4m38 17.96 13m26 13m33 13m06

14  2529 CRAWFORD, Chris    ZIGGY'S CC INC. / Kitchener       41:10.81  5m43 17.48 12m46 13m35 14m48

15  2508 JOHNSTON, Andy     from Carlisle                     41:13.28  5m45 17.47 13m27 13m23 14m22

16  2526 DURST, Adam        from Goderich                     41:17.42  5m49 17.44 12m38 13m13 15m25

17  2411 GUERIN, Jeff       CYCLEPATH RACING TEAM             41:54.37  6m26 17.18 13m35 13m39 14m39

18  2504 LANKESTER, Thad    from Hamilton                     42:17.57  6m49 17.02 13m12 14m13 14m52

19  2455 TAGIELSKI, Peter   from Toronto                      42:35.60  7m07 16.90 12m58 14m17 15m19

20  2415 LAZARSKI, Simon    from Scarborough                  42:37.06  7m09 16.89 14m09 14m21 14m05

21  2400 FORBES, James      from Waterloo                     42:44.76  7m17 16.84 14m04 14m24 14m15

22  2452 SIMS, Matt         CYCLEPATH / Lynden                44:44.33  9m16 16.09 14m11 14m59 15m33

23  2503 FARRELL, Senan     from Hamilton                     44:50.97  9m23 16.05 13m39 14m44 16m27

24  2453 BRYANT, David      from Waterloo                     45:24.50  9m56 15.86 14m16 14m24 16m44

25  2507 BRAUL, Peter       from Kincardine                   46:15.86 10m48 15.56 18m21 13m57 13m56

26  2457 SWYSZCZ, Jonathan  SCREAM TEAM / Mississauga         47:31.13 12m03 15.15 14m42 16m19 16m28

------ The following riders did less laps ------

28  2458 VAREY, Mike        from Toronto                      23:22.16        20.54 11m42 11m40      

29  2450 NIELSEN, Matthew   Nielsen+Company / Bracebridge     23:24.29        20.51 11m50 11m33      

30  2459 KAINS, Dan         from Kitchener                    27:46.93        17.28 13m37 14m09      

31  2521 MCKEE, Ryan        from Goderich                     29:08.92        16.47 14m08 15m00      

32  2451 SIMON, James       from Fergus                       30:09.79        15.91 15m54 14m15      

33  2511 NANCEKIVELL, Sean  ZIGGY'S CC INC. / Kitchener       30:16.20        15.86 14m17 15m58      

34  2506 BAILEY, Jonathan   from Kincardine                   32:14.45        14.89 17m40 14m33      

35  2456 HUBSCH, Karl       from Toronto                      32:15.85        14.88 15m52 16m23      

36  2502 HILLIARD, Peter    from Oakville                     36:43.86        13.07 16m43 20m00      

37  2454 CLAGUE, Oliver     from Dundas                       15:01.33        15.98 15m01            

    2501 OLIVER, Earl       from York                      DNF 3 LapsToGo                           

    2525 YORKE, Mat         SPOKES 'N' SLOPES / Milton     DNF 3 LapsToGo                           

Started@: 9h14m, 12 Km, 3 Laps 4 Entrants

Minime (13-14) Female

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3

1   2954 CONEY, Helena          Dunbar / Newmarket                44:31.74 16.17 14m27 15m01 15m02

------ The following riders did less laps ------

2   2952 LOBODZINSKI, Katherine RACER SPORTIF / London            33:19.25 14.41 16m10 17m08      

3   2950 BOWEN, Jacqueline      CYCLEPATH RACING TEAM             33:20.88 14.39 15m56 17m24      

4   2951 GALBRAITH, Cydney      BICYCLE WORKS / Campbellville     34:48.27 13.79 17m15 17m32      

Started@: 9h10m, 12 Km, 3 Laps 40 Entrants

Cadet (15-16) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME  CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3

1   2637 SMOLDERS, Bentley    from Orangeville                  39:12.59       18.36 15m33 11m52 11m46

2   2653 SANOWAR, Peter       from Sudbury                      39:13.93 1.344 18.35 14m55 11m41 12m37

3   2559 GOLLEK, Josef        WATERLOO RYDERS / Waterloo        39:15.96 3.371 18.34 15m41 11m48 11m45

4   2608 PORTER, Brad         from Hamilton                     39:18.03 5.441 18.32 14m53 11m40 12m44

5   2675 QUILLAO, Mighti Rick from Don Mills                    39:24.10 11.51 18.27 15m02 11m33 12m48

6   2590 GILGEN, Jamie        Team Missing Link / Ilderton      39:39.73 27.14 18.15 15m31 11m45 12m22

7   2572 DOFF, Bradley        from Brampton                     39:52.47 39.88 18.06 14m58 11m40 13m13

8   2643 KIBBLER, Russell     from Kitchener                    40:57.98  1m45 17.58 15m38 12m12 13m07

9   2563 STEPHENSON, Matthew  OGC/PEDROS / Toronto              41:07.41  1m54 17.51 16m07 12m20 12m39

10  2586 SZULC, Ryan          from Hamilton                     41:30.19  2m17 17.35 15m56 12m41 12m52

11  2554 CARLETON, Timothy    from Toronto                      41:59.10  2m46 17.15 15m52 12m51 13m14

12  2585 BERGER, Marc         from Uxbridge                     42:12.69  3m00 17.06 15m24 12m46 14m01

13  2596 MEEK, David          SPOKES 'N' SLOPES/NRG/Bolle       42:14.31  3m01 17.05 14m56 12m52 14m25

14  2591 ASLON, Mike          from Guelph                       42:16.96  3m04 17.03 15m55 12m47 13m34

15  2666 SAFAR, Joe           from Kitchener                    43:28.90  4m16 16.56 15m53 13m16 14m18

16  2565 COPITHORN, Ryan      Boyd's / Stouffville              43:35.98  4m23 16.51 16m33 13m32 13m29

17  2553 COSTIGAN, Mike       from Dundas                       43:58.58  4m45 16.37 16m47 13m42 13m28

18  2685 LEPAGE, Joseph       from East York                    44:25.15  5m12 16.21 16m48 13m30 14m06

19  2665 MCFEETERS, Richard   from Oakville                     45:28.17  6m15 15.83 16m44 13m58 14m45

20  2652 SILVEIRA, Eric       from Cambridge                    45:58.01  6m45 15.66 16m52 14m26 14m38

21  2650 MAKSYMIW, Andrew     from Etobicoke                    46:41.36  7m28 15.42 17m18 14m25 14m56

22  2647 HONES, Jesse         ZIGGY'S CC INC. / Kitchener       46:55.06  7m42 15.35 17m01 14m56 14m56

23  2577 THOMPSON, Travis     THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD        46:56.18  7m43 15.34 17m55 14m05 14m55

24  2604 SPIZARSKY, Michael   CYCLEPATH RACING TEAM             47:37.84  8m25 15.12 17m22 14m54 15m20

25  2641 MULHEARN, Sean       from Kitchener                    49:10.78  9m58 14.64 18m01 14m54 16m14

26  2680 COLLINS, Mike        from Guelph                       50:02.37 10m49 14.39 18m04 15m33 16m24

27  2661 STIER, Rob           from Brantford                    50:18.94 11m06 14.31 17m05 15m41 17m32

28  2635 HETTINGA, Jurjen     from Guelph                       50:46.07 11m33 14.18 18m03 15m20 17m21

29  2642 ZUBKEWYCH, Alexander from Toronto                      52:15.84 13m03 13.78 17m56 16m23 17m55

------ The following riders did less laps ------

29  2603 KELLY, Sean          from Brampton                     26:28.95        18.13 15m13 11m15      

30  2589 WRIGHT, Andrew       SPOKES 'N' SLOPES/Burlington      27:21.40        17.55 15m16 12m04      

31  2610 LEGRAND, Kevin       from Oshawa                       28:53.95        16.61 15m50 13m02      

32  2595 MERKO, Matthew       from Mississauga                  31:03.74        15.45 16m28 14m34      

33  2649 MINDORFF, Ryan       from Milton                       36:48.92        13.04 19m47 17m01      

34  2636 MACKAY, Chris        Fitness Technique / Milton        40:13.01        11.94 20m41 19m31      

35  2664 PARKER, Rees         from Guelph                       41:50.53        11.47 20m19 21m30      

36  2592 MACDOUGALL, Mathew   from Cambridge                    44:35.71        10.76 29m34 15m01      

37  2638 MASCI, Justin        Tritel Cycle / Milton             47:01.86        10.21 32m04 14m57      

     -10 WINKEL, Mike         from Fordwich                  Did Not Start                            

    2656 ROBERTS, Dan         from Dundas                    DNF 3 LapsToGo                           

Started@: 9h14m, 8 Km, 2 Laps 1 Entrants

Cadet (15-16) Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   SPEED OCUP/5 LAP 1 LAP 2

1   2960 CLARK, Ashley    KONA MTB TEAM / Owen Sound        31:38.35 15.17 25/125 15m05 16m33

Started@: 9h08m, 18.6 Km, 2 Laps 42 Entrants

Senior (19-29) Beg. Men

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2

1   2283 ICHIYEN, Jay      from Mississauga                  39:47.79       28.04 25m13 14m33

2   2391 ALTENHOF, William 10090 Total Intensity             41:53.28  2m05 26.64 30m14 11m38

3   2335 ROMANOW, Myles    S.o.c.s / Weston/Toronto          43:23.22  3m35 25.72 31m46 11m37

4   2294 SHIERS, Derek     from North Vancouver, BC          44:40.66  4m52 24.98 32m21 12m19

5   2358 HAVILAND, Kevin   from Hamilton                     46:52.73  7m04 23.81 33m51 13m01

6   2204 FIEMA, Thomas     from Mississauga                  46:59.43  7m11 23.75 34m12 12m46

7   2331 SCHUSTER, Frank   from Fenwick                      47:00.01  7m12 23.74 34m02 12m57

8   2296 YONG, Alain       from Mississauga                  47:31.42  7m43 23.48 34m34 12m56

9   2386 DREYER, Andrew    from Aurora                       48:04.25  8m16 23.22 35m00 13m03

10  2371 WISEMAN, T.J.     from Markham                      48:29.80  8m42 23.01 35m18 13m11

11  2382 BROWN, Richard    from Elmira                       48:46.55  8m58 22.88 36m16 12m30

12  2217 BLACK, Gavin      from Oakville                     49:34.23  9m46 22.51 36m29 13m05

13  2288 HENDRIKS, Andrew  from Guelph                       49:43.64  9m55 22.44 36m26 13m16

14  2325 RUCH, Brandon     from Hamilton                     50:05.61 10m17 22.28 36m20 13m45

15  2361 LEE, Ryan         from Hamilton                     50:09.03 10m21 22.25 36m31 13m37

16  2284 SIMPSON, Aian     from Toronto                      50:35.49 10m47 22.06 37m16 13m19

17  2326 FARR, Peter       from Hamilton                     50:51.40 11m03 21.94 36m30 14m21

18  2291 PROHASKA, Jay     from Brantford                    51:17.32 11m29 21.76 37m01 14m15

19  2329 TOFFOLO, Jonathan Braun's / Waterloo                51:45.90 11m58 21.56 37m50 13m55

20  2208 GALE, Sean        from Belle River                  52:02.76 12m14 21.44 37m39 14m22

21  2340 PHILP, John       from Etobicoke                    52:37.95 12m50 21.20 37m35 15m02

22  2388 SEALEY, Richard   ROCKET (Essex/Kent O.R.C.T)       54:53.84 15m06 20.33 39m44 15m09

------ The following riders did less laps ------

24  2293 WALL, Kevin       from Waterloo                     34:57.99        15.96 34m57      

    2354 DEITERS, Andrew   from Toronto                   DNF 2 LapsToGo                     

    2393 KOKAI, Frank      from Kitchener                 DNF 2 LapsToGo                     

    2324 MILLER, Cameron   from St Thomas                 DNF 2 LapsToGo                     

    2939 POON, Arthur      from Mississauga               DNF 2 LapsToGo                     

    2990 SCHMIDT, Kevin    from Kitchener                 DNF 2 LapsToGo                     

    2289 MCFARLANE, Alan   ROCKET (Essex/Kent O.R.C.T)    DNF 2 LapsToGo                     

    2394 STOKES, Matt      from London                    DNF 2 LapsToGo                     

    2789 FABRO, Chris      from Aurora                    DNF 2 LapsToGo                     

    2387 DEGOEY, Rob       ROCKET (Essex/Kent O.R.C.T)    DNF 2 LapsToGo                     

    2380 GERSON, Ben       from Elmira                    DNF 2 LapsToGo                     

    2374 BAYNTON, Glenn    from Campbellville             DNF 2 LapsToGo                     

    2768 ISRAEL, Gavin     from Kitchener                 DNF 2 LapsToGo                     

    2287 MACDONALD, Alex   from Toronto                   DNF 2 LapsToGo                     

    2285 HAYES, Andrew     from Toronto                   DNF 2 LapsToGo                     

    2286 CALMA, Rob        from Kitchener                 DNF 2 LapsToGo                     

    2290 WIATT, Jason      from Dundas                    DNF 2 LapsToGo                     

    2210 WARD, Martin      CYCLEPATH RACING TEAM/Hamilton DNF 2 LapsToGo                     

    2242 LEVESQUE, Marc    from Oakville                  DNF 2 LapsToGo                     

    2295 RASTODER, Mirsad  from Toronto                   DNF 2 LapsToGo                     

Started@: 9h12m, 12 Km, 3 Laps 6 Entrants

Senior (19-29) Beg. Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3

1   2933 SMITH, Karen     from Cambridge                    45:54.96 15.68 14m53 15m20 15m41

------ The following riders did less laps ------

2   2934 SNYDER, Heather  from Mississauga                  36:37.62 13.11 22m03 14m33      

3   2930 KAJBA, Kim       from Kitchener                    38:34.23 12.44 18m53 19m40      

4   2931 TOWERS, Erin     from Mississauga                  38:36.00 12.44 18m37 19m58      

5   2938 NATYSHAK, Nicole from Windsor                      38:55.10 12.33 18m56 19m58      

6   2932 MACLENNAN, Lisa  from Hamilton                     39:02.82 12.29 18m31 20m31      

Started@: 9h13m, 18.6 Km, 2 Laps 23 Entrants

Veteran (30-39) Beg. Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2

1   2754 LAURETTE, Robert   ZIGGY'S CC INC. / New Hamburg     38:36.24       28.91 26m46 11m49

2   2752 CALVERT, Hugh      from Brampton                     43:24.94  4m48 25.70 31m10 12m14

3   2783 ORR, Michael       FREEWHEEL CYCLE / Hamilton        45:32.70  6m56 24.50 32m52 12m40

4   2705 BROWN, Stuart      from Thornhill                    47:49.76  9m13 23.33 33m06 14m43

5   2776 KILROY, Will       from Pickering                  1:03:15.53 24m39 17.64 1h03m  .000

    2782 SHUTE, Steve       Osprey Computer Systems        DNF 2 LapsToGo                     

    2757 ZYCH, Rob          from Hamilton                  DNF 2 LapsToGo                     

    2700 HOEBJERG, Kimble   from Brampton                  DNF 2 LapsToGo                     

    2704 POLLOCK, Laurence  THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C   DNF 2 LapsToGo                     

    2767 MCDONALD, Patrick  from Waterloo                  DNF 2 LapsToGo                     

    2701 DURDON, Terry      from Milton                    DNF 2 LapsToGo                     

    2798 COPITHORN, Rocklyn from Stouffville               DNF 2 LapsToGo                     

    2799 HASTED, Greg       from Uxbridge                  DNF 2 LapsToGo                     

    2777 ELLIOTT, Perry     from Guelph                    DNF 2 LapsToGo                     

    2792 FIEMA, George      from Mississauga               DNF 2 LapsToGo                     

    2790 SHAHAR, Leon       from Thornhill                 DNF 2 LapsToGo                     

    2775 JOY, Bruce         from Guelph                    DNF 2 LapsToGo                     

    2756 MILLSOP, Dale      SPOKES 'N' SLOPES / Milton     DNF 2 LapsToGo                     

    2753 WOLLZIEFER, Rob    from Cambridge                 DNF 2 LapsToGo                     

    2751 OLIVER, Jim        from Simcoe                    DNF 2 LapsToGo                     

    2749 BEIRNESS, Gary     from Ajax                      DNF 2 LapsToGo                     

    2750 FRANKLIN, Peter    from North York                DNF 2 LapsToGo                     

    2748 SARTY, Sean        from Toronto                   DNF 2 LapsToGo                     

Started@: 9h12m, 12 Km, 3 Laps 3 Entrants

Veteran (30-39) Sport Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3

1   2098 GRANT, Gale      SCARY FAST / Orleans              45:53.78 15.69 45m53  .000  .000

2   2982 PLINT, Amy       from Ottawa                       45:53.78 15.69 14m25 15m43 15m45

3   2981 LEE-BANKS, Lisa  LFL (Corp) Racing / Toronto       46:53.69 15.35 17m16 17m20 12m16

Started@: 9h10m, 12 Km, 3 Laps 3 Entrants

Master 40+ Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3

1    194 CONEY, Ingrid    NEWMARKET EAGLES / Newmarket      44:32.11       16.17 15m48 13m56 14m47

2    192 DEZIEL, Karen    ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)       46:22.40  1m50 15.53 16m05 15m47 14m29

3    191 GAGNE, Alexa     from London                       46:26.81  1m54 15.50 15m46 14m38 16m01

Dave Spurgeon, Chief Official

Started@: 13h56, Sunday, 1 Sept. 96, Event#:8, 18.6 Km, 2 Laps 26 Entrants

Cadet (15-16) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME  CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2

1   1400 DEY, Ryan            THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD        53:45.91       20.76 100.0 25/125 25m42 28m02

2   2550 BOWEN, Mike          CYCLEPATH RACING TEAM             55:39.79  1m53 20.05  96.6 22/85  27m23 28m15

3   1416 CSEFF, Adam          FREEWHEEL CYCLE / Milton          58:01.49  4m15 19.23  92.7 20/95  27m34 30m26

4   1413 KARASINSKI, Phillip  Feathers Animal Hair/Hanover      58:37.40  4m51 19.04  91.7 18/88  27m44 30m53

5   1418 SMEATON, Jeff        THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C    1:00:00.06  6m14 18.60  89.6 17/86  28m14 31m45

6   1426 HENDRICKEN, Michael  MOUNTAIN TOP BICYCLES           1:01:22.04  7m36 18.19  87.6 16/55  29m33 31m48

7   1407 VOLLMERSHAUSEN, Mike WOODSTOCK CC / Woodstock        1:02:29.21  8m43 17.86  86.0 15/80  30m46 31m42

8   1412 ROUBAL, Jan          SAULT CC/Source for Sports      1:03:14.56  9m28 17.65  85.0 14/80  31m14 31m59

9   1405 TRAINI, Enrico       TRAILBLAZERS / Toronto          1:03:35.35  9m49 17.55  84.6 13/65  32m49 30m45

10  1428 PAUTLER, Drew        from Brampton                   1:03:53.02 10m07 17.47  84.2 12/42  31m07 32m45

11  1420 SAUVE, Neil          from North Bay                  1:04:28.55 10m42 17.31  83.4 11/57  31m13 33m15

12  1424 CARR, Gareth         CYCLEPATH RACING TEAM           1:05:40.48 11m54 16.99  81.9 10/38  31m23 34m17

13  2568 LOBODZINSKI, Michael RACER SPORTIF / London          1:06:01.79 12m15 16.90  81.4  9/37  32m10 33m51

14  1408 LUSCOMBE, Scott      D'ORNELLAS RT/Specialized       1:07:27.86 13m41 16.54  79.7  8/26  33m13 34m14

15  1432 BROWN, Adam          BICYCLE WORKS / Burlington      1:07:29.13 13m43 16.54  79.7  7/61  33m51 33m37

16  1431 HODGINS, Mark        All Canadain Sports Exchange    1:07:52.16 14m06 16.44  79.2  6/24  33m55 33m56

17  1414 SHAHAR, Avi          SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:07:56.64 14m10 16.43  79.1  5/46  33m02 34m54

18  1427 HOWLETT, Jason       SPOKES 'N' SLOPES / Cambridge   1:08:08.90 14m22 16.38  78.9  4/52  33m40 34m28

19  1422 SCHERZ, Martin       from Thornhill                  1:11:09.56 17m23 15.68  75.6  3/14  35m11 35m58

20  1429 ELLIOTT, Buchanan    SPOKES 'N' SLOPES / Acton       1:11:14.88 17m28 15.66  75.5  2/10  33m52 37m22

21  1421 COLE, Michael        CYCLEPATH RACING TEAM/Toronto   1:13:13.41 19m27 15.24  73.4  0/28  39m22 33m50

22  1593 REID, Chris          ZIGGY'S CC INC. / Guelph        1:14:04.89 20m18 15.06  72.6        35m47 38m17

23  1417 WEBB, Mark           from North York                 1:14:35.75 20m49 14.96  72.1   /28  34m39 39m56

24  1423 COSTIGANE, David     OGC/PEDROS / Guelph             1:17:44.10 23m58 14.36  69.2        34m57 42m47

25  2564 THOMAS, Jason        CYCLEPATH / Peterborough        1:22:19.43 28m33 13.56  65.3   /43  48m23 33m56

    1404 MCLEAN, Peter        Norco/Wheel Goods / St Marys   DNF 2 LapsToGo                  /112            

Started@: 14h00, 18.6 Km, 2 Laps 38 Entrants

Junior (17-18) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2

1   1279 JUHASZ, Matthew    CYCLEPATH / Etobicoke           1:04:07.98       17.40  92.3 25/79  31m44 32m23

2   1236 BATES, Alasdair    Caledon Hills CC/Orangeville    1:04:23.00 15.01 17.33  91.9 22/56  32m38 31m44

3   1338 DREW, Terry        from Mississauga                1:04:39.00 31.02 17.26  91.5 20/39  32m17 32m21

4   1339 PROC, John         WHEELS IN MOTION / Hamilton     1:04:48.33 40.34 17.22  91.3 18/29  32m40 32m07

5   1341 BRIDGES, Eric      from Brantford                  1:04:51.49 43.50 17.21  91.3 17/17  32m21 32m29

6   1243 FORGET, Patrick    ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:06:02.03  1m54 16.90  89.6 16/21  33m24 32m37

7   1259 PURYCH, Tim        SAULT CC / Blind River          1:06:03.50  1m55 16.89  89.6 15/56  33m12 32m51

8   1252 ANDERSON, Travis   A.s.f.s. / Sault Ste Marie      1:06:20.86  2m12 16.82  89.2 14/39  32m59 33m20

9   1213 MEAD, Josh         from Aurora                     1:06:35.38  2m27 16.76  88.9 13/42  33m02 33m33

10  1260 SEBBEN, Luke       from Hillsburgh                 1:07:18.29  3m10 16.58  87.9 12/28  33m42 33m35

11  1350 MACINTOSH, Greg    from North Bay                  1:07:26.52  3m18 16.55  87.8 11/11  33m22 34m03

12  1211 MARSHALL, Greg     from London                     1:07:31.36  3m23 16.53  87.7 10/40  33m09 34m21

13  1242 SWANSON, Matt      from Oshawa                     1:07:34.91  3m26 16.51  87.6  9/17  33m20 34m14

14  1346 BATES, Rory        from Orangeville                1:08:08.08  4m00 16.38  86.9  8/ 8  33m48 34m19

15  1347 FISCHER, Michael   from Waterloo                   1:08:08.53  4m00 16.38  86.9  7/ 7  34m30 33m38

16  1364 MCCAUGHEY, Michael WHEELS IN MOTION/Devinci        1:09:41.45  5m33 16.01  84.9  6/34  34m06 35m35

17  1219 SALVENDY, Oscar    from Toronto                    1:10:02.78  5m54 15.93  84.5  5/27  34m08 35m54

18  1344 CAREY, Shean       Neworld Cycle-Fitness           1:12:01.38  7m53 15.50  82.2  4/ 4  35m05 36m56

19  1231 HAMER, Andrew      PIERIK'S CYCLE / Waterdown      1:12:43.67  8m35 15.34  81.4  3/ 6  34m41 38m02

20  1207 HALE, Matthew      from Napanee                    1:14:24.88 10m16 15.00  79.5  2/ 2  36m25 37m59

21  1206 FRISCH, David      Norco / Bolton                  1:15:38.76 11m30 14.75  78.2  0/ 4  35m16 40m22

22  1210 MACDONALD, Andrew  from Ajax                       1:16:05.74 11m57 14.67  77.8        37m45 38m20

23  1245 HUBBEARD, Adam     from Peterborough               1:16:10.48 12m02 14.65  77.7        38m41 37m28

24  1276 VON DEHN, Mike     CYCLEPATH RACING TEAM/Guelph    1:16:12.72 12m04 14.64  77.7   /20  39m37 36m35

25  1217 OPRSAL, Michal     from Mississauga                1:16:31.46 12m23 14.58  77.3   / 2  36m33 39m57

26  1220 BROOKS, Stephen    from Toronto                    1:17:39.77 13m31 14.37  76.2        38m42 38m56

27  1257 MELLISH, Mike      OWEN SOUND/Jolley's Cycle       1:17:57.69 13m49 14.31  75.9   /16  37m31 40m26

28  2561 TROTTER, Adam      WATERLOO RYDERS / Waterloo      1:19:33.92 15m25 14.03  74.4   /13  37m39 41m54

29  1334 WILLMORE, Dave     Shaklee / Fort Erie             1:20:00.06 15m52 13.95  74.0        38m29 41m30

30  2355 DUDEK, Michael     from Mississauga                1:21:06.64 16m58 13.76  73.0        40m12 40m54

31  1345 PON, Warren FH     from Mississauga                1:22:03.95 17m55 13.60  72.1        41m32 40m31

32  1340 BUDOHOSKI, Robert  from Brampton                   1:33:26.28 29m18 11.94  63.3        42m43 50m42

33  1336 MASSECAR, Aaron    from London                     1:39:53.73 35m45 11.17  59.2        48m03 51m49

34  1343 KAO, Steve         from Mississauga                1:41:25.77 37m17 11.00  58.4        48m09 53m15

    1200 BARNICKE, Michael  Cyclepath / Toronto            DNF 1 Lap ToGo                       41m41      

    1337 SEATON, Brent      SPOKES'N'SLOPES/BicycleWORKS   DNF 2 LapsToGo                                  

    1255 VASKO, Blair       from Fonthill                  DNF 1 Lap ToGo                       41m06      

    1335 ZBUSKO, Robin      from Kitchener                 DNF 2 LapsToGo                                  

Started@: 13h58, 18.6 Km, 2 Laps 27 Entrants

Under23 (19-22) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2

1   1047 VERKERK, Vince   from Muirkirk                   1:03:26.99       17.59  93.3 25/56  31m45 31m41

2   1026 JAMISEK, Matt    SPEED RIVER BICYCLE / Guelph    1:04:02.60 35.61 17.43  92.4 22/81  30m56 33m06

3    755 GRIFFETH, Jason  Boler Mt Bike Center / London   1:04:12.60 45.61 17.38  92.2 20/93  31m44 32m28

4   1034 JOLLY, Patrick   BICYCLE WORKS / Burlington      1:04:51.14  1m24 17.21  91.3 18/18  31m22 33m28

5   1158 SHANK, Chad      Cylce 2001 / Cavan              1:04:55.47  1m28 17.19  91.2 17/17  32m29 32m26

6   1069 SOLURSH, David   from Toronto                    1:05:19.05  1m52 17.09  90.6 16/31  32m48 32m30

7   1040 DENNIS, Michael  Bicycles Etc / Guelph           1:05:48.05  2m21 16.96  89.9 15/59  31m38 34m09

8   1017 GINTER, Brendan  Creeds Cycle / Whitby           1:05:57.17  2m30 16.92  89.7 14/59  32m50 33m06

9    662 SINCLAIR, Chris  Amp Research / Inglewood        1:07:23.05  3m56 16.56  87.8 13/46  32m52 34m30

10  1156 SEJRUP, Peter    from Peterborough               1:07:44.95  4m17 16.47  87.4 12/12  33m37 34m07

11  1023 NICHOLAS, Andrew THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C    1:07:58.50  4m31 16.42  87.1 11/32  34m01 33m57

12  1168 BARRON, Brian    from Ajax                       1:09:26.20  5m59 16.07  85.2 10/10  34m13 35m12

13  1153 PEZZO, Basilio   from Toronto                    1:09:39.19  6m12 16.02  85.0  9/20  35m54 33m44

14  1150 DAY, Adam        from Port Hope                  1:10:38.95  7m11 15.80  83.8  8/ 8  34m42 35m56

15  1154 SOWERBY, Mike    from Ancaster                   1:10:43.41  7m16 15.78  83.7  7/ 7  35m36 35m06

16  1165 BENNETT, Ryan    ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:11:14.89  7m47 15.66  83.1  6/10  34m46 36m27

17  1009 PIERIAS, Andrew  CYCLEPATH / Burlington          1:11:33.38  8m06 15.60  82.7  5/81  36m55 34m38

18  1166 MCKHAN, Kenneth                                  1:15:52.41 12m25 14.71  78.0  4/ 4  37m47 38m05

19  1006 FRISCH, Kevin    OGC/PEDROS / Bolton             1:17:35.05 14m08 14.38  76.3  3/ 8  36m34 41m00

20  1037 BELL, Dave       Gears/Team Tortoise             1:18:32.80 15m05 14.21  75.4  2/ 5  38m31 40m00

21  1016 HINDLE, Darryl   Hick Town racing / Clarksburg   1:21:21.16 17m54 13.72  72.8  0     41m45 39m35

22  1148 COLE, Jeff       from London                     1:21:39.40 18m12 13.67  72.5        40m27 41m11

    1036 VANDERLEEUW, Ron CYCLEPATH/Gears / Woodbridge   DNF 1 Lap ToGo                  / 4  37m07      

    1151 DUNLOP, Brad     from Port Hope                 DNF 2 LapsToGo                                  

    1167 GUTHRIE, David   ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)    DNF 2 LapsToGo                                  

    1162 MAKHAN, Kenneth  CYCLEPATH / Burlington         DNF 2 LapsToGo                                  

    1152 HAUGHIUN, Andrew from Orangeville               DNF 2 LapsToGo                                  

Started@: 13h58, 18.6 Km, 2 Laps 48 Entrants

Senior (23-29) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2

1    946 LECH, Chris           from St Catharines              1:01:18.47       18.20  96.5 25/41  30m05 31m12

2    906 HOFERICA, Lubomir     Cyclemania / Toronto            1:01:39.52 21.05 18.10  96.0 22/104 30m13 31m25

3    682 VARNEY, Justin        from Gloucester                 1:01:47.89 29.42 18.06  95.8 20/76  30m57 30m49

4    665 LE_BEL, Sebastien     from Nepean                     1:01:56.21 37.74 18.02  95.6 18/78  30m53 31m02

5    750 EAMER, Mark           from Bowmanville                1:02:09.03 50.56 17.96  95.2 17/67  31m00 31m08

6    693 PATERSON, Todd        Ollie's Cycle / Hillsburgh      1:02:26.48  1m08 17.87  94.8 16/31  31m21 31m05

7    732 ARAUJO, Alex          CYCLEPATH RT / Etobicoke        1:02:59.50  1m41 17.72  94.0 15/20  30m59 32m00

8    672 SALTER, Daniel        D'ORNELLAS RACING TEAM/Oshawa   1:03:03.87  1m45 17.70  93.9 14/34  31m03 32m00

9    909 GOURLAY, Ken          from Oakville                   1:03:09.50  1m51 17.67  93.7 13/13  30m42 32m27

10   917 APSE, Edgar           TRAILBLAZERS / Toronto          1:03:10.42  1m51 17.67  93.7 12/39  30m04 33m06

11   701 BROWN, Mike           ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:03:16.38  1m57 17.64  93.5 11/73  31m14 32m02

12   726 HANDFORD, Matthew     Hey Guy! / Griffith             1:03:27.48  2m09 17.59  93.3 10/10  30m46 32m41

13   685 WOOD, Christopher     WATERLOO RYDERS / Waterloo      1:04:42.92  3m24 17.24  91.5  9/23  31m43 32m59

14   996 BERNARD, Adam         from Hamilton                   1:06:24.62  5m06 16.80  89.1  8/ 8  32m47 33m37

15   760 BOEKI, Jay            from Mississauga                1:07:39.40  6m20 16.50  87.5  7/ 7  34m03 33m35

16   921 HARLAN, Lee           Sweeney Todds Pub/Beam          1:09:43.79  8m25 16.00  84.9  6/ 6  33m55 35m48

17   657 DOLAN, Dan            from Burlington                 1:09:49.23  8m30 15.98  84.8  5/15  35m15 34m33

18   680 TWYDELL, Nick         SANTA CRUZ/OUTLAND/BIG CNTRY    1:10:07.06  8m48 15.92  84.4  4/ 4  34m45 35m21

19   724 BARRETT, Chris        CYCLEPATH/Pickering / Ajax      1:10:19.28  9m00 15.87  84.2  3/32  34m19 35m59

20   920 CAREY, Chris          Sweeney Todds Pub / Beam        1:10:21.41  9m02 15.86  84.1  2/ 2  33m54 36m26

21   907 FIELDHOUSE, Ty        from London                     1:10:46.95  9m28 15.77  83.6  0/ 5  35m18 35m28

22   918 PARKES, Steve         WATERLOO CYCLING CLUB/Waterloo  1:11:27.33 10m08 15.62  82.8        35m04 36m22

23   919 BURDETT, Martin       FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:12:14.15 10m55 15.45  81.9        35m16 36m57

24   915 REYNOLDS, Peter J.J.  BICYCLE WORKS / Ingersol        1:12:29.50 11m11 15.39  81.6        36m56 35m32

25  1008 JOHNSTON, Daniel      CYCLEPATH RACING TEAM           1:12:46.06 11m27 15.34  81.3   /27  32m32 40m13

26   715 VILLANYI, Colman      OAKVILLE CYCLING CLUB           1:13:12.43 11m53 15.24  80.8        36m19 36m53

27   912 POLLAN, Stephen       Central Cycle Sport/Waterloo    1:13:13.75 11m55 15.24  80.8        36m32 36m40

28   666 LOVALLO, Mark         from Waterloo                   1:13:14.76 11m56 15.24  80.8        36m28 36m46

29   743 MOUCHA, Robert        ZIGGY'S CC INC. / Kitchener     1:13:16.13 11m57 15.23  80.8        35m31 37m44

30   676 SICILIANO, Antonio    from Oakville                   1:13:46.23 12m27 15.13  80.2        35m38 38m08

31   684 WESTAWAY, Mark        from Toronto                    1:15:53.67 14m35 14.70  78.0        38m07 37m46

32   652 BROWN, Eldon          from Toronto                    1:16:36.73 15m18 14.57  77.3        37m05 39m30

33   650 BIRCH, Timothy        ZIGGY'S CC INC. / Waterloo      1:16:41.09 15m22 14.55  77.2        37m53 38m47

34   922 EAGEN, Chris          from Windsor                    1:17:18.54 16m00 14.44  76.6        38m01 39m17

35   674 SCHAUS, Steve         from Walkerton                  1:17:36.73 16m18 14.38  76.3        38m40 38m56

36   950 LEBLANC, Robert       from North York                 1:19:32.55 18m14 14.03  74.4        38m26 41m06

37   677 SLOT, Bart            from Lindsay                    1:19:54.68 18m36 13.97  74.1        37m59 41m54

38  1180 VON LUKAWIECKI, Brian from Brantford                  1:21:50.96 20m32 13.63  72.3        40m25 41m25

39   759 THOMPSON, Paul        CYCLEPATH RACING TEAM           1:22:05.81 20m47 13.59  72.1   / 4  39m43 42m22

40   908 MERRIFIELD, Jamie     WATERLOO RYDERS / Waterloo      1:22:27.72 21m09 13.53  71.8        38m40 43m47

41   745 JOHNSTON, David       CYCLEPATH / Etobicoke           1:22:39.94 21m21 13.50  71.6        41m12 41m27

42   916 GUTHRIE, Craig        ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:27:43.81 26m25 12.72  67.5        45m01 42m42

43   991 SCOTT, Mark           from Kitchener                  1:28:11.92 26m53 12.65  67.1        44m32 43m39

44   914 MORTIMER, Darren      from Mississauga                1:36:11.60 34m53 11.60  61.5        46m01 50m09

45   910 CRAMP, Dave           from Toronto                    1:44:10.90 42m52 10.71  56.8        43m10 1h01m

    1149 HOLSTEAD, Don         from London                    DNF 2 LapsToGo                                  

     663 JAEGER, Howard        from Gloucester                DNF 1 Lap ToGo                       34m10      

     913 GIBBS, Chad           WHEELS IN MOTION / Hamilton    DNF 2 LapsToGo                                  

Started@: 14h06, 18.6 Km, 2 Laps 8 Entrants

Senior (19-29) Sport Women

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. BEST3 OCUP/5 LAP 1 LAP 2

1   2145 LOPEZ, Karen      TRAILBLAZERS/Overkill/Toronto   1:16:35.93       14.57  89.2 254.7 25/73  38m37 37m58

2   2190 FLETCHER, Peggy   Cycle Force / Grand Valley      1:16:36.26  .330 14.57  89.1       22/22  38m38 37m57

3   2146 BRAGG, Tina       from Hamilton                   1:17:11.49 35.56 14.46  88.5 271.1 20/43  38m35 38m36

4   2140 HANDFORD, Martha  KINGSTON VELO CLUB / Kingston   1:19:15.53  2m39 14.08  86.2 263.3 18/89  38m34 40m41

5   2191 LEBLANC, Madeline from North York                 1:24:44.86  8m08 13.17  80.6       17/32  43m01 41m43

6   2904 HOCEVAR, Helena   CYCLEPATH RACING TEAM           1:24:55.87  8m19 13.14  80.4       16/56  43m00 41m55

7   2151 CROMPTON, Jocelyn FOREST CITY CC / London         1:25:22.18  8m46 13.07  80.0 254.9 15/80  41m42 43m39

8   2134 HARRIS, Joanne    from London                     1:35:53.47 19m17 11.64  71.2 227.0 14/49  45m49 50m04

Started@: 14h02, 18.6 Km, 2 Laps 46 Entrants

Veteran (30-39) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2

1   1657 MORGAN, George    SCHWINN CANADA/Pearl Izumi      1:04:40.05       17.26  93.6 25/101 32m31 32m08

2   1645 MCLELLAN, Chris   from Nepean                     1:04:44.20 4.150 17.24  93.5 22/102 32m26 32m18

3   1658 THOMSON, Scott    OWEN SOUND CC/Jolley's Cycle    1:06:03.92  1m23 16.89  91.6 20/92  32m48 33m15

4   1924 ANDERSON, William from Edmonton                   1:06:38.19  1m58 16.75  90.8        32m27 34m10

5   1685 BARRY, John       Deamons of Dirt / Toronto       1:06:45.38  2m05 16.72  90.7 18/39  33m52 32m53

6   1906 GREEN, Stuart     Sweeny Todd's/St. Catharines    1:07:11.61  2m31 16.61  90.1 17/17  33m50 33m21

7   1900 PACZAY, Kevin     Cycle Force / Grand Valley      1:08:10.69  3m30 16.37  88.8 16/16  33m53 34m17

8   1642 BAYLISS, Barney   from Toronto                    1:08:10.69  3m30 16.37  88.8 15/61  34m15 33m54

9   1938 SUMSION, Michael  from Brantford                  1:08:43.02  4m02 16.24  88.1 14/20  33m56 34m46

10  1608 FLATMAN, Dennis   TRAILBLAZERS / Toronto          1:09:00.85  4m20 16.17  87.7 13/66  34m19 34m40

11  1911 LATIMER, Don      from Ajax                       1:09:10.33  4m30 16.13  87.5 12/12  34m36 34m33

12  1670 OLEKSIJ, Ed       from Toronto                    1:09:20.11  4m40 16.10  87.3 11/50  34m35 34m44

13  1901 CONNELL, Stuart   WATERLOO CYCLING CLUB/Waterloo  1:09:37.37  4m57 16.03  86.9 10/10  33m58 35m38

14  1635 VASIC, Vladislav  from Etobicoke                  1:09:41.49  5m01 16.01  86.9  9/31  34m39 35m02

15  1622 PARKER, Larry     from Lindsay                    1:09:44.38  5m04 16.00  86.8  8/23  34m48 34m56

16  1941 ANDERSON, Tom     from Brantford                  1:09:49.33  5m09 15.98  86.7  7/ 7  34m18 35m30

17  1606 EVANS, Douglas    from Bramalea                   1:10:18.50  5m38 15.87  86.1  6/ 6  35m22 34m56

18  1654 WILSON, Chris     THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD      1:10:42.01  6m01 15.78  85.6  5/ 8  34m17 36m24

19  1676 NOWICKYJ, Roman   FAT TIRE CYCLE / Mississauga    1:11:03.66  6m23 15.70  85.2  4/ 8  34m23 36m39

20  1909 WHITLOCK, Neil    from Milton                     1:11:08.64  6m28 15.69  85.1  3/ 3  35m33 35m35

21  1687 TEGLAS, Mike      from Cambridge                  1:11:20.44  6m40 15.64  84.8  2/ 2  35m05 36m15

22  1891 ELSHOF, Wayne     Natural Edge / Brantford        1:12:01.49  7m21 15.49  84.0  0     35m16 36m45

23  1659 RICHARDS, Keith   from Minesing                   1:12:08.88  7m28 15.47  83.9   /12  35m34 36m34

24  1893 MIFEK, George     from London                     1:12:10.54  7m30 15.46  83.9   /14  35m26 36m43

25  1892 SUBONOVICH, Danny HAMILTON CC / Hamilton          1:12:52.30  8m12 15.31  83.1   / 5  34m45 38m06

26  1688 STRAHM, Steven    FESTIVAL CITY CYCLING TEAM      1:13:17.59  8m37 15.23  82.6   /17  37m54 35m22

27  1899 LARSON, Rod       ROCKET (Essex/Kent O.R.C.T)     1:13:54.79  9m14 15.10  81.9        36m11 37m43

28  1902 SNYDER, Randy     Ollie's Cycle / Georgetown      1:14:11.47  9m31 15.04  81.6        36m14 37m56

29  1889 LAUER, Jeff       from Brantford                  1:14:35.36  9m55 14.96  81.2        36m24 38m10

30  1682 MILLER, Ian       OWEN SOUND CYCLING CLUB         1:15:16.52 10m36 14.83  80.4   /18  36m17 38m58

31  1637 YOHN, Gregory     from Port Elgin                 1:15:58.65 11m18 14.69  79.7        37m07 38m51

32  1640 MCKEAGE, Tim      Dogvom Race Team / Oshawa       1:16:12.92 11m32 14.64  79.4   / 4  36m38 39m33

33  1896 ALAKAS, Tim       Thornton Cycle / Welland        1:16:24.63 11m44 14.61  79.2        37m35 38m48

34  1638 YOUNG, Danny      BICYCLE WORKS / Burlington      1:17:48.04 13m07 14.34  77.8        38m38 39m09

35  1602 COLBERT, Hazen    Don Valley MTB / North York     1:18:31.98 13m51 14.21  77.1        37m59 40m32

36  1669 PIRAINO, Frank    from Cambridge                  1:18:47.79 14m07 14.16  76.8        38m08 40m39

37  1639 NAKAMURA, Kazuo   OGC/PEDROS/Sporting Life        1:21:04.25 16m24 13.77  74.7        37m40 43m23

38  1647 BANKS, Jeff       LFL (Corp) Racing / Toronto     1:29:29.88 24m49 12.47  67.6        41m45 47m44

39  1626 SHINBIN, Mark     BICYCLE WORKS / Ancaster        1:30:51.77 26m11 12.28  66.6        43m01 47m50

    1883 LEAR, Peter       from Toronto                   DNF 1 Lap ToGo                       40m23      

    1894 WARREN, Mark      Daypass / Toronto              DNF 1 Lap ToGo                       41m11      

    1942 MORVAN, Jacques   from Mississauga               DNF 1 Lap ToGo                       36m20      

    1651 POUW, Jamieson    from Fergus                    DNF 1 Lap ToGo                  / 5  39m18      

    1897 HARAPIAK, Paul    from Kitchener                 DNF 1 Lap ToGo                       32m22      

    -131 VASCOTTO, Roy     from Brampton                  Did Not Start                                   

    1607 CARTER, Shane     from Guelph                    DNF 2 LapsToGo                                  

Started@: 14h06, 18.6 Km, 2 Laps 2 Entrants

Veteran (30-39) Expert Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2

1   2195 COSTOFF, Leslie  from Aurora                       47:44.08       23.38 100.0 25/25  47m44      

     177 WARD, Michelle   from Toronto                   DNF 2 LapsToGo                                  

    2195 COSTOFF, Leslie  from Aurora                    DNF 1 Lap ToGo                       47m44      

Started@: 14h04, 18.6 Km, 2 Laps 25 Entrants

Master (40+) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2

1   2014 JENSEN, Walter      SCHWINN CANADA / Toronto        1:08:07.51       16.38  90.9 25/57  33m56 34m10

2   1978 HONES, Heinz        ZIGGY'S CC INC. / Kitchener     1:09:12.00  1m04 16.13  89.5 22/78  34m13 34m58

3   1976 MERRITT, Michael    All Season Sports / London      1:09:24.01  1m16 16.08  89.2 20/95  34m07 35m16

4   1953 BELL, Bill          from Plainfield                 1:10:23.21  2m15 15.86  88.0 18/94  34m08 36m14

5   1977 MORRISSEY, Thom     Team Trail Seekers/Parry Sound  1:10:31.44  2m23 15.82  87.8 17/82  34m22 36m08

6   1991 DEZIEL, Chris       ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:10:37.63  2m30 15.80  87.7 16/109 34m19 36m18

7   1996 JAKOMAIT, Bill      SAULT CC/Amp/Sault Ste Marie    1:11:31.67  3m24 15.60  86.6 15/54  35m30 36m01

8   2005 SCHERBERGER, Aiken  Sport Swap / Toronto            1:11:59.05  3m51 15.50  86.0 14/29  35m39 36m19

9   1980 PHILP, Paul         from St Catharines              1:12:12.67  4m05 15.45  85.8 13/49  35m10 37m02

10  1982 RIDGE, David        from Mississauga                1:12:18.74  4m11 15.43  85.7 12/54  35m31 36m47

11  1954 BELL, Dave          WOODSTOCK CC / Woodstock        1:12:22.27  4m14 15.42  85.6 11/47  36m01 36m20

12  2004 STRAHM, Ron         FESTIVAL CITY CYCLING TEAM      1:12:27.09  4m19 15.40  85.5 10/34  35m53 36m33

13  1967 KINGS, Dennis       BRANTFORD CYCLING CLUB          1:12:47.22  4m39 15.33  85.1  9/24  35m49 36m57

14  2087 SMITH, Mike         ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:14:26.61  6m19 14.99  83.2  8/13  36m56 37m30

15  1950 AITKEN, Alastair    OAKVILLE CYCLING CLUB/Oakville  1:15:24.33  7m16 14.80  82.1  7/54  36m57 38m26

16  1610 GALBRAITH, Robert C BICYCLE WORKS / Campbellville   1:15:59.62  7m52 14.69  81.5  6/34  37m09 38m49

17  2016 PACKHAM, Bill       SILENT SPORTS / Thornhill       1:16:27.47  8m19 14.60  81.0  5/25  37m53 38m33

18  2095 KEANIE, Steve       from Whitby                     1:16:35.53  8m28 14.57  80.9  4/25  36m05 40m30

19  1955 BEST, Jim           Best Bike Works / Scarborough   1:16:53.38  8m45 14.51  80.6  3/ 3  38m17 38m35

20  1995 TAYLOR, Eric        from Ameliasburgh               1:20:34.71 12m27 13.85  76.9  2/ 2  38m15 42m18

21  2000 VANDECAR, Eric      FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:21:17.08 13m09 13.73  76.2  0     41m03 40m13

22  1974 MACDONALD, Martin   from Ajax                       1:28:18.50 20m10 12.64  70.1        41m06 47m11

    1958 DOBLE, Michael      SCHWINN CANADA / Oakville      DNF 2 LapsToGo                  /11             

    1971 KULAKOWSKY, George  from Hamilton                  DNF 2 LapsToGo                  /28             

    2092 VAN VLIET, George   from Oakville                  DNF 2 LapsToGo                                  

Dave Spurgeon, Chief Official

Started@: 11h31, Sunday, 1 Sept. 96, Event#:8, 27.9 Km, 3 Laps 21 Entrants

Junior (17-18) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 3

1    212 PINFOLD, Andrew    CYCLEPATH-WHEELER/Woodbridge    1:24:59.11       19.70  97.0 25/103 27m29 28m15 29m14

2    225 CLARK, Chris       OGC/PROFLEX / Owen Sound        1:25:55.58 56.47 19.48  95.9 22/94  28m00 28m31 29m23

3    237 NEUMANN, Ondrej    SPOKES 'N' SLOPES/Mississauga   1:28:38.12  3m39 18.89  93.0 20/83  28m23 29m39 30m35

4    211 PARADIS, Eric      FREEWHEEL CYCLE/Niagara Falls   1:28:54.24  3m55 18.83  92.7 18/89  28m55 29m38 30m20

5    233 VAN DER VALK, Mike Trail Seekers / Parry Sound     1:30:01.06  5m01 18.60  91.6 17/85  29m03 30m53 30m04

6    241 CLUTE, Nathan      SAULT CC/DukeOfWindsor/Rocky    1:30:20.49  5m21 18.53  91.2 16/65  29m16 30m41 30m22

7    207 KINGS, Matthew     THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C    1:31:20.14  6m21 18.33  90.2 15/85  29m06 31m19 30m54

8    206 HORNE, Matt        BICYCLE WORKS / Burlington      1:31:40.75  6m41 18.26  89.9 14/59  30m04 30m50 30m45

9    224 LEPINE, Joe        CYCLEPATH RACING TEAM/Oshawa    1:32:56.43  7m57 18.01  88.7 13/58  30m30 31m13 31m11

10   235 MOUCHA, Paul       ZIGGY'S CC INC. / Kitchener     1:34:06.71  9m07 17.79  87.6 12/42  30m27 32m08 31m30

11   204 HALL, Craig        WATERLOO RYDERS / Waterloo      1:34:59.06  9m59 17.62  86.8 11/14  30m52 32m08 31m57

12   243 KUFFERT, Steven    from Oakville                   1:36:16.47 11m17 17.39  85.6 10/10  31m03 32m17 32m54

13   242 IRWIN, Mike        CYCLEPATH RACING TEAM           1:36:30.42 11m31 17.35  85.4  9/31  31m17 32m09 33m03

14   215 TOWERS, Michael    CYCLEPATH RACING TEAM           1:36:40.53 11m41 17.32  85.2  8/55  30m29 34m54 31m17

15   236 ROYCROFT, Dan      Huntsville / Port Sydney        1:37:12.75 12m13 17.22  84.8  7/52  31m14 33m42 32m16

16   273 FAULKNER, Nat      VILLACH/PowerBar/Profile/Pin    1:37:34.46 12m35 17.16  84.5  6/ 6  30m26 34m24 32m43

17   209 OLIVER, Tim        Giant/Herington's/Jr Digs       1:40:14.68 15m15 16.70  82.2  5/57  31m30 33m28 35m15

18   272 BENNY, Chris       KONA MTB TEAM / Woodstock       1:42:55.89 17m56 16.26  80.1  4/98  45m23 28m15 29m17

     222 CSEFF, Eric        SANTA CRUZ/OUTLAND/BIG COUNT   DNF 3 LapsToGo                  /42                   

     202 COUSINEAU, Chris   Jolley's Cycle / Maryhill      DNF 1 Lap ToGo                  /25  31m34 39m28      

     -66 TUDGE, Jason       from Peterborough              Did Not Start                                         

Started@: 11h35, 27.9 Km, 3 Laps 34 Entrants

Senior (19-29) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 3

1    339 WATTS, Ryan         from Welland                    1:28:16.45       18.96  90.6 25/77  29m01 29m45 29m28

2    322 MATTHEWS, Jeffrey   Ollies Cycle / Brampton         1:28:46.58 30.12 18.86  90.0 22/43  28m54 29m43 30m08

3    379 MARSHALL, Dan       Rocky MtnlSilentSp. / Markham   1:29:15.01 58.56 18.76  89.6 20/36  28m53 29m49 30m32

4    380 BARKER, James       FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:29:56.62  1m40 18.61  88.9 18/73  29m00 30m29 30m26

5    314 JUHASZ, Steve       CYCLEPATH-WHEELER/Kooka         1:30:12.69  1m56 18.56  88.6 17/80  28m58 30m36 30m37

6    335 TOBIAS, Kris        CHAIN REACTION TORONTO/Toronto  1:30:38.08  2m21 18.47  88.2 16/58  29m28 30m16 30m52

7    377 MEYERS, Brandon     SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:31:19.07  3m02 18.33  87.5 15/63  29m49 31m13 30m15

8    407 RIVET, James        RACER SPORTIF / Ajax            1:31:23.02  3m06 18.32  87.5 14/54  30m06 30m43 30m33

9    473 WHEELER, Zachary    Bloomfield Bicycle Club         1:31:51.56  3m35 18.22  87.0 13/32  29m54 30m57 30m58

10   326 PALMER, Greg        WHEELS IN MOTION / Hamilton     1:32:26.44  4m09 18.11  86.5 12/12  29m52 31m09 31m24

11   367 BURCH, Dave         Jolly's Cycle Center / Omemee   1:32:47.66  4m31 18.04  86.1 11/55  30m27 31m41 30m37

12   302 BARNES, Jon         Boyd's Sports / Stoufville      1:32:47.89  4m31 18.04  86.1 10/56  30m57 31m24 30m26

13   304 CARLEY, Brendan     CYCLEPATH RACING TEAM/Guelph    1:33:24.85  5m08 17.92  85.6  9/22  30m52 31m24 31m08

14   471 SUTER, Les          KONA MTB TEAM / Newmarket       1:33:26.65  5m10 17.91  85.6  8/29  29m02 31m55 32m28

15   418 TALACH, Chad        ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:33:46.63  5m30 17.85  85.2  7/17  29m55 31m40 32m10

16   354 HICKMAN, Andrew     BICYCLE WORKS / Oakville        1:33:55.25  5m38 17.82  85.1  6/ 6  31m21 31m17 31m16

17   388 DAIBER, Ryan        ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:34:18.67  6m02 17.75  84.8  5/20  30m55 31m24 31m58

18   312 MORRISON, Andrew    CHAIN REACTION TORONTO          1:34:54.77  6m38 17.64  84.2  4/ 4  29m44 31m20 33m49

19   395 VEALE, Tony         KONA MTB TEAM / Claremont       1:35:27.72  7m11 17.54  83.7  3/27  30m48 31m41 32m58

20   361 KIRKWOOD, Andrew    from Milton                     1:37:17.70  9m01 17.21  82.2  2/ 2  30m53 32m19 34m04

21   472 BONNELL, Scott      from Liverpool                  1:38:58.27 10m41 16.91  80.8        31m06 33m52 33m59

22   400 FLETCHER, Rob       from Toronto                    1:39:09.10 10m52 16.88  80.6  0/ 7  31m27 33m54 33m46

23  2141 MERCHANT, Rodney    Hilltop Bicycle Co. / Toronto   1:39:56.95 11m40 16.75  80.0        32m03 33m47 34m05

24  1000 CARVALHO, Cesar     from Toronto                    1:41:13.04 12m56 16.54  79.0        31m26 35m19 34m27

25   346 HARRIS, Garnet      from London                     1:41:28.15 13m11 16.50  78.8        33m30 34m02 33m55

26   404 SYMONS, Jeffrey     FOREST CITY:CYCLEPATH/London    1:44:13.56 15m57 16.06  76.7        33m37 35m49 34m46

27   468 MURRAY, Richard     BICYCLE WORKS / Burlington      1:44:15.00 15m58 16.06  76.7        32m42 34m55 36m37

28   366 HOUNSLOW, Owen      CYCLEPATH RACING TEAM/Welland   1:45:33.99 17m17 15.86  75.7        33m41 34m37 37m14

29   324 MOO_CHOY, Nigel     TRAILBLAZERS / Markham          1:48:29.98 20m13 15.43  73.7        34m25 36m04 37m59

     421 BLAIR, Joshua       THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD     DNF 2 LapsToGo                  /17  33m52            

     469 JOHNSTON, Andrew    Sport Swap / Toronto           DNF 3 LapsToGo                  /27                   

     470 LEONARD, Jube       ROCKY MOUNTAIN/Boyd's/Keswick  DNF 2 LapsToGo                       31m44            

     403 HONEY, Kal          MISSISSAUGA BICYCLE CLUB       DNF 3 LapsToGo                  / 8                   

     365 ASSELSTINE, Michael from Ottawa                    DNF 1 Lap ToGo                  /58  29m42 29m56      

Started@: 11h37, 27.9 Km, 3 Laps 8 Entrants

Senior (19-29) Expert Women

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 3

1    127 WEBB, Adrienne    from North York                 1:44:09.02       16.07  93.6 25/102 32m55 35m04 36m09

2    138 MCGILVRAY, Lisa   ST. MICHAELS COLLEGE/Toronto    1:47:03.65  2m54 15.64  91.0 22/97  35m02 36m30 35m29

3    131 WESTMAN, Trisha   SPEED RIVER BICYCLE / Guelph    1:47:23.74  3m14 15.59  90.7 20/87  35m03 35m42 36m37

4    149 PHILLIPS, Valerie Boyd's Sports / North York      1:53:28.91  9m19 14.75  85.9 18/102 37m57 37m34 37m57

5    124 MERCIER, Deana    CHAIN REACTION / Willowdale     1:57:32.41 13m23 14.24  82.9 17/84  36m20 38m39 42m32

6    148 NIMICK, Zoe       Jolley's Cycle Center           2:13:32.01 29m22 12.54  73.0 16/58  38m40 43m31 51m20

     281 MOGG, Karen       THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C   DNF 3 LapsToGo                  /63                   

     147 HENRY, Alana      Jolley's Cycle Center/Toronto  DNF 3 LapsToGo                  /21                   

Started@: 11h33, Sunday, 1 Sept. 96, Event#:8, 27.9 Km, 3 Laps 19 Entrants

Veteran (30-39) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 3

1    498 ORSCHEL, Eric       SILENT SPORTS CYCLING TEAM      1:27:52.95       19.05  95.8 25/100 28m37 29m22 29m53

2    508 FORD, Christopher   WATERLOO RYDERS / Waterloo      1:29:33.72  1m40 18.69  94.0 22/88  28m32 29m37 31m23

3    518 NEVIN, Scott        from Kitchener                  1:29:41.06  1m48 18.67  93.8 20/98  29m20 30m06 30m14

4    497 JAMES, Dennis       Fox/Khs / Aurora                1:30:14.91  2m21 18.55  93.2 18/46  29m29 30m12 30m33

5    510 JENKINSON, Tim      Ollies Cycle / Hillburgh        1:30:23.04  2m30 18.52  93.1 17/87  29m27 30m18 30m36

6    484 RITCHIE, James      MOUNTAIN TOP BICYCLES           1:31:20.57  3m27 18.33  92.1 16/64  29m38 31m00 30m40

7    553 DERMONT, David      from Toronto                    1:31:38.32  3m45 18.27  91.8 15/81  31m43 29m53 30m01

8    542 JONES, Neil         FREEWHEEL CYCLE / Dundas        1:33:20.70  5m27 17.93  90.1 14/76  29m48 31m30 32m01

9    482 FARRUGIA, Paul      Gears Bikes & Ski/Mississauga   1:35:21.01  7m28 17.56  88.3 13/36  30m15 32m13 32m51

10   485 REDDEN, Christopher SCHWINN CANADA / Cambellville   1:36:03.29  8m10 17.43  87.6 12/61  30m56 32m03 33m02

11   556 KNAPP, Howard       Northern Cycle / Oshawa         1:37:55.07 10m02 17.10  85.9 11/69  31m25 33m10 33m19

12  1678 CLARKSON, Mike      SCREAM TEAM / Toronto           1:41:28.99 13m36 16.50  82.9 10/24  32m34 34m07 34m47

13   486 OSTROM, John        Gears - Cyclepath/Mississauga   1:43:35.47 15m42 16.16  81.2  9/27  29m19 31m45 42m31

14   524 SANDERS, John       Sanders Dog Grooming / London   1:45:00.31 17m07 15.94  80.1  8/16  33m24 35m32 36m03

15   523 RUNGIS, Gus         ZIGGY'S CC INC. / Cambridge     1:45:49.83 17m56 15.82  79.5  7/30  31m53 35m47 38m08

16   522 ROBERTS, Nigel      OGC-PEDRO'S / Toronto           1:47:24.86 19m31 15.58  78.3  6/ 6  35m39 35m16 36m29

17   526 VAN VOORST, Hendrik NORCO / Toronto                 1:52:52.73 24m59 14.83  74.5  5/ 5  35m12 37m37 40m03

     501 BOWKUNOWICZ, Paul   THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C   DNF 3 LapsToGo                  /55                   

     502 COMBER, Marty       from Essex                     DNF 3 LapsToGo                                        

Started@: 11h37, 27.9 Km, 3 Laps 10 Entrants

Master (40+) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 3

1    605 MARTUZALSKI, Ziggy ZIGGY'S CC INC. / Kitchener     1:31:22.51       18.32  95.1 25/125 29m19 30m26 31m36

2    609 PROUT, Thomas      from Haileybury                 1:32:05.02 42.51 18.18  94.4 22/110 30m15 30m54 30m54

3    607 COLE, Howard       CYCLEPATH RACING TEAM/Toronto   1:33:14.21  1m51 17.95  93.2 20/98  30m01 31m09 32m02

4    610 KERR, Martin       OWEN SOUND CC / Wiarton         1:35:43.23  4m20 17.49  90.8 18/115 30m10 32m12 33m19

5    627 CAMPBELL, Chuck    WATERLOO RIDERS / Waterloo      1:39:32.33  8m09 16.82  87.3 17/30  32m19 33m15 33m57

6    615 RANDALL, Martin    Northern Cycle / Courtice       1:39:39.98  8m17 16.80  87.2 16/84  32m20 33m33 33m45

7    614 BROWN, Robbie      Muskat & Brown / Toronto        1:41:15.12  9m52 16.53  85.8 15/15  32m18 34m48 34m08

8    613 SOWDEN, Martin     CHAIN REACTION TORONTO/Toronto  1:44:06.56 12m44 16.08  83.5 14/80  32m23 35m00 36m43

9    604 GARRETT, George    HAMILTON CC / Moffat            1:44:16.84 12m54 16.05  83.3 13/90  34m34 34m47 34m55

10   603 DUBECKI, Larry     WOODSTOCK CC / Woodstock        1:52:38.15 21m15 14.86  77.1 12/69  35m10 37m08 40m19

Started@: 11h29, Sunday, 1 Sept. 96, Event#:8, 37.2 Km, 4 Laps 20 Entrants

Pro-Elite Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME  CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4

1      2 MCGRATH, Seamus      KONA MTB TEAM / Millgrove       1:46:35.34       20.94  99.9 25/122 26m51 26m25 26m25 26m52

2     29 HOLMGREN, Robert     WATERLOO RYDERS / Waterloo      1:49:58.92  3m23 20.29  96.9 22/88  26m50 26m58 27m33 28m36

3      8 HINE, Julian         KONA MTB TEAM / Ottawa          1:52:29.54  5m54 19.84  94.7 20/93  26m55 27m18 28m46 29m28

4      6 COBHAM, Paul         SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:53:33.48  6m58 19.66  93.8 18/94  26m55 28m26 28m46 29m24

5     94 LANSPEARY, Dylan     ROCKET (Essex/Kent O.R.C.T)     1:53:33.74  6m58 19.65  93.8 17/80  27m03 28m19 28m46 29m24

6     57 GLOADE, Curtis       Braun's Bicycle / Waterloo      1:54:14.39  7m39 19.54  93.3 16/35  27m42 28m14 28m55 29m21

7     47 JAKOMAIT, Dustin     SAULT CC/Old Ski House/PB       1:54:39.75  8m04 19.47  92.9 15/37  27m43 28m14 28m55 29m45

8     33 JAKOMAIT, Jesse      SAULT CC/Power Bar/Ski House    1:56:16.43  9m41 19.20  91.6 14/46  27m56 28m47 29m32 30m00

9     13 MORSE, Peter         CYCLEPATH RACING TEAM/Toronto   1:56:51.28 10m15 19.10  91.2 13/61  28m11 29m02 29m29 30m09

10    43 KESKI-PUKKILA, Marko THUNDER BAY CYCLING CLUB        1:57:24.84 10m49 19.01  90.7 12/56  28m50 28m29 29m18 30m46

11    34 KRANZ, Darren        BICYCLE WORKS / Burlington      1:59:27.11 12m51 18.69  89.2 11/47  28m21 29m45 30m19 31m00

12    41 MANN, Robert         SILENT SPORTS CYCLING TEAM      2:01:22.53 14m47 18.39  87.8 10/10  29m13 30m05 30m32 31m31

13    48 TOMSIC, Dave         ASAMA CC / Ottawa               2:02:33.08 15m57 18.21  86.9  9/36  28m25 30m59 31m42 31m25

14    93 RENAUD, Rob          ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     2:03:08.43 16m33 18.13  86.5  8/70  28m52 29m25 32m57 31m53

15    28 COBHAM, George       Zerobike / Acton                2:03:57.10 17m21 18.01  85.9  7/22  29m03 30m27 31m43 32m42

16    36 LASCI, Dean          SILENT SPORTS/W.O.W. / Stroud   2:11:29.97 24m54 16.97  81.0  6/ 6  29m55 31m54 34m25 35m14

17    63 MALAISON, Martin     SPOKES 'N' SLOPES/Burlington    2:12:22.90 25m47 16.86  80.5  5/ 5  31m24 32m24 32m54 35m39

      14 TRAENKMANN, Steven   TRAILBLAZERS / Scarborough     DNF 2 LapsToGo                  /43  28m10 29m03            

      53 HAWKES, Craig        Specialized / Ottawa           DNF 2 LapsToGo                  / 8  28m16 28m56            

      16 SPADACCINI, Paul     OGC:PROFLEX / Ottawa           DNF 4 LapsToGo                  /76                         

Started@: 11h29, Sunday, 1 Sept. 96, Event#:8, 27.9 Km, 3 Laps 6 Entrants

Pro-Elite Women

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 3

1    100 REDDEN, Christina   ROCKY MOUNTAIN / Cambellville   1:34:51.27       17.65  96.9 25/100 30m31 32m21 31m57

2    101 HUNTER, Leslie      KONA MTB TEAM / Toronto         1:36:32.18  1m40 17.34  95.2 22/116 31m23 32m28 32m40

3    103 BUCKLEY, Tracey     SCHWINN CANADA / Guelph         1:48:22.17 13m30 15.45  84.8 20/109 33m14 36m07 38m59

4    121 GILLIGAN, Linda     SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:51:30.19 16m38 15.01  82.4 18/60  37m03 37m07 37m18

5    102 GAMBIN, Cecile      SCHWINN CANADA / Thornhill      1:52:21.01 17m29 14.90  81.8 17/107 35m22 39m00 37m58

     111 HAAGMANS-HAWKE, Kim D'ORNELLAS RT/Specialized      DNF 3 LapsToGo                  /75                   

Dave Spurgeon, Chief Official