Ont. Prov. MTB Championships, Double D#5, Downhill

Mansfield Ski Club, Sat. 23 Aug. 97 Dave Spurgeon, Chief Official

Cadet (15-16) Sport Men, Cadet (15-16) Expert Men, Cadet (15-16) Women, Junior (-18) Women, Junior (17-18) Sport Men, Senior (19-29) Sport Men, Senior (19-29) Sport Women, Veteran (30+) Men, Master (40-49) Sport Men, Veteran (30+) Expert Men, Junior (17-18) Expert Men, Senior (19-29) Expert Men, Pro-Elite Men, Pro-Elite Women,

Rider Summary for Ont. Prov. MTB Championships, Double D#5, Downhill
Sat. 23 Aug. 97 Number of Riders = 110

Number of Riders with the same Name = 0
Number of Riders without Plate/Bib# = 0
Number of Riders with OneDays = 28

CATEGORY                  REGISTERED DNS DNF DSQ NO# 1DAY
Cadet (15-16) Sport Men           4    0   0   0   0   1
Cadet (15-16) Women               1    0   0   0   0   0
Junior (17-18) Sport Men         11    0   0   0   0   3
Junior (-18) Women                1    0   0   0   0   0
Senior (19-29) Sport Men         21    0   0   0   0  15
Senior (19-29) Sport Women        4    0   0   0   0   2
Veteran (30+) Men                 6    0   0   0   0   2
Master (40-49) Sport Men          2    0   0   0   0   2
Cadet (15-16) Expert Men          6    0   0   0   0   0
Junior (17-18) Expert Men         8    0   0   0   0   0
Senior (19-29) Expert Men        18    0   0   0   0   3
Veteran (30+) Expert Men          7    0   0   0   0   0
Pro-Elite Men                    18    0   0   0   0   0
Pro-Elite Women                   3    0   0   0   0   0

Sat. 23 Aug. 97, Event#:7, 0.7 Km, 2 Laps 10 Entrants

Cadet (15-16) Sport Men, Cadet (15-16) Expert Men

PL PLATE License# NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP   RUN# 1   RUN# 2
1    686     7113 Matthew Nielsen  from Bracebridge                   1:44.23       24.18 100.0  25   1m46s29  1m44s23
2    704     7096 Matt Gosnell     from London                        1:48.40 4.172 23.25  96.2  22   1m52s70  1m48s40
3   2355     6313 Benjamin McNabb  OGC-PEDROS / Stayner               1:51.17 6.945 22.67  93.8  20   1m54s88  1m51s17
4   2341     6322 Jamie Steele     from London                        1:54.21 9.984 22.06  91.3  18   1m54s21  2m32s35
5    713     6237 Jason Thomas     PETERBOROUGH CYCLEPATH             1:55.54 11.31 21.81  90.2  17   1m55s54  1m55s94
6    755     7293 David Costigane  K.H.S. / Guelph                    1:56.67 12.44 21.60  89.3  16   2m20s70  1m56s67
7    708     6170 Brooks Bennett   from Guelph                        1:57.50 13.27 21.45  88.7  15   1m59s27  1m57s50
8   2334     7087 Rory Dick        SPOKES 'N' SLOPES / Acton          1:58.15 13.92 21.33  88.2  14   1m58s15  2m02s89
9   2302     6042 Miko Beaudry     from Bracebridge                   1:59.25 15.02 21.13  87.4  13   2m05s02  1m59s25
10  2504 OneDayX2 Daniel Kaczmarek from North York                    2:04.40 20.17 20.26  83.8  12   2m04s40  2m05s82
Dave Spurgeon, Chief Official

Sat. 23 Aug. 97, Event#:7, 0.7 Km, 2 Laps 2 Entrants

Cadet (15-16) Women, Junior (-18) Women

PL PLATE License# NAME                  AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP   RUN# 1   RUN# 2
1    202     6348 Lalena Desautels      from Barrie                        1:59.43       21.10 100.0  25   2m04s24  1m59s43
2   2902     7773 Katherine Lobodzinski RACER SPORTIF / London             2:01.61 2.181 20.72  98.2  22   2m03s17  2m01s61
Dave Spurgeon, Chief Official

Sat. 23 Aug. 97, Event#:7, 0.7 Km, 2 Laps 11 Entrants

Junior (17-18) Sport Men

PL PLATE License# NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP   RUN# 1   RUN# 2
1   1236     6472 Brandon Mcguire Fitness Technique / Oakville       1:51.78       22.54 100.0  25   1m51s78  1m57s47
2   1218     6572 Jeff Garrett    from Bracebridge                   1:51.79  .008 22.54 100.0  22   1m56s42  1m51s79
3   1411     6358 Graham Rice     from Burlington                    1:53.27 1.494 22.25  98.7  20   1m58s77  1m53s27
4   1237     7098 Kirk McNabb     OGC-PEDROS / Stayner               1:54.76 2.984 21.96  97.4  18   1m58s74  1m54s76
5   1212     6019 Mike Costigan   FREEWHEEL CYCLE / Dundas           1:54.86 3.080 21.94  97.3  17   1m59s53  1m54s86
6   1410     6626 Kyle Finlayson  from North Bay                     1:55.66 3.877 21.79  96.6  16   1m55s71  1m55s66
7   1408 OneDayX2 Justin Masci    from Milton                        2:03.06 11.28 20.48  90.8  15   2m07s32  2m03s06
8   1262     6927 Nathan Bodden   from Burlington                    2:07.11 15.32 19.83  87.9  14   3m36s24  2m07s11
9   1416 OneDayX1 Rafe Currelly   from Port Hope                     2:08.07 16.29 19.68  87.3  13   2m08s07        
10  1274     7101 Geoff Grace     from Toronto                       2:09.18 17.40 19.51  86.5  12   2m14s18  2m09s18
11  1419 OneDayX1 Brandon Bliss   from Port Hope                     2:15.80 24.01 18.56  82.3  11   2m15s80        
Dave Spurgeon, Chief Official

Sat. 23 Aug. 97, Event#:7, 0.7 Km, 2 Laps 21 Entrants

Senior (19-29) Sport Men

PL PLATE License# NAME                 AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP   RUN# 1   RUN# 2
1   1099 OneDayX2 Gerad Treanor        from Clarksburg                    1:45.43       23.90 100.0  25   1m45s43  1m46s10
2    973 OneDayX2 Brandon Mead         from Aurora                        1:49.15 3.725 23.09  96.6  22   1m52s27  1m49s15
3   1017 OneDayX1 James Gorrie         from Toronto                       1:49.65 4.218 22.98  96.2  20   1m49s65        
4    979 OneDayX3 Chris Fowlie         from Brooklin                      1:49.74 4.308 22.96  96.1  18   1m56s53  1m49s74
5   1102     7122 Jason Skreptak       from Windsor                       1:52.28 6.855 22.44  93.9  17   1m56s46  1m52s28
6    996 OneDayX1 Keith Rorbesceuten   from Ajax                          1:53.04 7.617 22.29  93.3  16   2m03s05  1m53s04
7   1096     7016 Mark Burger          SPOKES 'N' SLOPES / Milton         1:53.25 7.827 22.25  93.1  15   1m57s02  1m53s25
8    899     7110 Marc Landry          from Ottawa                        1:54.92 9.495 21.93  91.7  14   1m55s27  1m54s92
9   1021 OneDayX3 Colin Dombroski      from Barrie                        1:55.35 9.920 21.85  91.4  13   1m55s98  1m55s35
10   975 OneDayX2 Paul Skafel          from St. Thomas                    1:59.16 13.72 21.15  88.5  12   2m01s69  1m59s16
11   983 OneDayX3 Mike Buchaly         from Hamilton                      1:59.64 14.21 21.06  88.1  11   2m03s54  1m59s64
12   884     7175 Chris Fabro          from Aurora                        2:00.98 15.54 20.83  87.1  10   2m00s98  2m20s96
13   907 OneDayX3 James Bell           CAN MTN BIKE ASSOCIATION           2:01.32 15.88 20.77  86.9   9   2m07s11  2m01s32
14   974 OneDayX2 Scott Duckworth      from New Lowell                    2:01.68 16.24 20.71  86.6   8   2m01s68  2m09s35
15   987 OneDayX4 Jason Woods          from Amherstburg                   2:01.73 16.30 20.70  86.6   7   2m01s73        
16   980 OneDayX5 Michael Domenichetti from Burlington                    2:02.07 16.64 20.64  86.4   6   2m06s02  2m02s07
17  1091     6800 Marty Pollock        from Georgetown                    2:07.67 22.24 19.74  82.6   5   2m19s92  2m07s67
18   976 OneDayX2 Stuart Kernaghan     from Toronto                       2:09.75 24.32 19.42  81.3   4   2m09s75  2m09s93
19   843     6412 Dan Rockey           from Barrie                        2:09.76 24.32 19.42  81.3   3   2m09s76  2m19s71
20   972 OneDayX5 Robert Clark         from Oakville                      2:11.71 26.28 19.13  80.0   2   2m16s26  2m11s71
21   997 OneDayX1 Kyle Thomson         from Belleville                    2:12.71 27.27 18.99  79.4   0   2m12s71  2m13s39
Dave Spurgeon, Chief Official

Sat. 23 Aug. 97, Event#:7, 0.7 Km, 2 Laps 4 Entrants

Senior (19-29) Sport Women

PL PLATE License# NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP   RUN# 1   RUN# 2
1   2038     6619 Shanda Deziel    ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)        2:15.57       18.59  98.1  25   2m15s57  2m17s12
2   2089 OneDayX1 Amber Richmond   from Huntsville                    2:20.24 4.664 17.97  94.8  22   2m20s24  2m31s15
3   2094 OneDayX1 Anna Ast         from Willowdale                    2:36.33 20.75 16.12  85.0  20   2m48s83  2m36s33
4   1961     7179 Patricia McNamee from North York                    2:43.51 27.94 15.41  81.3  18   2m43s51  2m49s59
Dave Spurgeon, Chief Official

Sat. 23 Aug. 97, Event#:7, 0.7 Km, 2 Laps 15 Entrants

Veteran (30+) Men, Master (40-49) Sport Men, Veteran (30+) Expert Men

PL PLATE License# NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP   RUN# 1   RUN# 2
1    561     7176 Lance Webb      from Huntsville                    1:43.08       24.44 100.0  25   1m44s38  1m43s08
2   1661 OneDayX3 Brook Rayner    from Burlington                    1:49.17 6.083 23.08  94.4  22   1m50s43  1m49s17
3   1473     6119 David Grant     SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE       1:51.79 8.701 22.54  92.2  20   1m52s76  1m51s79
4   1524     7894 Scott Thomson   OWEN SOUND CC / Owen Sound         1:52.32 9.235 22.44  91.8  18   1m57s14  1m52s32
5   1668 OneDayX2 Glen Brooks     from Huntsville                    1:53.21 10.12 22.26  91.1  17   1m55s28  1m53s21
6    545     6791 John Hubbert    Cyclepath / Barrie                 1:54.22 11.13 22.06  90.2  16   1m57s38  1m54s22
7   1454     6122 David Basaraba  from Mississauga                   1:54.58 11.49 21.99  90.0  15   1m56s48  1m54s58
8   1667     7704 Marton Lukacsy  from Fonthill                      1:54.80 11.71 21.95  89.8  14   2m05s46  1m54s80
9    666     6883 Jerry Clive     KONA:THE FLYING DOGS/WATERLOO      1:55.12 12.03 21.89  89.5  13   2m09s92  1m55s12
10   521     7809 Mark Fairfull   from Guelph                        1:55.24 12.15 21.87  89.5  12   1m58s96  1m55s24
11   663     6695 Stewart Moir    from Stouffville                   1:56.56 13.47 21.62  88.4  11   1m56s56  1m58s35
12  1896 OneDayX2 Al Cronk        from Utterson                      1:57.24 14.15 21.49  87.9  10   2m04s11  1m57s24
13  1546     6776 Gord Stansell   from Barrie                        1:58.21 15.12 21.32  87.2   9   1m58s88  1m58s21
14  1558     7111 John Biro       from Newmarket                     2:01.13 18.04 20.80  85.1   8   2m01s13  2m05s02
15  1883 OneDayX1 Derrick Sidney  from Toronto                       2:06.70 23.61 19.89  81.4   7   2m06s70        
Dave Spurgeon, Chief Official

Sat. 23 Aug. 97, Event#:7, 0.7 Km, 2 Laps 8 Entrants

Junior (17-18) Expert Men

PL PLATE License# NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP   RUN# 1   RUN# 2
1    226     7642 Peter McLean        KHS/Wheel Goods / St Marys         1:40.60       25.05 100.0  25   1m48s99  1m40s60
2   1241     6323 Brent Muio          from Sault Ste Marie               1:41.54  .939 24.82  99.1  22   1m43s79  1m41s54
3    292     6284 Ondrej Neumann      OGC-FISHER / Mississauga           1:44.56 3.965 24.10  96.2  20   1m45s67  1m44s56
4   1229     7735 Michael Lobodzinski OGC-FISHER / London                1:44.94 4.343 24.01  95.9  18   1m44s94  1m45s36
5    256     8394 Adam Billinghurst   from Bracebridge                   1:46.95 6.353 23.56  94.1  17   1m47s53  1m46s95
6    230     6463 Chris Cousineau     from Maryhill                      1:49.27 8.675 23.06  92.1  16   1m52s98  1m49s27
7    257     8404 Michael Barnicke    from Toronto                       1:54.02 13.42 22.10  88.2  15   1m59s28  1m54s02
8    258     6216 Jamie Freeman       from Millgrove                     1:56.19 15.59 21.69  86.6  14   1m56s19        
Dave Spurgeon, Chief Official

Sat. 23 Aug. 97, Event#:7, 0.7 Km, 2 Laps 18 Entrants

Senior (19-29) Expert Men

PL PLATE License# NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP   RUN# 1   RUN# 2
1    434     6444 Kris Ebben      from Kitchener                     1:42.82       24.51 100.0  25   1m49s00  1m42s82
2    479 OneDayX3 Michael Chang   SILENT SPORTS / Thornhill          1:43.07  .251 24.45  99.8  22   1m50s48  1m43s07
3    416     7255 Darren Brown    from Burlington                    1:45.51 2.695 23.88  97.4  20   1m56s55  1m45s51
4    485 OneDayX2 Dave Lyons      CYCLEPATH RT / Mississauga         1:46.17 3.347 23.74  96.8  18   1m48s60  1m46s17
5    547     6746 Rob Schultz     from North York                    1:48.38 5.558 23.25  94.9  17   1m48s38  1m49s16
6    436     8393 Jeff Leigh      SPOKES 'N' SLOPES / Milton         1:48.79 5.969 23.16  94.5  16   1m51s79  1m48s79
7    393     6566 Robert Kosmrlj  from Toronto                       1:48.84 6.017 23.15  94.5  15   1m49s87  1m48s84
8    438     7044 Sean Stewart    from Owen Sound                    1:49.87 7.047 22.94  93.6  14   1m49s87  2m12s49
9    490     7173 Peter Milne     from Peterborough                  1:51.14 8.317 22.67  92.5  13   2m02s07  1m51s14
10   370     6659 Chris Draper    K.H.S. / North Bay                 1:52.55 9.731 22.39  91.4  12   1m54s81  1m52s55
11   340     7765 Josh Mead       from Aurora                        1:52.85 10.03 22.33  91.1  11   1m56s69  1m52s85
12   430     7288 Tim Wiseman     from Markham                       1:53.77 10.95 22.15  90.4  10   1m53s77  1m53s85
13   813     7036 Marc St.Jean    FREEWHEEL CYCLE / Hamilton         1:55.39 12.56 21.84  89.1   9   1m55s39        
14   449     6626 Dave Cramp      from Brampton                      1:55.47 12.65 21.82  89.0   8   1m55s47  2m01s41
15   325     6537 Owen Hounslow   from Welland                       1:56.96 14.13 21.55  87.9   7   1m59s43  1m56s96
16   978      714 Jason Dinan     Auckland New Zeland / Toronto      1:56.96 14.13 21.55  87.9   6   1m59s10  1m56s96
17   478 OneDayX6 Ren‚ Latreille  from Hamilton                      1:57.31 14.49 21.48  87.6   5   1m57s31  1m59s01
18   418     7174 Bradley Boyd    from Newmarket                     2:10.92 28.10 19.25  78.5   4   2m10s92        
Dave Spurgeon, Chief Official

Sat. 23 Aug. 97, Event#:7, 0.7 Km, 2 Laps 18 Entrants

Pro-Elite Men

PL PLATE NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP   RUN# 1   RUN# 2
1      7 Dylan Lanspeary     OGC-FISHER / Windsor               1:39.71       25.27 100.0  25   1m41s08  1m39s71
2     56 Mark N Wells        FREEWHEEL CYCLE / Grimsby          1:41.46 1.745 24.84  98.3  22   1m44s75  1m41s46
3     27 Peter Holzhuter     from Ottawa                        1:41.50 1.787 24.83  98.2  20   1m41s50  1m42s25
4     28 Jason Smith         from Oakville                      1:42.15 2.438 24.67  97.6  18   1m42s15        
5     79 Joe Bauckham        GT / Collingwood                   1:43.15 3.439 24.43  96.7  17   1m43s95  1m43s15
6    437 Doug Beattie        from Burlington                    1:43.31 3.601 24.39  96.5  16   1m48s07  1m43s31
7     19 Jesse Jakomait      OGC-FISHER / Sault Ste Marie       1:43.35 3.641 24.38  96.5  15   1m44s43  1m43s35
8     14 Mike Verseghy       TEAM ALL CANADIAN / Ajax           1:43.97 4.261 24.24  95.9  14   1m43s97  1m46s38
9     20 Dustin Jakomait     from Sault Ste Marie               1:44.10 4.392 24.21  95.8  13   1m44s10  1m55s18
10   362 Justin Wells        from Toronto                       1:44.77 5.059 24.05  95.2  12   1m48s60  1m44s77
11    70 John Summach        from Burlington                    1:46.53 6.815 23.66  93.6  11   1m48s76  1m46s53
12   360 Michael Towers      from Mississauga                   1:47.92 8.214 23.35  92.4  10   1m47s92  1m52s73
13    91 Hamish Lane         New Zealand MTB Association        1:48.23 8.524 23.28  92.1       1m49s50  1m48s23
14   303 Mark Baker          from London                        1:48.57 8.859 23.21  91.8   9   1m50s74  1m48s57
15    52 Michael J Van Dusen from Streetsville                  1:49.10 9.388 23.10  91.4   8   1m51s34  1m49s10
16    90 David Walker        from Burlington                    1:52.72 13.00 22.36  88.5   7   1m52s72  2m01s01
17    96 Sean Noonan         from Toronto                       1:54.14 14.42 22.08  87.4   6   2m23s69  1m54s14
18   366 Dathan Wells        from Toronto                       1:55.32 15.60 21.85  86.5   5   1m55s32  1m58s49
Dave Spurgeon, Chief Official

Sat. 23 Aug. 97, Event#:7, 0.7 Km, 2 Laps 3 Entrants

Pro-Elite Women

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP   RUN# 1   RUN# 2
1    102 Cecile Gambin   SCHWINN CANADA / Toronto           1:51.76       22.55  98.0  25   1m52s04  1m51s76
2    104 Fiona Donnan    from Streetsville                  1:56.68 4.925 21.60  93.9  22   1m57s58  1m56s68
3    129 Susan Morrow    from Streetsville                  2:01.74 9.982 20.70  90.0  20   2m01s74  2m14s76
Dave Spurgeon, Chief Official