BikeNXS/Chico Season Finale

Dagmar MTB and Ski Center, Uxbrige, Sunday, 5 Oct. 97 Allan Hawley, Time Keeper

18 years + Under Citizen's Men, 18 + Under Citizen's Women, 19-35 years Citizen's Men, 19-35 years Citizen's Women, 36-50 years Citizen's Men, 36-50 years Citizen's Women, 18 + under Hammerhead Men, 19-35 years Hammerhead Men, 19-35 years Hammerhead Women, 36-50 years Hammerhead Men, 51 years + over Hammerhead Men, High School 13 and Under Male, High School 14-16 Male, High School Female, High School (17-19) Male,

Rider Summary for BikeNXS/Chico Season Finale
Sunday, 5 Oct. 97 Number of Riders = 198

Number of Riders with the same Name, participated in both the High School and Citizen races
1. Andrew Watson, 78:JCM, Bradford = 573:HSB, Bradford
2. Justin DiPoce, 94:JCM, Aurora = 552:HSB, Aurora
3. Jennifer Mountenay, 113:JCF, Whitby = 515:HSG, Whitby
4. Thomas Skinner, 156:JCM, Aurora = 517:HSB, Aurora
5. Kevin Calhoun, 347:JCM, Millbrook = 507:HSC, Millbrook
6. Kyle Epp, 544:JCM, Stouffville = 544:HSB, Stouffville
7. Duane Epp, 545:JCM, Stouffville = 545:HSC, Stouffville
8. Alex Shterenberg, 546:JHM, Toronto = 546:HSB, Toronto
9. Tony Rivshin, 547:JHM, Toronto = 547:HSB, Toronto
10. Daniel Skinner, 548:JCM, Aurora = 548:HSB, Aurora
Number of Riders that DNF (Did Not Finish) = 32
Number of Riders that DNS (Did Not Start) = 5
Number of Riders that were Disqualified = 1
Number of Riders without Plate/Bib# = 0
Number of Riders with OneDays = 2
Number of Riders without license# assigned = 194

CATEGORY                  REGISTERED DNS DNF DSQ NO# 1DAY
18 years + Under Citizen's Men   15    2   2   0   0   0
18 + Under Citizen's Women        1    0   0   0   0   0
19-35 years Citizen's Men        26    1   4   1   0   0
19-35 years Citizen's Women       8    1   2   0   0   0
36-50 years Citizen's Men        19    0   0   0   0   0
36-50 years Citizen's Women       1    0   1   0   0   0
18 + under Hammerhead Men        12    0   5   0   0   1
19-35 years Hammerhead Men       24    1   5   0   0   0
19-35 years Hammerhead Women      5    0   2   0   0   0
36-50 years Hammerhead Men       15    0   4   0   0   0
51 years + over Hammerhead Men    2    0   1   0   0   0
High School 13 and Under Male     8    0   0   0   0   0
High School 14-16 Male           32    0   3   0   0   0
High School 14-16 Female          2    0   1   0   0   0
High School (17-19) Male         25    0   2   0   0   0
High School (17-19) Female        3    0   0   0   0   1

BikeNXS/Chico Season Finale

Dagmar MTB and Ski Center, Uxbrige

Started@: 11h09, Sunday, 5 Oct. 97, Event#:csf, 20 Km, 2 Laps 15 Entrants

18 years + Under Citizen's Men

PL PLATE SURNAME, FIRST    CITY / HOME TOWN         TIME   DIFF. SPEED L1  LAP 1 LAP 2
1     83 ASTON, Mike       Guelph               1:09:09.21       17.35   1 34m28 34m40
2     94 DIPOCE, Justin    Aurora               1:09:52.43 43.22 17.17   2 35m07 34m44
3     78 WATSON, Andrew    Bradford             1:11:31.68  2m22 16.78   5 36m16 35m15
4     73 RIVIERE, Jonathan Whitby               1:13:44.11  4m34 16.27   4 35m52 37m51
5    120 NITA, Stefan      Toronto              1:14:47.59  5m38 16.04   6 36m49 37m57
6    545 EPP, Duane        Stouffville          1:14:54.03  5m44 16.02   3 35m51 39m02
7    156 SKINNER, Thomas   Aurora               1:18:47.34  9m38 15.23   7 38m54 39m52
8     89 PEARCE, David                          1:21:09.77 12m00 14.79   8 39m51 41m18
9    108 DOUGLAS, Warren   Etobicoke            1:28:34.15 19m24 13.55   9 43m02 45m31
10   115 RYCHTER, Paul     Oshawa               1:31:38.40 22m29 13.09  10 45m36 46m01
11    64 BLASKO, Alex      Toronto              1:35:15.38 26m06 12.60  11 47m19 47m55
     544 EPP, Kyle         Stouffville         Did Not Finish                         
     123 BIRCHALL, Owen                        Did Not Finish                         
     548 SKINNER, Daniel   Aurora              Did Not Start                          
     347 CALHOUN, Kevin    Millbrook           Did Not Start                          
Allan Hawley, Time Keeper

Started@: 11h09, Sunday, 5 Oct. 97, Event#:csf, 20 Km, 2 Laps 1 Entrants

18 + Under Citizen's Women

PL PLATE NAME               CITY / HOME TOWN         TIME   SPEED LAP 1 LAP 2
1    113 Jennifer Mountenay Whitby               1:56:59.01 10.26 55m05 1h01m
Allan Hawley, Time Keeper

Started@: 11h09, Sunday, 5 Oct. 97, Event#:csf, 20 Km, 2 Laps 26 Entrants

19-35 years Citizen's Men

PL PLATE SURNAME, FIRST    CITY / HOME TOWN         TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2
1    101 BARRETT, Chris    Ajax                 1:09:46.42       17.20 34m57 34m49
2     70 MACDONALD, Simon  Aurora               1:14:31.10  4m44 16.10 37m17 37m13
3    118 MALATTE, Craig                         1:14:54.99  5m08 16.02 37m50 37m04
4    169 OERTON, Kevin                          1:16:16.50  6m30 15.73 38m19 37m57
5     97 LEYNES, Tristan                        1:17:09.76  7m23 15.55 38m55 38m14
6     67 CROCKFORD, Chris  Stouffville          1:17:10.36  7m23 15.55 37m49 39m20
7     91 WHITSON, Tim                           1:20:04.84 10m18 14.98 39m53 40m11
8     90 WHITSON, Tom                           1:22:14.49 12m28 14.59 39m49 42m25
9     85 MACLEAN, Jason                         1:22:15.78 12m29 14.59 40m15 42m00
10   105 CUYLLE, Chris     Toronto              1:23:11.70 13m25 14.42 44m56 38m14
11    59 CRAPP, Harold     Peterborough         1:23:13.92 13m27 14.42 41m51 41m22
12   116 TREVILCOCK, Scott                      1:23:55.25 14m08 14.30 42m24 41m30
13    96 LLOYD, Brandon    Hanover              1:25:04.09 15m17 14.11 41m19 43m44
14    46 AUGER, Jon        Walkerton            1:25:40.35 15m53 14.01 41m18 44m21
15    84 LEE, Danny                             1:37:00.66 27m14 12.37 45m54 51m06
16   163 MASON, Paul       Toronto              1:38:34.02 28m47 12.17 51m19 47m14
17    68 GROVES, Scott                          1:41:18.19 31m31 11.85 50m36 50m41
18   100 BRADBURY, Nick                         1:41:32.38 31m45 11.82 47m46 53m45
19   117 ANDERSON, Brian                        1:47:01.46 37m15 11.21 51m08 55m52
20   124 HULL, Warren      Pickering            1:54:40.61 44m54 10.46 56m47 57m53
      81 HEAYN, Tony                           Did Not Finish                     
     112 MCMULLEN, Ken                         Did Not Finish                     
     111 SVANDA, Jake                          DNF 1 Lap ToGo          42m12      
     102 RONCO, Tony       Peterborough        DNF 1 Lap ToGo          49m47      
     165 SPRULES, Jamie    Uxbridge            DISQUALIFIED!           32m43      
      66 CHAD, Mike        Ajax                Did Not Start                      
Allan Hawley, Time Keeper

Started@: 11h09, Sunday, 5 Oct. 97, Event#:csf, 20 Km, 2 Laps 8 Entrants

19-35 years Citizen's Women

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CITY / HOME TOWN         TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2
1    121 DUFOUR, Linda                            1:23:19.06       14.40 41m43 41m35
2     88 KAMERMAN, Marrianne Toronto              1:28:49.99  5m30 13.51 43m14 45m35
3     98 KARSSING, Tara                           1:39:06.12 15m47 12.11 50m06 48m59
4    125 FERGUSON, Tara                           1:54:41.51 31m22 10.46 56m46 57m55
5     56 ZINGA, Francine     Mississauga          2:10:12.25 46m53  9.22 1h02m 1h07m
      82 HEAYN, Raquel                           DNF 1 Lap ToGo          1h36m      
     103 TOBIAS, Sue                             DNF 1 Lap ToGo          1h47m      
      76 STEVENTON, Kristen  Toronto             Did Not Start                      
Allan Hawley, Time Keeper

Started@: 11h09, Sunday, 5 Oct. 97, Event#:csf, 20 Km, 2 Laps 19 Entrants

36-50 years Citizen's Men

PL PLATE NAME              CITY / HOME TOWN         TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2
1     52 Jess Webb         Uxbridge             1:12:20.35       16.59 35m46 36m33
2     71 Barry Morris                           1:17:00.37  4m40 15.58 38m13 38m46
3     95 Harry Vogels                           1:18:51.99  6m31 15.22 39m47 39m04
4    109 Nigel Griffiths   Burlington           1:19:26.21  7m05 15.11 38m45 40m40
5     92 Greg Hasted       Uxbridge             1:22:18.92  9m58 14.58 39m45 42m33
6    114 John Rychter      Oshawa               1:23:07.16 10m46 14.44 41m02 42m04
7     74 Paul Skinner      Aurora               1:24:38.31 12m17 14.18 42m07 42m31
8     54 Henry Stojanowski Mississauga          1:26:30.43 14m10 13.87 42m17 44m12
9     87 Darreil Suderman                       1:28:02.96 15m42 13.63 42m15 45m47
10   106 Terry Plue        Oshawa               1:29:13.18 16m52 13.45 44m09 45m04
11    86 Jerzy Fiema       Mississauga          1:30:02.53 17m42 13.33 43m34 46m28
12    80 Deen Foster                            1:31:47.73 19m27 13.07 46m05 45m41
13    79 Floyd Asselstine                       1:33:43.61 21m23 12.80 45m48 47m55
14   153 Peter Dalglish    Pickering            1:35:40.63 23m20 12.54 46m55 48m45
15   110 Robert Carleton   Toronto              1:41:49.49 29m29 11.78 52m03 49m46
16    58 Paul Hansen       Scarborough          1:48:38.20 36m17 11.05 53m59 54m39
17   119 Alan Simmons                           1:56:16.30 43m55 10.32 58m07 58m08
18   107 Mark Morris                            1:56:54.97 44m34 10.26 1h04m 51m55
19    65 Jim Blasko        Willowdale           1:59:08.65 46m48 10.07 55m45 1h03m
Allan Hawley, Time Keeper

Started@: 11h09, Sunday, 5 Oct. 97, Event#:csf, 20 Km, 2 Laps 1 Entrants

36-50 years Citizen's Women

PL PLATE NAME            CITY / HOME TOWN         TIME   DIFF.
      75 Helga Smolders  Orangeville         Did Not Finish   
Allan Hawley, Time Keeper

Started@: 11h04, Sunday, 5 Oct. 97, Event#:csf, 40 Km, 4 Laps 12 Entrants

18 + under Hammerhead Men

PL PLATE SURNAME, FIRST    CITY / HOME TOWN         TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4
1    356 MEAD, Josh        Aurora               2:19:41.28       17.18 33m04 34m45 34m46 37m04
2    348 PATTERSON, Matt   Whitby               2:20:02.56 21.28 17.14 34m08 34m24 35m08 36m20
3    375 CARLETON, Timothy Toronto              2:26:46.01  7m04 16.35 35m57 35m20 36m34 38m52
4    321 SMOLDERS, Bentley Orangeville          2:47:42.57 28m01 14.31 39m07 40m35 41m54 46m04
5    336 HONES, Jesse      Kitchener            2:48:49.54 29m08 14.22 39m59 39m52 39m45 49m12
6    383 PERRY, Mike                            2:48:53.27 29m11 14.21 36m54 37m53 43m14 50m50
7    352 MERKO, Matthew    Mississauga          3:09:30.26 49m48 12.66 40m20 42m01 45m35 1h01m
     301 SHAHAR, Avi       Thornhill           DNF 2 LapsToGo          36m53 41m08            
      51 NURGITZ, Mike                         DNF 2 LapsToGo          37m21 41m13            
     546 SHTERENBERG, Alex Toronto             DNF 2 LapsToGo          46m51 51m59            
     547 RIVSHIN, Tony     Toronto             DNF 2 LapsToGo          46m49 52m01            
     325 COSTIGANE, David  Guelph              Did Not Finish                                 
Allan Hawley, Time Keeper

Started@: 11h04, Sunday, 5 Oct. 97, Event#:csf, 40 Km, 4 Laps 24 Entrants

19-35 years Hammerhead Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CITY / HOME TOWN        TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4
1    362 ROSS, Neil       Toronto              2:10:42.4       18.36 30m58 30m45 33m21 35m36
2    367 LEPINE, Joe      Oshawa               2:12:06.1  1m23 18.17 32m42 32m18 32m42 34m22
3    366 TOBIAS, Kris     Toronto              2:12:48.7  2m06 18.07 32m32 32m43 33m25 34m07
4    303 HAYWARD, Gary    Uxbridge             2:18:22.2  7m39 17.34 33m35 34m36 34m45 35m24
5    323 SELLICK, Keith   St. Thomas           2:23:02.4 12m20 16.78 35m20 34m45 35m55 37m01
6    358 TATARNIC, Nick                        2:25:31.3 14m48 16.49 35m53 35m17 35m44 38m36
7    317 MORRIS, Brian    Uxbridge             2:27:57.1 17m14 16.22 35m31 35m17 37m32 39m35
8    300 MUSGRAVE, Keith  Willowdale           2:29:13.9 18m31 16.08 35m02 37m01 37m59 39m09
9    318 NICKERSON, Keith Hamilton             2:34:26.3 23m43 15.54 36m29 37m57 38m07 41m51
10   391 SIMONE, Ralph    Etobicoke            2:35:38.6 24m56 15.42 37m08 39m47 39m23 39m19
11   322 TALBOT, Todd     Missisauaga          2:35:57.1 25m14 15.39 39m47 38m27 39m07 38m34
12   315 MOO_CHOY, Nigel  Markham              2:36:04.5 25m22 15.38 35m35 37m20 39m44 43m24
13   390 DAVIDSON, Mike   Scarborough          2:40:31.6 29m49 14.95 37m40 36m55 40m48 45m06
14   360 HOY, Sean        Ajax                 2:42:04.9 31m22 14.81 36m18 37m54 38m17 49m34
15   320 RUSSELL, Reed    Stouffville          2:47:44.6 37m02 14.31 39m38 38m31 46m03 43m31
16   386 GRANNUM, Matt                         2:51:31.4 40m49 13.99 38m19 38m20 43m44 51m06
17   361 HOPPE, Warren                         2:52:01.0 41m18 13.95 39m10 47m08 41m18 44m24
18   377 LAVADO, Sven                          2:53:35.4 42m53 13.83 40m00 41m51 43m55 47m48
     324 SMEG, Thom                           DNF 3 LapsToGo         40m37                  
     387 VIRDIRAMO, John  Markham             DNF 2 LapsToGo         40m26 42m58            
     382 SAUNDERS, Matt   Aurora              DNF 1 Lap ToGo         40m09 43m44 44m29      
     308 COLVIN, Rob      Ajax                Did Not Start                                 
     314 HELBY, Geoff     Toronto             DNF 3 LapsToGo         46m24                  
     384 KAUSKY, Avrel                        DNF 2 LapsToGo         43m51 46m22            
Allan Hawley, Time Keeper

Started@: 11h04, Sunday, 5 Oct. 97, Event#:csf, 40 Km, 4 Laps 5 Entrants

19-35 years Hammerhead Women

PL PLATE NAME            CITY / HOME TOWN        TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4
1    364 Lisa McGilvray  Toronto              2:24:41.5       16.59 35m22 36m18 36m41 36m18
2    353 Trisha Westman  Sault Ste Marie      2:38:24.5 13m43 15.15 39m07 39m19 39m48 40m08
3    385 Ingrid Parn     Willowdale           3:05:38.4 40m56 12.93 44m28 46m34 47m25 47m10
     354 Carol Luttmer   Guelph              DNF 2 LapsToGo         52m55 49m57            
     357 Sarah Begg                          DNF 1 Lap ToGo         49m51 51m19 1h02m      
Allan Hawley, Time Keeper

Started@: 11h04, Sunday, 5 Oct. 97, Event#:csf, 40 Km, 4 Laps 15 Entrants

36-50 years Hammerhead Men

PL PLATE SURNAME, FIRST    CITY / HOME TOWN         TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4
1    389 HARDING, Barry    Whitby               2:19:00.57       17.27 34m15 34m27 34m22 35m55
2    304 WARD, Brian       Courtice             2:26:23.50  7m22 16.39 35m37 36m10 37m06 37m29
3    388 WILSON, Stev                           2:27:17.69  8m17 16.29 35m27 36m31 38m09 37m09
4    319 RANDALL, Martin   Courtice             2:27:27.52  8m26 16.28 35m57 36m27 37m25 37m36
5    329 HONES, Heinz      Kitchener            2:29:39.14 10m38 16.04 35m00 35m04 36m55 42m39
6    311 DRAYCOTT, Paul    Toronto              2:40:01.26 21m00 15.00 37m44 43m33 37m36 41m05
7    310 DUBECKI, Larry    Woodstock            2:58:08.19 39m07 13.47 40m24 41m52 42m38 53m13
8    365 BEST, Jim         Scarborough          3:00:46.55 41m45 13.28 42m38 43m25 47m31 47m10
9    350 BRILL, Brian      Toronto              3:06:50.31 47m49 12.85 48m44 45m16 47m11 45m38
10   316 MORRISON, Peter   Oshawa               3:15:53.34 56m52 12.25 45m06 48m28 53m39 48m38
11   369 GIBB, Cyril       Agincourt            3:19:54.06 1h00m 12.01 45m41 47m57 52m53 53m22
     307 MOUNTENAY, Warren Whitby              DNF 2 LapsToGo          41m23 42m27            
     379 WADE, Richard     Mount Albert        DNF 2 LapsToGo          42m59 48m35            
     374 BEATTY, Wayne     Whitby              DNF 1 Lap ToGo          41m10 43m18 46m39      
     373 DELRIO, Art                           DNF 3 LapsToGo          41m31                  
Allan Hawley, Time Keeper

Started@: 11h04, Sunday, 5 Oct. 97, Event#:csf, 40 Km, 4 Laps 2 Entrants

51 years + over Hammerhead Men

PL PLATE SURNAME, FIRST    CITY / HOME TOWN        TIME   SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4
1    345 SMITH, Geoffrey   Gilford              2:44:34.0 14.58 39m44 40m35 42m30 41m42
     370 HUTCHEON, Douglas Oshawa              DNF 3 LapsToGo   41m20                  
Allan Hawley, Time Keeper

Started@: 9h00m, Sunday, 5 Oct. 97, Event#:csf, 9 Km, 8 Entrants

High School 13 and Under Male

PL PLATE NAME              High School / City / Town           TIME   DIFF. SPEED PTS. AGE
1    539 Chaser Milizarski Scott Central P.S. / Sandford     34:58.35       15.44  25  13
2    466 Colin Hendry      Ballantre / Stouffville           35:03.22 4.877 15.40  22  13
3    533 Ted Webb          Uxbridge Public / Uxbridge        35:45.02 46.67 15.10  20  12
4    458 Craig Asselstine  Blackstock                        40:05.86  5m07 13.47  18  12
5    537 Peter Watkins     Dunbarton High School             43:42.27  8m43 12.36  17  13
6    457 Cory Gerits       Blackstock                        47:16.54 12m18 11.42  16  9
7    535 Nathan Morrison   from Oshawa                       49:34.67 14m36 10.89  15  11
8    562 Mike Normandeay   Stouffville                       49:56.71 14m58 10.81  14  11
Allan Hawley, Time Keeper

Started@: 8h58m, Sunday, 5 Oct. 97, Event#:csf, 9 Km, 32 Entrants

High School 14-16 Male

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME High School / City / Town           TIME   DIFF. SPEED PTS. AGE
1    587 TRAINI, Enrico      Crescent / Toronto                27:46.94       19.44  25  17
2    551 MAEMURA, Andrew     Danforth / Toronto                28:06.69 19.74 19.21  22  15
3    552 DIPOCE, Justin      Pickering Collegiate / Aurora     28:48.93  1m01 18.74  20  14
4    573 WATSON, Andrew      Bradford High / Bradford          29:22.37  1m35 18.38  18  14
5    521 CAMPBELL, Colin     Silverthorn Collegiate            29:58.85  2m11 18.01  17  16
6    517 SKINNER, Thomas     Williams H.S. / Aurora            30:37.90  2m50 17.63  16  16
7    544 EPP, Kyle           Stouffville District S.S.         31:25.08  3m38 17.19  15  16
8    514 MCLEOD, Justin      Anderson Collegiate / Whitby      31:43.38  3m56 17.02  14  16
9    454 COMBDON, Brett      Port Perry / Port Perry           34:12.32  6m25 15.79  13  15
10   595 GIFFIN, Chris       Woburn                            34:31.31  6m44 15.64  12  16
11   546 SHTERENBERG, Alex   Newtonbrook S.S. / Toronto        35:04.44  7m17 15.40  11  15
12   558 ROYTH, Simon        Port Hope HS                      35:54.14  8m07 15.04  10  16
13   513 WINN, Matthew       Dunbarton High School             36:16.33  8m29 14.89   9  16
14   547 RIVSHIN, Tony       Newtonbrook S.S. / Toronto        36:19.73  8m32 14.86   8  15
15   550 FOSTER, Demetre     Eastwood / Kitchener              36:34.85  8m47 14.76   7  14
16   559 MOORE, Matt         Port Hope HS                      36:36.07  8m49 14.75   6  15
17   557 MERCER, Andrew      Port Hope HS                      36:47.07  9m00 14.68   5  16
18   556 AUBIN, Jesse        Port Hope HS                      38:52.53 11m05 13.89   4  15
19   532 PEDERSEN, Eric      Applewood Heights S.S.            39:48.97 12m02 13.56   3  16
20   519 DUNN, Andrew        Dunbarton High School             40:06.37 12m19 13.46   2  16
21   571 BRENNAN, Ryan       from Unionville                   40:07.89 12m20 13.46   1  15
22   568 SMITH, Noel         Harbord Collegiate                40:42.27 12m55 13.27      15
23   548 SKINNER, Daniel     Williams H.S. / Aurora            42:22.12 14m35 12.75      14
24   456 FIS, Zach           Port Perry / Port Perry           42:57.22 15m10 12.57      13
25   528 GREEN, Tristan      Newtonbrook S.S. / North York     42:58.78 15m11 12.56      15
26   527 SLACK, Kevin        St. Mary C.S.S. / Pickering       45:19.75 17m32 11.91      14
27   523 CHEN-YIN, Peter     St. Mary C.S.S. / Pickering       45:22.92 17m35 11.90      14
28   567 ROTHBERG, Jacob     Abelard Center                    46:34.07 18m47 11.60      16
29   572 KACZMAREK, Daniel   Newtonbrook / North York          47:18.72 19m31 11.41      16
     593 SOMERVILLE, Cameron Crescent / Toronto             Did Not Finish               13 
     543 HUITEMA, Michael    Anderson / Whitby              Did Not Finish               16 
     467 HOPKINS, Ian        Williams S.S. / Aurora         Did Not Finish               15 
Allan Hawley, Time Keeper

Started@: 9h00m, Sunday, 5 Oct. 97, Event#:csf, 18 Km, 2 Laps 5 Entrants

High School Female

PL PLATE NAME                High School / City / Town         TIME  DIFF. SPEED PTS. LAP 1 LAP 2
1    596 Amanda Kellett      O'Neil / Oshawa                 1:05:53       16.39  25  32m16 33m36
2    504 Carey Schnittker    Hanover High School / Hanover   1:19:03 13m10 13.66  22  37m41 41m22
------ The following riders did less laps ------
3    515 Jennifer Mountenay  Henry Street High School          43:12        12.50  20  43m12      
4    500 Lilly Lazare-Greene Jarvis Collegiate Institute       47:12        11.44  18  47m12      
     459 Michelle Asselstine Blackstock                     Did Not Finish                       
Allan Hawley, Time Keeper

Started@: 8h58m, Sunday, 5 Oct. 97, Event#:csf, 18 Km, 2 Laps 25 Entrants

High School (17-19) Male

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME        High School / City / Town           TIME   DIFF. SPEED PTS. LAP 1 LAP 2 AGE
1    451 COMBDON, Aaron             Port Perry / Port Perry           55:40.48       19.40  25  28m13 27m27 17
2    555 SCULTHORPE, Jamie          Port Hope HS                      56:03.95 23.47 19.26  22  28m04 27m59 17
3    455 HODGINS, Mark              Port Perry / Bowmanville          56:29.10 48.62 19.12  20  28m01 28m27 17
4    564 MARTYN, Josh               Port Perry / Blackstock           58:16.69  2m36 18.53  18  29m26 28m50 16
5    545 EPP, Duane                 Stouffville District S.S.       1:02:11.07  6m30 17.37  17  31m16 30m54 17
6    560 MYLES, Luke                Newtonbrook HS / Toronto        1:02:18.19  6m37 17.33  16  31m29 30m48 16
7    508 CLARKE, Charlie            Newtonbrook S.S. / Willowdale   1:03:56.12  8m15 16.89  15  31m45 32m10 18
8    460 LUSCOMBE, Scott            Dunbarton / Pickering           1:04:48.20  9m07 16.67  14  31m45 33m02 17
9    469 MARK, Colin                Port Perry / Port Perry         1:06:04.70 10m24 16.34  13  32m49 33m15 17
10   503 WASIK, Adam                Hanover High School / Hanover   1:07:26.59 11m46 16.01  12  32m21 35m04
11   501 SIKORSKI, Mike             Pope John Paul II/North York    1:08:24.21 12m43 15.79  11  34m16 34m07 18
12   506 ADIVI, Ben                 Newtonbrook S.S. / North York   1:08:25.80 12m45 15.78  10  34m42 33m42 18
13   468 THOMPSON, Dan              Woburn / Scarborough            1:09:29.06 13m48 15.54   9  33m34 35m54 17
14   463 HANDLAR, Richard           St Mary                         1:09:29.56 13m49 15.54   8  33m18 36m10 18
15   505 LEIS, Travis               Hanover High School / Ayton     1:09:54.87 14m14 15.45   7  35m27 34m27 18
16   563 BLISS, Brandon             Port Hope HS / Port Hope        1:10:24.09 14m43 15.34   6  34m04 36m19 18
17   553 TUTTLE, Ian                Port Hope HS                    1:10:34.92 14m54 15.30   5  33m50 36m44 17
18   577 VERSLUYS, Derek            Port Perry                      1:13:01.89 17m21 14.79   4  36m37 36m24 18
19   570 MACHERAS, Nicholas 'Moves' Newtonbrook High                1:13:10.56 17m30 14.76   3  35m04 38m06 17
20   565 WILLMAN, Scott             Port Perry                      1:16:04.69 20m24 14.20   2  36m24 39m40 17
21   581 WOJCIK, Tom                Port Perry                      1:16:29.95 20m49 14.12   1  37m02 39m27 17
22   465 LUNNEY, Shaun              Port Perry                      1:34:15.85 38m35 11.46      43m09 51m05 17
23   510 GREENBERG, Daniel          Newtonbrook S.S. / Willowdale   1:36:09.76 40m29 11.23      49m12 46m57 18
     507 CALHOUN, Kevin             Crestwood S.S. / Millbrook     Did Not Finish                           18 
     574 CURRIE, Brandon            Woburn Collegiate              Did Not Finish                           17 
Allan Hawley, Time Keeper