1997 Ontario Provincial MTB Championships

Mansfield Outdoor Center, O.Cup Final, Sunday, 24 Aug. 97 Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

PeeWee (10-12), PeeWee (10-12) Girls, Minime (13-14), Minime (13-14) Female, Cadet (15-16) Sport Men, Cadet (15-16) Women, Senior (17-29) Beginner Men, Senior (19-39) Beginner Women, Veteran (30+) Beginner Men, Master (40-49) Women, Grand Master (50+) Women, Junior (17-18) Sport Men, Junior (17-18) Women, Under 23 (19-22) Sport Men, Senior (23-29) Sport Men, Senior (19-29) Sport Women, Veteran (30-39) Sport Men, Veteran (30+) Sport Women, Master (40-49) Sport Men, Grand Master (50+) Men, Cadet (15-16) Expert Men, Junior (17-18) Expert Men, Senior (19-29) Expert Men, Senior (19-29) Expert Women, Veteran (30+) Expert Men, Veteran (30+) Expert Women, Master (40+) Expert Men, Pro-Elite Men, Pro-Elite Women,

Rider Summary for 1997 Ontario Provincial MTB Championships
Sunday, 24 Aug. 97 Number of Riders = 637

Number of Riders with the same Name
1. Dave Bell, 1084:USM, Mississauga = 1705:MSM, Woodstock
2. Nathan Clute, 222:JSM, Sault Ste Marie = 222:JXM, Sault Ste Marie
Number of Riders that DNF (Did Not Finish) = 88
Number of Riders that DNS (Did Not Start) = 16
Number of Riders that were Disqualified = 2
Number of Riders without Plate/Bib# = 1
Number of Riders with OneDays = 194

CATEGORY                  REGISTERED DNS DNF DSQ NO# 1DAY
PeeWee (10-12)                   15    0   0   0   0  10
PeeWee (10-12) Girls              1    0   0   0   0   1
Minime (13-14)                   37    1   5   0   0  14
Minime (13-14) Female             4    1   0   0   0   0
Cadet (15-16) Sport Men          55    3   1   0   0  24
Cadet (15-16) Women               4    0   0   0   0   3
Senior (17-29) Beginner Men      16    0   2   0   0  11
Senior (19-39) Beginner Women    10    0   1   0   0   7
Veteran (30+) Beginner Men       23    2   1   0   0  12
Master (40-49) Women              4    0   1   0   0   2
Grand Master (50+) Women          2    0   1   0   0   1
Junior (17-18) Sport Men         42    1   8   1   0  22
Junior (17-18) Women              5    0   2   0   0   1
Under 23 (19-22) Sport Men       31    0   3   0   0  11
Senior (23-29) Sport Men         48    1   5   0   0  22
Senior (19-29) Sport Women       11    0   1   0   0   5
Veteran (30-39) Sport Men        58    1  12   0   0  21
Veteran (30+) Sport Women         5    1   0   0   1   1
Master (40-49) Sport Men         32    0   4   1   0  13
Grand Master (50+) Men           12    0   0   0   0   5
Cadet (15-16) Expert Men         30    1   6   0   0   0
Junior (17-18) Expert Men        29    3   7   0   0   3
Senior (19-29) Expert Men        61    0  13   0   0   2
Senior (19-29) Expert Women      11    0   0   0   0   0
Veteran (30+) Expert Men         32    1   6   0   0   2
Veteran (30+) Expert Women        2    0   0   0   0   0
Master (40+) Expert Men          12    0   0   0   0   1
Pro-Elite Men                    38    0   8   0   0   0
Pro-Elite Women                   7    0   1   0   0   0

1997 Ontario Provincial MTB Championships

Mansfield Outdoor Center, O.Cup Final

Started@: 9h06m, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 7 Km, 15 Entrants

PeeWee (10-12)

PL PLATE License# SURNAME, FIRST    AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5
1   2991 OneDayX2 SMITH, Scott      from Barrie                       26:35.37       15.80 100.0 25/50 
2   2949     7106 LOSKE, Dieter     from Hillsburgh                   26:35.47  .100 15.79 100.0 22/104
3   2946     6815 EADES, Brad       from Alton                        26:53.45 18.08 15.62  98.9 20/78 
4   2997 OneDayX2 KIELLER, Matt     from Midhurst                     27:26.64 51.27 15.30  96.9 18/38 
5   2988 OneDayX1 CRICHTON, Brandon from Burlington                   27:51.00  1m15 15.08  95.5 17/17 
6   2941     6235 THOMAS, Steven    PETERBOROUGH CYCLEPATH            27:51.00  1m15 15.08  95.5 16/101
7   2940     7614 HENNESSY, Matthew from Cobourg                      28:46.08  2m10 14.60  92.4 15/92 
8   2996 OneDayX1 O'MALLEY, Ryan    from Trenton                      29:29.55  2m54 14.24  90.2 14/14 
9   2986 OneDayX1 JETTE, Peter      from Toronto                      30:44.14  4m08 13.66  86.5 13/13 
10  2989 OneDayX1 EADES, Jeff       from Alton                        31:01.87  4m26 13.53  85.7 12/12 
11  2987 OneDayX1 JETTE, Cameron    from Toronto                      31:04.40  4m29 13.52  85.6 11/11 
12  2944     6325 YORKE, Darren     SPOKES 'N' SLOPES / Milton        33:36.26  7m00 12.50  79.1 10/73 
13  2983 OneDayX1 GUIRY, Alex       from Bakville                     38:26.93 11m51 10.92  69.2  9/ 9 
14  2985 OneDayX1 LOW, Andrew       from Mansfield                    43:04.63 16m29  9.75  61.7  8/ 8 
15  2984 OneDayX2 MAY, Codey        from Lisle                        48:49.97 22m14  8.60  54.4  7/ 7 
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 9h06m, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 7 Km, 1 Entrants

PeeWee (10-12) Girls

PL PLATE License# NAME            CITY / HOME TOWN         TIME   SPEED  PTS. OCUP/5
1   2939 OneDayX1 Bronwyn Brooks  Huntsville             39:59.27 10.50  80.8 25/25 
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 9h06m, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 14 Km, 2 Laps 37 Entrants

Minime (13-14)

PL PLATE License# SURNAME, FIRST NAME AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2
1   2906     7835 DIPOCE, Justin      from Aurora                       46:02.28       18.25 100.0 25/111 22m54 23m07
2   2762     6603 VAREY, Michael      CYCLOSPORT/BODY WISE/Toronto      48:40.56  2m38 17.26  94.6 22/109 23m38 25m02
3   2862 OneDayX2 ROTH, Ryan          from Bright                       48:59.17  2m56 17.15  94.0 20/20  24m13 24m46
4   2751     6142 HENDRICKEN, Shaun   from Stoney Creek                 49:14.27  3m11 17.06  93.5 18/67  24m14 24m59
5   2766     6617 CRAWFORD, Chris     ZIGGY'S CC INC. / Kitchener       49:16.98  3m14 17.04  93.4 17/90  24m11 25m05
6   2757     7556 LAZARSKI, Simon     from Scarborough                  49:53.46  3m51 16.84  92.3 16/72  24m27 25m25
7   2750     6263 GUERIN, Jeff        PETERBOROUGH CYCLEPATH            50:25.32  4m23 16.66  91.3 15/68  24m39 25m45
8   2755     6021 LAVALLEE, Jonathan  from Kitchener                    50:25.98  4m23 16.66  91.3 14/49  25m04 25m21
9   2760     6474 PATCHETT, Gary      from Mississauga                  51:25.65  5m23 16.33  89.5 13/41  25m03 26m22
10  2771     7700 PLOTA, Lukasz       Ziggys / London                   52:33.17  6m30 15.98  87.6 12/52  25m40 26m52
11  2868     6687 HESTER, Robert      SPOKES 'N' SLOPES / Milton        53:06.15  7m03 15.82  86.7 11/72  25m43 27m22
12  2863 OneDayX2 PALMER, Jesse       from Borden                       53:23.47  7m21 15.73  86.2 10/20  25m33 27m50
13  2753     7929 KOVACS, Chris       from Stoney Creek                 53:31.53  7m29 15.69  86.0  9/49  26m11 27m20
14  2773     7627 COLE, Paul          CYCLEPATH RT / Toronto            54:34.32  8m32 15.39  84.4  8/36  26m17 28m16
15  2860 OneDayX1 BREAK, Josh         SPOKES 'N' SLOPES / Acton         54:53.54  8m51 15.30  83.9  7/ 7  27m09 27m44
16  2872 OneDayX2 SMALL, Joshua       from Barrie                       55:01.08  8m58 15.27  83.7  6/ 6  26m20 28m40
17  2768     6685 NELSON, Michael     FREEWHEEL CYCLE / Ancaster        55:47.80  9m45 15.05  82.5  5/66  27m21 28m26
18  2756     7555 LAZARSKI, Martin    from Scarborough                  56:13.66 10m11 14.94  81.9  4/22  27m42 28m31
19  2861 OneDayX1 KONGA, Derek        from Stouffville                  56:24.80 10m22 14.89  81.6  3/ 3  26m36 29m48
20  2865 OneDayX1 BRYANT, Dave        THE FLYING DOGS/WATERLOO CC       57:25.97 11m23 14.63  80.2  2/ 2  28m52 28m33
21  2765     6691 JACOME, Byron       from Georgetown                   57:33.49 11m31 14.59  80.0  0     27m43 29m50
22  2779     7029 FINDLEY, Kyle       from Georgetown                   58:04.31 12m02 14.46  79.3   / 6  28m19 29m45
23  2867 OneDayX1 FOSTER, Demetre     ZIGGY'S CC INC. / Kitchener       58:36.58 12m34 14.33  78.6        28m35 30m00
24  2754     6157 KULAKOWSKY, Stephen from Hamilton                   1:00:38.15 14m35 13.85  75.9        29m33 31m04
25  2770     6616 SMITH, Chris        from Whitby                     1:03:50.80 17m48 13.16  72.1   / 6  29m57 33m53
26  2777     6780 SKINNER, Daniel     from Aurora                     1:06:22.23 20m19 12.66  69.4   / 2  29m53 36m29
27  2869 OneDayX2 MAY, Ryan           from Lisle                      1:09:35.77 23m33 12.07  66.2        31m50 37m45
28  2892 OneDayX1 MCGUIRE, Grant      from Oakville                   1:13:15.99 27m13 11.46  62.8        35m56 37m19
29  2874 OneDayX1 GRIFFITHS, Todd     from Burlington                 1:14:48.20 28m45 11.23  61.5        35m52 38m55
30  2776     6818 WATSON, Andrew      from Bradford                   1:18:50.12 32m47 10.66  58.4   /99  43m28 35m21
31  2778     7028 SHEAD, Andrew       from Burlington                 1:19:55.78 33m53 10.51  57.6        39m01 40m53
    2871 OneDayX2 DEGROOT, Cory       from Barrie                    DNF 1 Lap ToGo                  / 2  28m01      
    2870 OneDayX1 STARCHENKO, Steven  from Toronto                   DNF 1 Lap ToGo                       31m05      
    2878 OneDayX1 COOL, Ryan          ZIGGY'S CC INC. / Bolton       DNF 1 Lap ToGo                       47m29      
    2758     6308 MARTUZALSKI, Adam   ZIGGY'S CC INC. / Kitchener    DNF 1 Lap ToGo                  /73  24m10      
    2864 OneDayX1 BAILEY, Brendan     from London                    DNF 1 Lap ToGo                       47m35      
    2761     6514 TAYLOR, Dave        from Puslinch                  Did Not Start                   /62             
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 9h06m, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 7 Km, 4 Entrants

Minime (13-14) Female

PL PLATE License# SURNAME, FIRST    AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5
1   2904     6675 CONEY, Helena     from Newmarket                    26:50.99       15.64 100.0 25/125
2   2901     6532 GALBRAITH, Cydney from Campbellville                27:50.58 59.58 15.08  96.4 22/110
3   2900     6561 HOWLETT, Amy      SPOKES 'N' SLOPES / Cambridge     42:17.21 15m26  9.93  63.5 20/90 
    2905     6053 BOWEN, Jacqueline PETERBOROUGH CYCLEPATH         Did Not Start                   /100
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 9h00m, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 14 Km, 2 Laps 55 Entrants

Cadet (15-16) Sport Men

PL PLATE License# SURNAME, FIRST NAME AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 AGE
1   2510 OneDayX3 BORG, Jon           from Georgetown                   44:49.43       18.74 100.0 25/50  22m18 22m30 16
2   2372     7151 SMIT, Roderick      from Newmarket                    44:51.66 2.231 18.72  99.9 22/32  22m13 22m38 16
3   2450 OneDayX1 ROBERTSON, Andrew   from London                       45:45.52 56.08 18.36  98.0 20/20  22m18 23m26 16
4   2502 OneDayX2 LONEY, Ian          from Sudbury                      46:13.08  1m23 18.17  97.0 18/38  22m18 23m54 15
5   2451 OneDayX2 EDMONSTONE, Robert  from Huntsville                   46:19.56  1m30 18.13  96.8 17/35  22m51 23m28 16
6   2344     6480 WINKEL, Mike        from Fordwich                     46:20.23  1m30 18.13  96.7 16/49  23m00 23m19 16
7   2346     6315 WOOD, Alex          from Georgetown                   46:26.21  1m36 18.09  96.5 15/29  22m48 23m37 16
8   2310     6552 EPP, Kyle           from Stouffville                  46:58.28  2m08 17.88  95.4 14/41  22m54 24m04 16
9   2349     6606 BROUGHTON, Eric     from Uxbridge                     47:16.29  2m26 17.77  94.8 13/55  23m46 23m29 16
10  2324     7748 KENNEDY, Galen      from Toronto                      47:17.30  2m27 17.76  94.8 12/27  23m24 23m52 15
11  2508 OneDayX4 MCCAGUE, Jacob      from Alliston                     47:20.50  2m31 17.74  94.7        23m02 24m17 17
12  2348     7115 SMITH, Ryan         CHAIN REACTION / Cobourg          47:34.15  2m44 17.66  94.2 11/29  23m23 24m10 16
13  2339     6344 SKINNER, Thomas     from Aurora                       47:38.32  2m48 17.63  94.1 10/31  23m37 24m01 16
14  2373 OneDayX3 COPITHORN, Ryan     from Stouffville                  48:23.80  3m34 17.36  92.6  9/21  23m49 24m34 16
15  2359     6817 TONE, Josh          ZIGGY'S CC INC. / Kitchener       48:25.25  3m35 17.35  92.6  8/ 8  23m59 24m25 16
16  2461 OneDayX4 COUTURE, Wesley     from Beeton                       49:09.72  4m20 17.09  91.2  7/14  23m52 25m17 16
17  2501     7079 MILLER, Kevin       from Niagara Falls                49:09.72  4m20 17.09  91.2  6/ 6  23m51 25m18 15
18  2374  zOffice MARTIN, Luke        from St. Marys                    49:15.69  4m26 17.05  91.0  5/ 5  24m24 24m50 16
19  2362     8440 KIRTON, Brandon     ZIGGY'S CC INC. / Kitchener       49:17.60  4m28 17.04  90.9  4/ 4  24m06 25m10 15
20  2367     6798 BOUCHARD, Paul      from Stouffville                  49:32.90  4m43 16.95  90.5  3/ 3  24m12 25m20 16
21  2322     7040 ARISS, Colin        ZIGGY'S CC INC. / Kitchener       49:41.18  4m51 16.91  90.2  2/ 2  24m09 25m31 16
22  2333     6035 MILLER, Todd        ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)       49:51.67  5m02 16.85  89.9  0/23  24m30 25m20 16
23  2329     7499 MCLEOD, Justin      from Whitby                       50:09.48  5m20 16.75  89.4   / 4  24m10 25m58 16
24  2306     6209 COPPING, Doug       from Kilbride                     50:10.87  5m21 16.74  89.3   /32  24m14 25m56 15
25  2525 OneDayX1 STARNAMAN, Ryan     from Nepean                       50:55.35  6m05 16.50  88.0        24m26 26m28 16
26  2069 OneDayX1 PAJERSKI, Ian       from Burlington                   51:20.56  6m31 16.36  87.3        25m30 25m49 15
27  2500 OneDayX2 HEAVYSEGE, Paul     TEAM ALL CANADIAN / Courtice      51:25.81  6m36 16.33  87.2        25m07 26m18 16
28  2311     6231 FORBES, James       from Waterloo                     52:06.51  7m17 16.12  86.0        25m18 26m47 15
29  2363     6908 LUFT, Tyler         ZIGGY'S CC INC. / Kitchener       52:54.45  8m05 15.88  84.7        25m59 26m55 16
30  2334     7087 DICK, Rory          SPOKES 'N' SLOPES / Acton         52:55.63  8m06 15.87  84.7        26m41 26m13 15
31  2457 OneDayX4 ANDRESS, Joel       from London                       54:00.63  9m11 15.55  83.0   /50  23m19 30m40 16
32  2511 OneDayX1 ORGERA, Nickolas    from Grand Valley                 54:44.52  9m55 15.34  81.9        25m56 28m48 16
33  2503 OneDayX4 NANCEKIVELL, Sean   ZIGGY'S CC INC. / Kitchener       55:10.27 10m20 15.23  81.2        27m03 28m06 15
34  2463 OneDayX1 AITKEN, Nick        from Furgus                       56:11.87 11m22 14.95  79.8        27m07 29m04 16
35  2772     7060 DOUGLAS, Warren     from Etobicoke                    56:26.71 11m37 14.88  79.4   / 3  26m44 29m42 15
36  2456 OneDayX2 BANACH, Isaiah      from Toronto                      56:29.61 11m40 14.87  79.3        27m44 28m45 15
37  2328     6475 MCCRIMMON, Donald   FREEWHEEL CYCLE / Waterdown       57:16.30 12m26 14.67  78.3        28m21 28m54 15
38  2458 OneDayX2 SOMERVILLE, Cameron from Toronto                      57:25.75 12m36 14.63  78.1        27m53 29m31 13
39  2320     6376 HUITEMA, Michael    from Whitby                       58:47.80 13m58 14.29  76.2        28m57 29m50 16
40  2453     7090 COLE, Curtis        from St. Marys                    59:11.50 14m22 14.19  75.7        28m56 30m15 17
41  2301     6570 BASSA, Peter        from Guelph                     1:00:03.03 15m13 13.99  74.6        30m52 29m10 16
42  2513 OneDayX1 MCGUIRE, Kyle       from Oakville                   1:00:15.30 15m25 13.94  74.4        30m16 29m59 16
43  2464     6149 VU, Franklin        D'ORNELLAS RT / Mississauga     1:00:25.94 15m36 13.90  74.2        30m55 29m30 15
44  2452 OneDayX2 POTTERTON, Steven   from Ballinafad                 1:00:41.97 15m52 13.84  73.8        30m21 30m20 15
45  2318     6484 HONES, Jesse        ZIGGY'S CC INC. / Kitchener     1:02:03.13 17m13 13.54  72.2   / 4  27m02 35m00 16
46  2455 OneDayX3 KEMP, Scott         from St Marys                   1:02:14.93 17m25 13.49  72.0        29m21 32m53 15
47  2509 OneDayX1 OSTROWSKI, Adam     from Grand Valley               1:03:47.16 18m57 13.17  70.3        30m44 33m02 15
48  2462 OneDayX1 WOODS, Adam         from Fergus                     1:03:53.67 19m04 13.15  70.2        29m41 34m12 16
49  2459 OneDayX2 RIDDLE, Sandy       from Toronto                    1:05:14.05 20m24 12.88  68.7        31m45 33m28 15
50  2361     6796 MAKSYMIW, Andrew    from Toronto                    1:05:35.96 20m46 12.81  68.3        25m29 40m06 16
51  2460 OneDayX1 SMOLDERS, Leo       from Orangeville                1:08:13.09 23m23 12.31  65.7        32m00 36m12 16
    2454 OneDayX1 LLOYD, Ashton       from Hanover                   DNF 1 Lap ToGo                       33m18       16 
    2345     6350 WINN, Matthew       from Pickering                 Did Not Start                                    16 
    2331     7473 MEEK, David         from Milton                    Did Not Start                   /22              16 
    2319     6212 HOPKINS, Ian        from Aurora                    Did Not Start                   /17              15 
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 9h10m, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 14 Km, 2 Laps 4 Entrants

Cadet (15-16) Women

PL PLATE License# SURNAME, FIRST     AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2
1   2687 OneDayX2 TRIMBLE, Nancy     OAKVILLE CC / Oakville            55:25.78       15.15 100.0 25/47  27m53 27m32
2   2689 OneDayX1 TARLTON, Stephanie from Lively                     1:02:44.77  7m18 13.39  88.3 22/22  31m05 31m39
3   2670     6195 CLARK, Ashley      KONA / Owen Sound               1:02:44.77  7m18 13.39  88.3 20/125 30m28 32m15
4   2688 OneDayX1 COOK, Avie         from Owen Sound                 1:45:46.10 50m20  7.94  52.4 18/18  46m47 58m58
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 9h02m, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 14 Km, 2 Laps 16 Entrants

Senior (17-29) Beginner Men

PL PLATE License# SURNAME, FIRST     AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2
1   2105     7257 DOEL, Scott        from Woodbridge                   50:10.91       16.74 100.0 25/57  24m41 25m29
2   2180 OneDayX2 SCHAEFER, Jim      from Everret                      50:43.08 32.16 16.56  98.9 22/22  25m05 25m37
3   2198 OneDayX1 LEWIS, Steve       from Orangeville                  51:37.92  1m27 16.27  97.2 20/20  25m00 26m37
4   1151 OneDayX1 TSAROUCHAS, Tom    from Ottawa                       52:21.02  2m10 16.05  95.9 18/18  25m35 26m45
5   2182 OneDayX2 MICHIE, Ken        from Windsor                      52:57.03  2m46 15.86  94.8 17/44  26m03 26m53
6   2116     7119 MCKEOWN, Mark      SPOKES 'N' SLOPES / Milton        54:41.85  4m30 15.36  91.7 16/25  26m17 28m24
7   2111     7195 PEARSON, John      SPOKES 'N' SLOPES / Hamilton      54:50.40  4m39 15.32  91.5 15/25  27m02 27m48
8   2152 OneDayX2 AUGER, Jon         from Walkerton                    56:27.17  6m16 14.88  88.9 14/14  28m04 28m22
9   2287 OneDayX2 D'ADDIO, David     from St Catharines                56:33.99  6m23 14.85  88.7 13/17  27m38 28m55
10  2151 OneDayX4 WHITE, Scott       from Mississauga                  57:33.52  7m22 14.59  87.2 12/12  27m38 29m55
11  2119     6913 SWINDALL, David    from Mississauga                  58:58.85  8m47 14.24  85.1 11/21  28m03 30m55
12  2181 OneDayX1 MILBURY, Bill      from Freelton                     59:27.38  9m16 14.13  84.4 10/18  29m00 30m27
13  2150 OneDayX1 WICKENHEISER, Dave from Stratford                  1:00:02.21  9m51 13.99  83.6  9/ 9  29m07 30m54
14  2154 OneDayX2 LEVESQUE, Marc     from Oakville                   1:01:23.60 11m12 13.68  81.7  8/10  29m22 32m00
     905     6043 KOVAGO, Andrew     HARDWOOD HILLS / Mississauga   Did Not Finish                                  
    2153 OneDayX1 LLOYD, Brandon     from Hanover                   Did Not Finish                                  
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 9h10m, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 14 Km, 2 Laps 10 Entrants

Senior (19-39) Beginner Women

PL PLATE License# SURNAME, FIRST NAME AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2
1   2739 OneDayX1 PATTINGALE, Sarah   from Toronto                    1:01:15.10       13.71  96.8 25/25  29m54 31m20
2   2701     6846 KOUKOUVAOS, Erasmia ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:01:52.15 37.04 13.58  95.8 22/93  30m10 31m41
3   2732 OneDayX1 RICHMOND, Amber     from Huntsville                 1:03:21.22  2m06 13.26  93.6 20/20  31m17 32m04
4   2782     6940 KEYES, Jennifer     from Richmond Hill              1:06:23.55  5m08 12.65  89.3 18/81  33m42 32m41
5   2720 OneDayX2 TONELLATO, Dana     from Grimsby                    1:07:06.96  5m51 12.52  88.3 17/34  32m46 34m20
6   2722 OneDayX1 EL-CHAMI, Rania     from Mississauga                1:11:11.99  9m56 11.80  83.3 16/16  34m27 36m44
7   2723 OneDayX1 ATKINSON, Nicky     from Burlington                 1:11:11.99  9m56 11.80  83.3 15/15  33m45 37m26
8   2734 OneDayX1 O'DEA, Kelly        from Stratford                  1:12:20.74 11m05 11.61  81.9 14/14  35m33 36m47
9   1956     6955 STEVENTON, Kristen  from Toronto                    1:13:21.90 12m06 11.45  80.8 13/51  35m36 37m45
    2721 OneDayX1 BRODHURST, Krista   from Toronto                   DNF 1 Lap ToGo                       33m20      
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 9h04m, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 14 Km, 2 Laps 23 Entrants

Veteran (30+) Beginner Men

PL PLATE License# SURNAME, FIRST NAME AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2
1   2565     7123 RUDER, Gord         from Bolton                       49:00.90       17.14 100.0 25/104 24m16 24m44
2   2648 OneDayX1 GRIFFITHS, Nigel    from Burlington                   53:23.18  4m22 15.73  91.8 22/22  26m00 27m22
3   2632 OneDayX4 CHAMBERLAIN, Ted    from Hamilton                     54:02.13  5m01 15.55  90.7 20/62  26m38 27m23
4   2554     7733 PAYNE, Stuart       from Toronto                      54:12.69  5m11 15.49  90.4 18/94  26m36 27m36
5   2647       z5 WALKER, John        from Dearborn, MI, USA            55:31.97  6m31 15.13  88.3 17/68  27m10 28m21
6   2564     7074 TOPPING, David      from Richmond Hill                55:41.41  6m40 15.08  88.0 16/45  27m09 28m32
7   2638 OneDayX1 YOUNG, Ian          from Etobicoke                    56:04.96  7m04 14.98  87.4 15/15  28m06 27m58
8   2251 OneDayX2 JACOME, John        from Georgetown                   56:09.86  7m08 14.96  87.3 14/24  27m06 29m03
9   2640 OneDayX1 RAWLINSON, Paul     from Toronto                      57:33.90  8m33 14.59  85.1 13/28  28m02 29m31
10  2559     6593 WOODCOCK, Dean      from Mississauga                  58:11.88  9m10 14.43  84.2 12/66  28m09 30m02
11  1720     7496 GIBB, Cyril         from Agincourt                    58:30.29  9m29 14.36  83.8 11/52  30m01 28m28
12  2556     6032 ROCH, Stephen       from Hamilton                     58:31.05  9m30 14.35  83.8 10/55  30m36 27m54
13  2555     6904 DECLOUX, Doug       from Richmond Hill                59:14.42 10m13 14.18  82.7  9/74  28m13 31m00
14  2614 OneDayX1 FOURNIER, Gerry     from Alliston                   1:00:56.67 11m55 13.78  80.4  8/15  29m13 31m42
15  2633 OneDayX5 CARLETON, Robert    from Toronto                    1:01:40.09 12m39 13.62  79.5  7/ 7  30m37 31m02
16  2601 OneDayX1 MULHOLLAND, Stephen from Orangeville                1:02:08.58 13m07 13.52  78.9  6/ 6  1h02m  .000
17  2552     7486 HOERIG, Kevin       from Toronto                    1:04:06.14 15m05 13.10  76.5  5/28  30m42 33m23
18  2602 OneDayX2 MARINOW, Jim        from Oakville                   1:07:23.92 18m23 12.46  72.7  4/ 6  32m00 35m23
19  2600 OneDayX2 ANNON, Paul         from Toronto                    1:07:39.43 18m38 12.42  72.4  3/ 3  32m14 35m24
20  2603 OneDayX1 OLIVER, Jim         from Simcoe                     1:08:30.30 19m29 12.26  71.5  2/ 2  32m36 35m53
    2635 OneDayX1 BAKER, Peter        from Brampton                  DNF 1 Lap ToGo                       44m18      
    2553     6465 IRWIN, Steve        from Etobicoke                 Did Not Start                   /43             
    2551     7693 FLEMING, Jon        from Dundas                    Did Not Start                                   
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 9h10m, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 14 Km, 2 Laps 4 Entrants

Master (40-49) Women

PL PLATE License# SURNAME, FIRST   AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2
1   2653     7625 GAGNE, Alexa     from London                       58:23.87       14.38 100.0 25/125 28m42 29m40
2   2657 OneDayX2 BROOKS, Kim      from Huntsville                 1:04:22.76  5m58 13.05  90.7 22/40  31m53 32m28
3   2659 OneDayX1 TRIMBLE, Fay     OAKVILLE CC / Oakville          1:11:54.72 13m30 11.68  81.2 20/20  34m34 37m19
    2655     7481 HEGARTY, Jane    from Toronto                   Did Not Finish                  /17             
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 9h10m, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 14 Km, 2 Laps 2 Entrants

Grand Master (50+) Women

PL PLATE License# SURNAME, FIRST   AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2
1   2666 OneDayX1 CORNER, Carolyn  from Duntroon                   1:07:22.00       12.47  95.9 25/25  33m01 34m20
    2651     7882 BUDGE, Ann       Hardwood Hills / Coldwater     DNF 1 Lap ToGo                  /25  39m59      
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 14h04, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 28.14 Km, 3 Laps 42 Entrants

Junior (17-18) Sport Men

PL PLATE License# SURNAME, FIRST     AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 3
1   2337     6220 SCUTTHORPE, Jamie  from Port Hope                  1:41:33.29       16.63 100.0 25/47  32m41 33m52 34m59
2   1275     7042 MCLAUGHEY, Mike    from Dundas                     1:42:07.82 34.52 16.53  99.4 22/22  34m13 34m27 33m26
3   1400 OneDayX1 GARDNER, Luke      from Toronto                    1:42:35.79  1m02 16.46  99.0 20/20  34m16 34m21 33m57
4   1373 OneDayX3 GRONFORS, Adam     from Bracebridge                1:46:13.07  4m39 15.90  95.6 18/52  33m58 34m33 37m41
5   1228     7901 LIGORI, Peter      from Brantford                  1:47:53.32  6m20 15.65  94.1 17/57  34m47 35m57 37m07
6   1234     6366 MCDONALD, Scott    from Guelph                     1:48:26.67  6m53 15.57  93.6 16/18  35m19 37m17 35m50
7   1209     7574 CARLETON, Timothy  SPOKES 'N' SLOPES / Toronto     1:48:29.83  6m56 15.56  93.6 15/54  34m52 36m37 37m00
8   1255     6607 MCGUEY, Andrew     from Bracebridge                1:49:18.07  7m44 15.45  92.9 14/66  33m59 34m43 40m34
9   1375 OneDayX3 RIVIERE, Jonathan  from Whitby                     1:49:28.18  7m54 15.42  92.8 13/15  34m48 36m37 38m01
10  1265     6819 REITER, Brad       ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:49:55.99  8m22 15.36  92.4 12/19  35m59 37m35 36m21
11  1399 OneDayX1 REID, Chris        from Guelph                     1:49:56.90  8m23 15.36  92.4 11/11  35m17 37m39 37m00
12  1251     7580 TROTTER, Adam      THE FLYING DOGS/WATERLOO        1:50:27.05  8m53 15.29  91.9 10/35  35m34 37m23 37m29
13  1398 OneDayX2 TREVELYAN, Gavin   from Aurora                     1:50:31.01  8m57 15.28  91.9  9/ 9  35m37 37m59 36m54
14  1403 OneDayX1 BERTIN, Adrian     from Toronto                    1:51:03.36  9m30 15.20  91.4  8/ 8  35m29 36m26 39m06
15  1402 OneDayX1 PRICE, Chris       from Kingston                   1:54:18.64 12m45 14.77  88.8  7/ 7  36m26 38m36 39m15
16  1217     6333 FRENCH, Liam       from Hamilton                   1:55:19.91 13m46 14.64  88.1  6/32  35m56 38m27 40m56
17  1215     6346 EPP, Duane         from Stoufville                 1:56:38.86 15m05 14.47  87.1  5/30  34m48 36m10 45m39
18  1401 OneDayX1 SCHNEPF, Ryan      from Thunder Bay                1:57:22.77 15m49 14.38  86.5  4/ 4  35m33 40m20 41m28
19  1278     6970 ZAFFARANO, Gregory from Etobicoke                  1:59:52.89 18m19 14.08  84.7  3/ 3  36m58 40m50 42m03
20  1371 OneDayX1 KAO, Alex          from Fergus                     1:59:54.42 18m21 14.08  84.7  2/ 2  36m54 41m59 41m00
21  1230     7767 LYALL, Alexander   from Caledonia                  2:01:04.57 19m31 13.94  83.9  0/19  37m33 42m33 40m57
22  1443     6673 LUSCOMBE, Scott    D'ORNELLAS RT / Pickering       2:03:33.39 22m00 13.66  82.2        37m50 41m48 43m53
23  1395 OneDayX2 DUDEK, Michael     from Mississauga                2:05:02.54 23m29 13.50  81.2        36m44 38m42 49m36
24  1412 OneDayX2 BUNTON, Graeme     from Bolton                     2:05:11.38 23m38 13.49  81.1        39m02 42m26 43m42
25  1249     7737 SZULC, Ryan        from Hamilton                   2:07:03.81 25m30 13.29  79.9        36m19 40m24 50m19
26  1289       zH SNAGG, Delmer      from Scarborough                2:07:31.44 25m58 13.24  79.6        40m15 43m04 44m11
27  1214     7708 DURDON, Colin      SPOKES 'N' SLOPES / Milton      2:08:14.10 26m40 13.17  79.2   / 3  38m29 41m32 48m11
28  1407 OneDayX1 TARLTON, Kyle      from Lively                     2:15:43.34 34m10 12.44  74.8        40m59 44m11 50m32
29  1396 OneDayX2 BUDOHOSKI, Robert  from Mississauga                2:16:02.54 34m29 12.41  74.6        40m58 44m25 50m38
30  1372 OneDayX1 ROCK, Forrest      from Colgan                     2:27:33.99 46m00 11.44  68.8        47m02 44m57 55m33
31  1413 OneDayX1 OLENYCH, Mike      from Toronto                    2:33:42.28 52m08 10.98  66.1        41m32 48m38 1h03m
32  1415 OneDayX1 WEBBER, Ed         from Palgrave                   2:34:18.00 52m44 10.94  65.8        47m39 49m53 56m45
    1376 OneDayX2 GODWIN, Charly     from Hamilton                  DNF 2 LapsToGo                       48m44            
    1347 OneDayX1 SMOLDERS, Bentley  from Orangeville               Did Not Finish                                        
    1404 OneDayX1 CHAMBERS, Dave     from Belwood                   Did Not Finish                                        
    1394 OneDayX1 LUK, Albert        from Scarborough               DNF 2 LapsToGo                       43m08            
    1232     6031 MARK, Colin        from Prince Albert             DNF 2 LapsToGo                  /17  34m45            
    1397 OneDayX4 CERQUEIRA, Mario   from Pickering                 DNF 2 LapsToGo                       49m00            
    1370 OneDayX1 WOODS, Matt        from Fergus                    DISQUALIFIED!                        44m04 57m16      
    1285     7244 KELLY, Sean        RACER SPORTIF / Brampton       DNF 1 Lap ToGo                       32m32 36m02      
     222     6494 CLUTE, Nathan      SAULT CC / Sault Ste Marie     DNF 1 Lap ToGo                  /55  32m20 34m48      
    1266     6799 FOLEY, Dana        SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE   Did Not Start                   / 4                   
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 14h12, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 18.76 Km, 2 Laps 5 Entrants

Junior (17-18) Women

PL PLATE License# SURNAME, FIRST    AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2
1    204     6268 TRIMBLE, Susan    OAKVILLE CC / Oakville          1:15:06.72       14.99 100.0 25/125 37m19 37m46
2    203     7504 RUPKE, Elaine     ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:20:56.07  5m49 13.91  92.8 22/113 40m10 40m45
3    209     7120 THOMAS, Angela    from Ancaster                   1:32:59.28 17m52 12.10  80.8 20/69  44m27 48m31
     206     7252 KELLETT, Amanda   from Oshawa                    Did Not Finish                  /69             
     216 OneDayX1 SCHNITTKER, Carey from Hanover                   Did Not Finish                                  
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 14h00, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 28.14 Km, 3 Laps 31 Entrants

Under 23 (19-22) Sport Men

PL PLATE License# SURNAME, FIRST NAME     AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 3
1   1001 OneDayX1 EL-GHAZAL, Imad         from Ottawa                     1:39:31.19       16.97 100.0 25/42  31m57 33m41 33m52
2   1304 OneDayX2 RITCHIE, Douglas        from Orillia                    1:40:56.89  1m25 16.73  98.6 22/44  32m22 34m26 34m07
3   1088     6667 BATES, Alasdair         from Orangeville                1:41:47.31  2m16 16.59  97.8 20/78  32m30 33m47 35m28
4   1309 OneDayX2 LEPINE, Joe             CYCLEPATH RT / Oshawa           1:41:52.15  2m20 16.57  97.7 18/53  32m49 34m01 35m00
5   1340 OneDayX1 PILLAR, Brian           from Cookstown                  1:44:28.69  4m57 16.16  95.3 17/17  33m46 34m13 36m27
6   1052     6328 IVAN, Kirk              from Fenelon Falls              1:45:16.68  5m45 16.04  94.5 16/43  33m36 35m20 36m19
7   1307 OneDayX1 DREW, Terry             from Mississauga                1:46:28.08  6m56 15.86  93.5 15/15  33m34 36m11 36m41
8   1070     6189 VANDERLEEUW, Ron        CYCLEPATH RT / Woodbridge       1:47:27.91  7m56 15.71  92.6 14/28  34m12 36m58 36m16
9   1301     6772 MELLOR, Mathew          from Peterborough               1:48:24.99  8m53 15.57  91.8 13/37  34m26 36m18 37m39
10  1097     7041 MADALENO, Chad          from Alliston                   1:48:54.09  9m22 15.50  91.4 12/56  34m40 37m33 36m39
11  1305 OneDayX1 SAIDLA, Karl            from Ottawa                     1:48:55.25  9m24 15.50  91.4 11/11  35m13 35m23 38m17
12  1171 OneDayX3 SMITH, Simon            from Gilford                    1:52:17.06 12m45 15.04  88.6 10/10  33m38 35m45 42m52
13  1057     6027 LLOYD, Anthony          from Clarksburg                 1:52:37.61 13m06 14.99  88.4  9/ 9  35m07 37m17 40m12
14  1302 OneDayX1 SHANK, Chadwick         from Cavan                      1:52:44.56 13m13 14.98  88.3  8/ 8  34m57 37m59 39m47
15  1064     7626 SAMSON, Jerome          from Toronto                    1:53:40.73 14m09 14.85  87.5  7/33  36m08 37m43 39m48
16    96     7012 NOONAN, Sean            from Toronto                    1:55:38.77 16m07 14.60  86.1  6/ 6  37m32 38m02 40m04
17  1168     7193 SCHUSTER, Franz         from Fenwick                    1:57:28.30 17m57 14.37  84.7  5/ 9  35m10 36m59 45m18
18  1066     6225 SINCLAIR, Chris         from Caledon                    1:58:14.36 18m43 14.28  84.2  4/21  36m10 40m30 41m33
19  1102     7122 SKREPTAK, Jason         from Windsor                    1:58:15.14 18m43 14.28  84.2  3/16  35m29 40m03 42m42
20  1061     6387 MELLISH, Mike           from Owen Sound                 1:59:45.43 20m14 14.10  83.1  2/15  34m44 36m43 48m17
21  1073     6677 HINDLE, Darryl          from Clarksburg                 2:00:04.17 20m32 14.06  82.9  0     38m12 41m10 40m41
22  1101     6888 GATERELL, Scott         BRAMPTON CYCLING CLUB           2:04:24.98 24m53 13.57  80.0        38m44 41m07 44m32
23  1085     7094 BLACK, Gavin            CYCLEPATH RT / Oakville         2:05:03.65 25m32 13.50  79.6        38m02 41m22 45m39
24  1103     6349 JOHNSON, Peter          from Georgetown                 2:09:15.45 29m44 13.06  77.0        40m25 43m46 45m03
25  1084     7623 BELL, Dave              CYCLEPATH RT / Mississauga      2:12:33.64 33m02 12.74  75.1        37m56 45m45 48m51
26  1098     7037 BENNETT, Ryan           ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     2:13:09.01 33m37 12.68  74.7   /17  34m55 37m12 1h01m
27  1077     6595 WILLMORE, David         from Fort Erie                  2:19:12.65 39m41 12.13  71.5        41m48 46m24 50m59
28  1009     4607 DUTTA, Amit             from Montreal                   2:28:03.38 48m32 11.40  67.2        47m39 49m27 50m55
    1306 OneDayX2 DONALDSON, Sean         from Bolton                    DNF 2 LapsToGo                       41m49            
    1303 OneDayX1 GARIEPY, Jean Sebastien from Mississauga               Did Not Finish                                        
    1341 OneDayX1 QUINN, Mike             from Dundas                    DNF 2 LapsToGo                       36m47            
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 14h02, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 28.14 Km, 3 Laps 48 Entrants

Senior (23-29) Sport Men

PL PLATE License# SURNAME, FIRST NAME AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 3
1   1095     6477 BUFFETT, Paul Henry from Hamilton                   1:40:48.64       16.75 100.0 25/60  32m37 33m47 34m24
2    894     6896 GUTHRIE, David      ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:41:16.98 28.34 16.67  99.5 22/57  32m28 33m57 34m51
3    968 OneDayX1 SPENCE, Kevin       BSR WREXHAM                     1:43:07.68  2m19 16.37  97.8        34m07 33m28 35m31
4    970 OneDayX1 VANDENHEUVEL, Terry TEAM ALL CANADIAN / Courtice    1:43:16.68  2m28 16.35  97.6 20/20  33m12 34m39 35m24
5    966 OneDayX4 BELL, Cameron       from St. Catharines             1:43:17.75  2m29 16.35  97.6 18/24  33m15 34m37 35m24
6    975 OneDayX1 SKAFEL, Paul        from St. Thomas                 1:44:40.69  3m52 16.13  96.3 17/17  34m36 34m06 35m57
7    897     7118 BALD, Michael       from Hamilton                   1:46:52.89  6m04 15.80  94.3 16/63  34m59 35m40 36m12
8    841     6520 PRUSKI, Marcel      from Kitchener                  1:47:21.13  6m32 15.73  93.9 15/20  34m57 36m10 36m13
9    896     6778 DAVIDSON, Mike      from Scarborough                1:47:44.18  6m55 15.67  93.6 14/14  35m04 35m59 36m39
10   887     6808 D'ANJOU, Marc       from Kingston                   1:48:09.40  7m20 15.61  93.2 13/37  34m34 35m38 37m55
11   804     6431 BARRETT, Chris      CYCLEPATH RT / Ajax             1:49:03.82  8m15 15.48  92.4 12/25  34m38 35m44 38m40
12   908     6341 LAMARRE, Philippe   from Oakville                   1:49:37.01  8m48 15.40  92.0 11/30  34m54 36m28 38m13
13   858     7295 NICKERSON, Keith    from Hamilton                   1:50:54.63 10m05 15.22  90.9 10/24  35m01 36m40 39m11
14   969 OneDayX2 DRENTH, Dave        from North Bay                  1:50:54.63 10m05 15.22  90.9  9/17  34m51 36m56 39m07
15  2221 OneDayX2 CAMPLIN, Glen       from Hamilton                   1:51:18.07 10m29 15.17  90.6  8/ 8  36m32 37m05 37m39
16  2222 OneDayX4 ARMSTRONG, Mike     from Hamilton                   1:52:48.94 12m00 14.97  89.4  7/ 7  36m46 36m23 39m38
17   831     7687 MACDONALD, Simon    from Aurora                     1:53:10.71 12m22 14.92  89.1  6/ 6  36m07 38m13 38m50
18  1339 OneDayX1 MATIATION, Stefan   from Toronto                    1:53:41.83 12m53 14.85  88.7  5/ 5  36m10 38m12 39m19
19   859     6126 VILLANYI, Colman    OAKVILLE CC / Mississauga       1:53:49.75 13m01 14.83  88.6  4/ 4  36m51 38m06 38m51
20   824     7254 KUBOTA, Scott       EARL'S CYCLE / Whitby           1:54:16.92 13m28 14.77  88.2  3/ 3  35m06 37m14 41m56
21  2247 OneDayX5 VERNACKT, Chris     from St. Thomas                 1:54:25.56 13m36 14.76  88.1  2/ 2  36m14 38m10 40m00
22   864     7830 WESTAWAY, Mark      from Toronto                    1:55:01.65 14m13 14.68  87.6  0     36m42 38m15 40m03
23   840     6316 PIERCE, Rodney      Peterborough Cyclepath          1:55:26.58 14m37 14.63  87.3   / 3  37m31 38m15 39m39
24  2246 OneDayX1 BRUNO, Claudio      from Toronto                    1:55:32.38 14m43 14.61  87.3        37m57 37m32 40m02
25  2224     7811 BURDETT, Martin     FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:55:42.52 14m53 14.59  87.1        36m34 39m16 39m51
26  2223 OneDayX2 MYERS, Paul         from Toronto                    1:55:49.49 15m00 14.58  87.0        37m16 38m45 39m47
27   865     6481 WHITMORE, Scott     from Toronto                    1:56:10.21 15m21 14.53  86.8        36m50 39m05 40m14
28   845     6519 SARAKA, Bryan       from Toronto                    1:57:28.89 16m40 14.37  85.8        35m38 38m57 42m52
29  1031 OneDayX8 VEDOVA, Craig       from Port Stanley               1:58:12.66 17m24 14.28  85.3        36m53 39m35 41m43
30    14     7202 VERSEGHY, Mike      TEAM ALL CANADIAN / Ajax        1:58:14.11 17m25 14.28  85.3        37m13 38m38 42m21
31   902     7132 FORD, Rob           from Cambridge                  1:58:30.48 17m41 14.25  85.1   /16  37m45 39m48 40m56
32  2227 OneDayX1 RABY, Rick          from Hamilton                   1:58:42.47 17m53 14.22  84.9        38m03 39m44 40m54
33   965 OneDayX4 BRADLEY, Wayne      from Guelph                     1:59:43.18 18m54 14.10  84.2        37m05 39m15 43m21
34  2226 OneDayX1 DELSEY, Shawn       from Hamilton                   2:02:02.92 21m14 13.83  82.6        37m35 40m00 44m26
35   981 OneDayX1 ITO, Shawn          from Cheltenham                 2:03:52.53 23m03 13.63  81.4        37m54 39m01 46m55
36   950 OneDayX1 HENRY, Andrew       from Guelph                     2:04:46.98 23m58 13.53  80.8        37m24 44m38 42m44
37  2248 OneDayX2 WALL, Kevin         from Waterloo                   2:04:53.94 24m05 13.52  80.7        39m27 44m10 41m16
38  2225 OneDayX1 SCHMIDT, Mark       from Midland                    2:05:58.40 25m09 13.40  80.0        38m15 43m01 44m41
39  1053     6127 JOHNSTON, David     from Etobicoke                  2:08:26.63 27m37 13.15  78.5        38m18 39m55 50m12
40  2220 OneDayX2 CASTELLI, Jason     from Toronto                    2:17:38.08 36m49 12.27  73.2        40m10 44m21 53m06
41   888     6804 SOLOWAY, Zelig      from Toronto                    2:34:40.24 53m51 10.92  65.2        39m24 46m59 1h08m
42  2228     7534 SICILIANO, Antonio  from Oakville                   2:38:32.94 57m44 10.65  63.6        47m21 51m29 59m41
    2249 OneDayX2 TANG, Mike          from Toronto                   DNF 1 Lap ToGo                  /11  35m18 39m09      
     895     6897 GOLDMAN, Mitchell   from North York                DNF 2 LapsToGo                       55m33            
     967     7233 KIZIAK, Chris       from Bolton                    Did Not Finish                                        
     971 OneDayX1 BLACKWOOD, Scott    from Bramalea                  Did Not Finish                                        
     846     7686 SAUNDERS, Matt      from Aurora                    DNF 1 Lap ToGo                       37m26 43m29      
     878     6821 NIKOLIC, Aleks      from Etobicoke                 Did Not Start                                         
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 14h12, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 18.76 Km, 2 Laps 11 Entrants

Senior (19-29) Sport Women

PL PLATE License# SURNAME, FIRST NAME  AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2
1   2070 OneDayX1 DAVIS, Dreena        from Willowdale                 1:22:56.71       13.57  93.2 25/25  40m28 42m28
2   2047     7256 NELSON, Lisa         from Churchill                  1:24:39.67  1m42 13.30  91.3 22/74  41m03 43m36
3   2022     6183 FARRANT, Colleen     from Mississauga                1:26:03.35  3m06 13.08  89.8 20/101 42m31 43m32
4   2094 OneDayX1 AST, Anna            from Willowdale                 1:26:46.44  3m49 12.97  89.1 18/18  43m11 43m34
5   2071 OneDayX2 CHAPPELL, Laurie     from Toronto                    1:27:08.54  4m11 12.92  88.7 17/49  43m02 44m06
6   2084 OneDayX3 HUSSEY, Lisa         CHAIN REACTION / Cambridge      1:28:09.03  5m12 12.77  87.7 16/16  42m13 45m55
7   2048     7194 RUSSELL, Andrea      from Oshawa                     1:29:11.79  6m15 12.62  86.7 15/15  43m09 46m02
8   2086 OneDayX1 LOEFFELHOLZ, Heather from London                     1:33:16.52 10m19 12.07  82.9 14/14  44m31 48m44
9   2023     7530 HARRIS, Joanne       from London                     1:33:24.78 10m28 12.05  82.8 13/39  46m00 47m24
10  2706     7114 MAYNARD, Katie       from Gores Landing              1:34:13.54 11m16 11.95  82.1 12/31  44m25 49m48
    2035     6342 TANAS, Julie         from Georgetown                DNF 1 Lap ToGo                  /14  50m00      
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 14h06, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 28.14 Km, 3 Laps 58 Entrants

Veteran (30-39) Sport Men

PL PLATE License# SURNAME, FIRST    AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 3
1   1524     7894 THOMSON, Scott    OWEN SOUND CC / Owen Sound      1:45:13.79       16.04 100.0 25/97  33m20 35m03 36m49
2   1679     7763 BONE, Brian       from London                     1:47:31.05  2m17 15.70  97.9 22/50  34m24 36m15 36m51
3   1484     6144 KURELEK, Andy     from Burlington                 1:50:04.24  4m50 15.34  95.6 20/86  34m57 36m47 38m19
4   1629     6806 SEELEY, Ross      from Pickering                  1:50:15.87  5m02 15.31  95.4 18/47  34m55 36m43 38m36
5   1520     6129 STRAHM, Steven    FESTIVAL CITY CYCLING TEAM      1:50:35.08  5m21 15.27  95.2 17/32  35m38 37m13 37m42
6   1631 OneDayX2 SELLICK, Keith    from St. Thomas                 1:50:41.75  5m27 15.25  95.1 16/16  35m28 37m31 37m41
7   1641 OneDayX2 WOLFE, Norm       from Fergus                     1:51:29.77  6m15 15.14  94.4 15/15  34m22 36m35 40m31
8    547     6746 SCHULTZ, Rob      from North York                 1:51:33.87  6m20 15.13  94.3 14/14  36m22 37m37 37m33
9   1644 OneDayX4 WRIGHTON, Merv    from Thorold                    1:53:39.68  8m25 14.85  92.6 13/13  35m30 37m35 40m33
10  1468     7082 GEDDES, Glen      from Toronto                    1:53:52.21  8m38 14.83  92.4 12/14  35m52 37m46 40m13
11  1511     6198 SETO, David       OGC-PEDROS / Stoney Creek       1:54:02.95  8m49 14.80  92.3 11/11  35m46 38m11 40m05
12  1526     6299 USHERWOOD, Brad   from Georgetown                 1:54:44.02  9m30 14.72  91.7 10/10  37m03 38m15 39m24
13  1450     6375 ALDWORTH, Daryl   from Newmarket                  1:55:01.92  9m48 14.68  91.5  9/ 9  37m41 38m21 38m58
14  1544     6680 JAMES, Stuart     K.H.S. / Newmarket              1:55:20.44 10m06 14.64  91.2  8/33  37m09 37m46 40m24
15  1556     6907 DAVIS, Jim        from Brantford                  1:55:32.91 10m19 14.61  91.1  7/20  37m00 39m21 39m11
16  1516     6417 SMITH, Ben        from Guelph                     1:55:36.90 10m23 14.60  91.0  6/ 6  36m16 37m47 41m33
17  1642 OneDayX2 SHEPPARD, Adrian  from Toronto                    1:55:49.52 10m35 14.58  90.9  5/ 5  37m57 38m22 39m29
18  1555     6816 KELLY, Robinson   from Scarborough                1:56:04.76 10m50 14.55  90.7  4/ 6  36m41 38m46 40m36
19  1645 OneDayX1 WATSON, Mike      from Wingham                    1:56:20.41 11m06 14.51  90.5  3/ 3  37m07 38m24 40m48
20  1643 OneDayX2 KING, Brad        from Hamilton                   1:56:49.16 11m35 14.45  90.1  2/ 2  37m20 38m51 40m37
21  1470     7942 EVANS, Douglas    from Bramalea                   1:57:02.01 11m48 14.43  89.9  0     37m05 40m57 38m59
22  1485     6351 KURET, Stephen    from Cambridge                  1:57:18.06 12m04 14.39  89.7   /18  36m37 39m58 40m42
23  1534     6161 YOHN, Gregory     from Port Elgin                 1:57:23.39 12m09 14.38  89.6        37m17 39m37 40m28
24  1632 OneDayX1 BIGG, Steve       from Georgetown                 2:00:34.33 15m20 14.00  87.3        37m01 39m50 43m42
25  1624 OneDayX1 RUSSELL, Reed     from Stouffville                2:00:59.24 15m45 13.96  87.0        38m02 40m06 42m50
26  1496     7676 ORR, M. Scott     FREEWHEEL CYCLE / Hamilton      2:02:18.87 17m05 13.80  86.0   / 8  36m58 39m10 46m09
27  1523     6168 TEGLAS, Michael   from Cambridge                  2:03:29.98 18m16 13.67  85.2        37m56 41m45 43m48
28  1494     7562 MILLER, Ian       from Owen Sound                 2:04:04.92 18m51 13.61  84.8   /22  39m35 42m46 41m42
29  1628 OneDayX2 LEENAARS, Robert  from Mississauga                2:04:21.70 19m07 13.58  84.6        36m52 39m45 47m44
30  1633 OneDayX1 SMITH, Bruce      from Newmarket                  2:04:41.01 19m27 13.54  84.4        38m52 41m06 44m41
31  1640 OneDayX2 ABBEY, Garnett    from Burlington                 2:05:05.30 19m51 13.50  84.1   / 3  39m26 41m55 43m43
32  1501     6160 PIRAINO, Frank    from Cambridge                  2:06:21.96 21m08 13.36  83.3        39m40 42m16 44m25
33  1487     7575 LOVALLO, Mark     ZIGGY'S CC INC. / Waterloo      2:06:56.66 21m42 13.30  82.9        40m07 42m11 44m37
34  1473     6119 GRANT, David      SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    2:08:03.55 22m49 13.18  82.2        40m30 42m50 44m42
35  1463     7621 CARTER, Mark      BRAMPTON CYCLING CLUB/Toronto   2:08:17.50 23m03 13.16  82.0        40m11 42m03 46m02
36  1625 OneDayX3 COLLINS, Mike     from Burlington                 2:08:41.25 23m27 13.12  81.8   / 4  37m18 41m12 50m09
37  1647 OneDayX1 PERHEIRO, Carlos  from Barrie                     2:09:35.21 24m21 13.03  81.2        40m46 42m50 45m58
38  1635 OneDayX1 BYRON, John       from Mississauga                2:15:06.84 29m53 12.50  77.9        41m42 44m45 48m39
39  1626 OneDayX2 TUCHEL, Ollie     from Georgetown                 2:15:49.02 30m35 12.43  77.5        43m24 45m25 46m59
40  1561     6636 BEIRNESSE, Gary   from Toronto                    2:20:25.45 35m11 12.02  74.9   /15  42m46 47m17 50m21
41  1559     6124 PEREIRA, Adelio   from Waterloo                   2:23:46.76 38m32 11.74  73.2        43m41 49m02 51m02
42  2658 OneDayX1 SMITH, David      from Toronto                    2:25:03.56 39m49 11.64  72.5        45m30 48m13 51m18
43  1513     6062 SHINBIN, Mark     from Ancaster                   2:32:37.39 47m23 11.06  68.9        44m07 55m09 53m20
44  1646 OneDayX2 MARSHALL, Jeffrey from Mississauga                2:49:22.26 1h04m  9.97  62.1        46m58 57m22 1h05m
    1630 OneDayX3 HENRY, Patrick    from Thornhill                 DNF 1 Lap ToGo                       37m14  1m55      
    1510     6336 SCHEMBRI, Jim     from Toronto                   DNF 2 LapsToGo                       1h00m            
    1492     7610 MCKEAGE, Tim      from Oshawa                    DNF 1 Lap ToGo                  / 4  37m54 42m08      
    1545     7845 POLLOCK, Laurence BICYCLE SHOP/BRANTFORD CC      DNF 1 Lap ToGo                  /17  42m28 45m37      
    1627 OneDayX1 LOCKINGTON, Gary  from Waterdown                 DNF 1 Lap ToGo                       40m09 49m11      
    1507     7997 RICHARDS, Keith   TEAM HARDWOOD / Minesing       DNF 1 Lap ToGo                  / 3  36m56 39m11      
    1661 OneDayX1 BROOKS, Glen      from Huntsville                DNF 2 LapsToGo                       36m57            
    1567     7260 CARTER, Shane     from Guelph                    Did Not Finish                                        
    1535     6135 YOUNG, Danny      from Burlington                DNF 1 Lap ToGo                       41m04 43m00      
    1638 OneDayX1 MARRISON, Tim     from Odessa                    DNF 2 LapsToGo                       41m21            
    1489     6199 MARTIN, Robert    FREEWHEEL CYCLE / Hamilton     Did Not Finish                                        
    1560     7236 WILLIAMS, Richard from Toronto                   DNF 1 Lap ToGo                       41m34 43m17      
    1551     6355 HALLIWELL, Chris  from London                    Did Not Start                                         
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 14h12, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 18.76 Km, 2 Laps 5 Entrants

Veteran (30+) Sport Women

PL PLATE License# SURNAME, FIRST NAME      AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2
1   1955     7970 POL, Lori                FOREST CITY CC / London         1:26:06.18       13.07  92.3 25/107 42m49 43m16
2   1953     7709 PHILLIPS-LAIDLAW, Sharon from Wyevale                    1:28:59.81  2m53 12.65  89.3 22/98  42m48 46m11
3   1960     7021 GRANT, Gale              from Mississauga                1:30:47.55  4m41 12.40  87.5 20/20  43m00 47m46
4   2019 OneDayX3 HYNSCHT, Sigrid          from London                     1:31:06.63  5m00 12.35  87.2 18/48  43m43 47m23
      -1     7078 PARDON, Heather          from Toronto                   Did Not Start                   /15             
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 14h08, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 18.76 Km, 2 Laps 32 Entrants

Master (40-49) Sport Men

PL PLATE License# SURNAME, FIRST     AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2
1   1738     7582 MERRITT, Michael   from London                     1:11:45.85       15.68  99.8 25/101 35m11 36m33
2   1887 OneDayX1 CRIPPS, John       from Bracebridge                1:14:27.30  2m41 15.12  96.2 22/22  36m56 37m30
3   1718     6329 KEANIE, Steve      from Whitby                     1:15:56.89  4m11 14.82  94.3 20/86  37m20 38m36
4   1888 OneDayX1 DEZIEL, Chris      ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:15:57.74  4m11 14.82  94.2 18/18  37m37 38m20
5   1707     7683 BEST, Dunnery      Giant / Toronto                 1:16:25.45  4m39 14.73  93.7 17/57  37m07 39m17
6   1728     6424 HONES, Heinz       ZIGGY'S CC INC. / Kitchener     1:17:04.08  5m18 14.61  92.9 16/75  36m44 40m19
7   1700     6140 AITKEN, Alastair   OAKVILLE CC / Oakville          1:17:05.12  5m19 14.60  92.9 15/69  38m05 38m59
8   1756     6809 SMITH, Michael     ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:17:26.23  5m40 14.54  92.4 14/56  37m53 39m33
9   1889 OneDayX2 JAKOMAIT, Bill     from Sault Ste Marie            1:18:54.29  7m08 14.27  90.7 13/37  38m02 40m51
10  1737     7729 LINDSAY, Duncan    from Whitby                     1:19:01.25  7m15 14.24  90.6 12/20  38m13 40m48
11  1947 OneDayX1 KALICHUK, Dennis   from London                     1:19:10.83  7m24 14.22  90.4 11/11  38m16 40m54
12  1725     6219 HASTED, Greg       from Uxbridge                   1:20:04.48  8m18 14.06  89.4 10/30  39m38 40m25
13  1705     7817 BELL, Dave         WOODSTOCK CC / Woodstock        1:20:48.51  9m02 13.93  88.6  9/32  39m46 41m01
14  1878 OneDayX1 QUATTRIN, Steve    from Bradford                   1:20:55.39  9m09 13.91  88.5  8/ 8  39m44 41m11
15  1731     7843 KINGS, Dennis      BICYCLE SHOP/BRANTFORD CC       1:20:57.00  9m11 13.90  88.4  7/43  39m49 41m07
16  1734     6156 KULAKOWSKY, George from Hamilton                   1:24:17.30 12m31 13.35  84.9  6/32  40m01 44m16
17  1747     6343 SKINNER, Paul      from Aurora                     1:24:34.72 12m48 13.31  84.6  5/ 5  41m18 43m16
18  1877 OneDayX1 SZABO, George      from Hillsdale                  1:25:44.47 13m58 13.13  83.5  4/ 4  42m18 43m26
19  1886 OneDayX1 JETTE, Alan        from Toronto                    1:26:27.80 14m41 13.02  82.8  3/ 3  42m16 44m11
20  1715     7712 DURDON, Terry      SPOKES 'N' SLOPES / Milton      1:26:32.33 14m46 13.01  82.7  2/ 7  41m49 44m42
21  1706     7879 BEST, Jim          from Scarborough                1:26:38.48 14m52 12.99  82.6  0/21  41m53 44m45
22  1716     7497 FIEMA, Jerzy       from Mississauga                1:27:01.29 15m15 12.93  82.3        42m04 44m57
23  1882 OneDayX2 TRIMBLE, Bob       OAKVILLE CC / Oakville          1:29:31.23 17m45 12.57  80.0   / 6  44m37 44m53
24  1884 OneDayX1 SMALL, Larry       from Toronto                    1:32:35.21 20m49 12.16  77.3        43m24 49m10
25  1752     6586 COPITHORN, Rocky   from Stouffville                1:35:44.83 23m58 11.76  74.8   / 2  45m16 50m27
26  1880 OneDayX1 ENGLAND, Tom       from Owen Sound                 1:36:13.93 24m28 11.70  74.4        45m52 50m21
27  1755     6689 VANDECAR, Eric     from Kitchener                  1:37:02.39 25m16 11.60  73.8        47m18 49m43
    1714     6178 DOBLE, Michael     SCHWINN CANADA / Oakville      Did Not Finish                  /32             
    1890 OneDayX1 ROBINSON, Mark     from Dwight                    DNF 1 Lap ToGo                       52m36      
    1879 OneDayX1 HOPKINSON, George  from Toronto                   Did Not Finish                                  
    1741     6116 PACKHAM, Bill      SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE   Did Not Finish                  /34             
    1881 OneDayX1 MCWILLIAMS, Brian  from Collingwood               DISQUALIFIED!                        44m54      
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 14h08, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 18.76 Km, 2 Laps 12 Entrants

Grand Master (50+) Men

PL PLATE License# SURNAME, FIRST NAME AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2
1   1730     6543 JENSEN, Walter      SCHWINN CANADA / Toronto        1:14:17.79       15.15  96.4 25/97  36m55 37m21
2   1902     7663 STRAHM, Ron         FESTIVAL CITY CYCLING TEAM      1:16:03.88  1m46 14.80  94.1 22/109 37m29 38m34
3   1945 OneDayX1 SMITH, Geoffrey     THE FIT COMPANY / Gilford       1:17:55.05  3m37 14.45  91.9 20/40  37m51 40m03
4   1751     6554 WYATT, Gordon       from Newmarket                  1:20:11.00  5m53 14.04  89.3 18/54  39m19 40m51
5   2665 OneDayX1 NORTON, Lee         from St Catharines              1:20:14.93  5m57 14.03  89.2 17/17  38m19 41m55
6   1901     6531 GALBRAITH, Robert C from Campbellville              1:20:17.79  6m00 14.02  89.2 16/103 39m16 41m01
7   1736     7866 LAUTER, David       ZZOOM VELO BICYCLES PLUS        1:22:37.16  8m19 13.62  86.6 15/117 39m36 43m00
8   1940 OneDayX1 NEAR, Ronald        from Toronto                    1:25:33.95 11m16 13.15  83.7 14/29  40m48 44m45
9   1930 OneDayX1 LOCKINGTON, Alan    from Waterdown                  1:29:52.88 15m35 12.52  79.6 13/13  43m00 46m52
10  1903     6822 CLUTE, Douglas      SAULT CC / Sault Ste. Marie     1:31:18.20 17m00 12.33  78.4 12/42  44m26 46m51
11  1900     7719 HEGARTY, Tom        from Toronto                    1:34:58.03 20m40 11.85  75.4 11/71  45m02 49m56
12  1946 OneDayX1 HUELSHOF, John      from Wiarton                    1:42:05.57 27m47 11.03  70.1 10/10  47m41 54m24
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 11h10, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 28.14 Km, 3 Laps 30 Entrants

Cadet (15-16) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 3
1    720 ROUBAL, Jan         from Sault Ste Marie            1:37:55.02       17.24  95.5 25/89  32m01 33m15 32m38
2    730 KOVACS, Robert      from Stoney Creek               1:38:26.82 31.79 17.15  95.0 22/99  31m12 33m48 33m25
3    700 WADE, Adam          SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:38:41.61 46.59 17.11  94.8 20/119 31m33 33m48 33m20
4    715 GALBRAITH, Tristan  from Campbellville              1:40:38.43  2m43 16.78  92.9 18/70  32m06 33m45 34m46
5    716 FAULKNER, Justin    from Bracebridge                1:41:48.34  3m53 16.58  91.9 17/84  31m59 33m36 36m12
6    722 PIETERSON, Matthew  from Ottawa                     1:42:10.63  4m15 16.52  91.5 16/80  32m26 34m48 34m55
7    729 SCHONAUER, Ryan     from London                     1:42:55.03  5m00 16.41  90.9 15/80  32m45 35m30 34m38
8    719 JANZEN, David       ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:44:37.18  6m42 16.14  89.4 14/91  33m09 34m18 37m09
9    703 HOWLETT, Jason      SPOKES 'N' SLOPES / Cambridge   1:45:10.48  7m15 16.05  88.9 13/64  33m51 36m04 35m14
10   688 HARRISON, Ryan      from Georgetown                 1:45:40.13  7m45 15.98  88.5 12/42  33m20 34m58 37m21
11   687 SAVOY, Ryan         from Iron Bridge                1:45:41.71  7m46 15.97  88.5 11/11  33m38 34m50 37m12
12   723 SANOWAR, Peter      SUDBURY CC / Sudbury            1:46:24.97  8m29 15.87  87.9 10/53  32m14 36m03 38m07
13   684 CHUIST, Konrad      ZIGGY'S CC INC. / Kitchener     1:46:40.66  8m45 15.83  87.7  9/26  34m03 36m34 36m03
14   702 JOHNSTON, Ian       FREEWHEEL CYCLE / Burlington    1:49:25.36 11m30 15.43  85.5  8/85  35m10 37m15 36m59
15   272 MATTHEWS, Paul      FREEWHEEL CYCLE / Dundas        1:52:15.23 14m20 15.04  83.3  7/28  37m11 38m13 36m49
16   732 SMITH, Matt         from Ancaster                   1:53:44.78 15m49 14.84  82.2  6/18  35m11 39m37 38m55
17   728 ISAAC, Chris        CYCLEPATH RT / Newmarket        1:54:40.84 16m45 14.72  81.6  5/29  33m49 37m07 43m43
18   727 SHAHAR, Avi         from Thornhill                  1:54:52.64 16m57 14.70  81.4  4/19  37m18 39m13 38m20
19   724 WRIGHT, Andrew      SPOKES 'N' SLOPES/Burlington    1:55:37.87 17m42 14.60  80.9  3/18  36m54 39m32 39m10
20   733 MAEMURA, Andrew     from Toronto                    1:57:32.57 19m37 14.36  79.6  2/26  33m44 38m23 45m24
21   682 MERKO, Matthew      from Mississauga                2:00:14.17 22m19 14.04  77.8  0/ 3  38m02 40m28 41m43
22   717 SMEATON, Jeff       SPOKES 'N' SLOPES / Brantford   2:04:37.01 26m41 13.55  75.1   /75  55m23 34m49 34m23
23   705 ASTON, Mike         from Guelph                     2:49:34.88 1h11m  9.96  55.2   / 7  36m44 42m55 1h29m
     707 BERGER, Marc        SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE   Did Not Finish                  /46                   
     701 HENDRICKEN, Michael from Stoney Creek              DNF 2 LapsToGo                  /96  32m05            
     685 AINLEY, Sean        OCG-Pedros / Wasaga Beech      DNF 2 LapsToGo                  /84  32m36            
     712 SCHERZ, Martin      from Thornhill                 DNF 2 LapsToGo                  /15  39m12            
     731 MORRIS, Clayton     from Gloucester                DNF 2 LapsToGo                  /49  35m17            
     755 COSTIGANE, David    from Guelph                    DNF 1 Lap ToGo                  /38  35m05 39m41      
    2325 KIRCHNER, Jeffrey   CYCLEPATH / Peterborough       Did Not Start                                         
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 11h02, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 37.52 Km, 4 Laps 29 Entrants

Junior (17-18) Expert Men

PL PLATE License# SURNAME, FIRST NAME  AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4
1    297     6755 DEY, Ryan            BICYCLE SHOP/BRANTFORD CC       2:02:43.13       18.34  98.4 25/125 30m03 30m46 31m12 30m41
2    221     6284 NEUMANN, Ondrej      OGC-FISHER / Mississauga        2:06:14.14  3m31 17.83  95.7 22/94  30m38 31m48 31m51 31m55
3    233     7928 KARASINSKI, Phillip  from Hanover                    2:07:28.41  4m45 17.66  94.8 20/102 30m01 31m21 33m14 32m51
4    220     7922 VAN DER VALK, Mike   from Parry Sound                2:08:38.71  5m55 17.50  93.9 18/109 30m41 31m51 32m59 33m06
5    250     7550 PAUTLER, Drew        from Brampton                   2:10:21.65  7m38 17.27  92.7 17/69  31m13 33m25 32m12 33m30
6    274 OneDayX4 PATTERSON, Matt      from Whitby                     2:16:24.03 13m40 16.50  88.6 16/16  33m12 34m32 34m26 34m12
7    238     7578 SCHAGERL, James      KONA / Gloucester               2:17:02.17 14m19 16.43  88.2 15/79  32m06 34m43 35m19 34m52
8    226     7642 MCLEAN, Peter        KHS/Wheel Goods / St Marys      2:18:13.25 15m30 16.29  87.4 14/98  31m14 33m48 35m14 37m55
9    237     7640 SAUVE, Neil          from North Bay                  2:20:08.60 17m25 16.06  86.2 13/44  33m01 35m12 35m35 36m18
10   255     7187 CALHOUN, Kevin       from Millbrook                  2:22:52.50 20m09 15.76  84.6 12/29  33m52 36m03 35m51 37m05
11   270     6302 HAMER, Andrew        from Waterdown                  2:23:35.04 20m51 15.68  84.1 11/34  34m31 36m35 36m37 35m51
12   273     7697 RASMUSSEN, Brendan   from Bracebridge                2:24:51.08 22m07 15.54  83.4 10/20  34m01 37m56 36m29 36m23
13   259     7953 COMBDON, Aaron       D'ORNELLAS RT / Port Perry      2:25:38.54 22m55 15.46  82.9  9/42  34m34 38m57 36m24 35m41
14   262     6419 MARTYN, Josh         TEAM ALL CANADIAN/Blackstock    2:25:46.12 23m02 15.44  82.9  8/ 8  34m36 38m54 36m28 35m46
15   224     7869 MOUCHA, Paul         ZIGGY'S CC INC. / Kitchener     2:27:30.55 24m47 15.26  81.9  7/49  31m24 34m20 36m27 45m17
16   253     6917 CARR, Gareth         CYCLEPATH RT / Cambridge        2:27:39.57 24m56 15.25  81.8  6/45  33m34 35m33 37m57 40m33
17   261     7688 ROTH, Greg           from Bright                     2:27:42.02 24m58 15.24  81.8  5/13  33m46 36m41 37m46 39m28
18   291 OneDayX1 MACEWEN, Bill        from Maxville                   2:35:49.69 33m06 14.45  77.5  4/ 4  34m10 37m00 38m49 45m49
19   236     7911 SALVENDY, Oscar      OGC-BONTRAGER / Toronto         2:42:46.14 40m03 13.83  74.2  3/21  35m42 39m29 42m20 45m13
     235     6921 PORTER, Brad         NEWORLD CYCLE / Hamilton       Did Not Finish                  /43                         
     263     7296 GALLAGHER, Keith     from Peterborough              DNF 3 LapsToGo                       35m17                  
     240     6486 TRAINI, Enrico       from Toronto                   DNF 3 LapsToGo                  /30  33m41                  
     230     6463 COUSINEAU, Chris     from Maryhill                  DNF 1 Lap ToGo                  /40  32m43 39m48 39m43      
     271 OneDayX2 KONINGS, Sean        from Colgan                    DNF 3 LapsToGo                       34m50                  
     241     6301 VOLLMERSHAUSEN, Mike WOODSTOCK CC / Woodstock       DNF 1 Lap ToGo                  /47  32m41 34m24 36m40      
     222     6494 CLUTE, Nathan        SAULT CC / Sault Ste Marie     DNF 3 LapsToGo                  /55  34m11                  
     243     6720 SMITH, Alastair      from King City                 Did Not Start                   /35                         
     229     7626 COLE, Michael        CYCLEPATH RT / Toronto         Did Not Start                   /27                         
     242     6834 PURYCH, Tim          from Blind River               Did Not Start                   /26                         
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 11h04, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 37.52 Km, 4 Laps 61 Entrants

Senior (19-29) Expert Men

PL PLATE License# SURNAME, FIRST    AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4
1    352     6530 RICE, Rob         TIMMINS CYCLING CLUB/Timmins    2:03:51.75       18.17  98.6 25/68  30m18 30m49 31m22 31m21
2    375     6639 WHEELER, Zachary  from Gores Landing              2:05:39.65  1m47 17.91  97.1 22/78  30m15 31m15 31m27 32m42
3    477     6688 WEST, Anthony     from Ottawa                     2:05:52.73  2m00 17.88  97.0 20/83  30m20 31m11 31m36 32m44
4    476     8405 POTTER, Eric      from Rutherglen                 2:08:37.68  4m45 17.50  94.9 18/60  31m21 32m16 31m59 32m59
5    378     6669 MCFARLANE, Gordon from Thornhill                  2:08:48.90  4m57 17.48  94.8 17/35  31m37 32m59 32m05 32m05
6    386     6721 BARKER, James     FREEWHEEL CYCLE / Brantford     2:08:49.46  4m57 17.47  94.8 16/48  31m38 32m00 32m32 32m37
7    439     6935 MCKEOUGH, Tim     Cyclepath / Ottawa              2:10:28.00  6m36 17.25  93.6 15/109 31m03 32m49 33m27 33m08
8    336     6307 LEFEUVRE, Andrew  K.H.S. / Georgetown             2:11:06.62  7m14 17.17  93.1 14/94  31m09 33m03 33m08 33m45
9    365     6723 TRIMBLE, Adam     from Oakville                   2:11:57.84  8m06 17.06  92.5 13/23  32m55 32m34 33m00 33m27
10   392     6868 MACKENZIE, Drew   from Ottawa                     2:12:40.15  8m48 16.97  92.0 12/39  32m08 32m59 33m40 33m51
11   338     6289 MARSHALL, Dan     CHAIN REACTION / Markham        2:12:41.98  8m50 16.96  92.0 11/30  32m07 32m47 33m34 34m12
12   420     6933 MACINTOSH, Craig  from Toronto                    2:12:45.77  8m54 16.96  92.0 10/23  33m43 33m28 33m02 32m31
13   355     7569 RUPPEL, Sean      ROCKY MOUNTAIN:SILENT SPORTS    2:14:20.42 10m28 16.76  90.9  9/50  31m39 32m23 33m57 36m19
14   475     6733 SILVEIRA, Spencer BICYCLE SHOP/BRANTFORD CC       2:15:16.05 11m24 16.64  90.2  8/41  31m59 34m19 34m26 34m30
15   429     6813 RAYMOND, Byron    from Hamilton                   2:15:45.65 11m53 16.58  89.9  7/21  33m10 35m06 34m06 33m21
16   358     7551 SUTER, Les        K.H.S. / Newmarket              2:16:19.51 12m27 16.51  89.5  6/34  31m57 33m05 34m26 36m50
17   302     7567 COOKE, Graeme H   from Barrie                     2:16:52.17 13m00 16.45  89.2  5/30  33m04 34m11 34m08 35m27
18   349     6415 PEZZO, Basilio    from Toronto                    2:16:59.67 13m07 16.43  89.1  4/ 4  33m56 34m13 34m29 34m19
19   309     6540 CHANT, Vernon     from Guelph                     2:17:22.70 13m30 16.39  88.9  3/ 6  32m58 34m08 34m32 35m43
20   357     7189 COX, Andy         from Waterloo                   2:18:28.81 14m37 16.26  88.2  2/19  33m23 34m09 34m38 36m16
21   435     6025 HAVILAND, Kevin   from Mississauga                2:18:42.84 14m51 16.23  88.0  0/24  33m39 34m19 34m48 35m55
22   415     6644 EUWEN, Kevin      from Georgetown                 2:19:23.22 15m31 16.15  87.6   /37  32m06 32m40 35m02 39m33
23   411     6645 HALL, Craig       THE FLYING DOGS/WATERLOO        2:19:34.18 15m42 16.13  87.5   / 7  33m28 35m24 35m27 35m13
24   442     6377 KLINGMANN, Scot   from Kingston                   2:19:39.27 15m47 16.12  87.4   /18  34m00 35m37 34m57 35m03
25   394     6832 SINCLAIR, Grant   FREEWHEEL CYCLE / Dundas        2:20:05.88 16m14 16.07  87.1   /15  34m49 35m01 34m55 35m18
26   345     6757 NICHOLAS, Andrew  BICYCLE SHOP/BRANTFORD CC       2:20:13.14 16m21 16.05  87.1        33m18 36m09 35m21 35m23
27   384     6724 MATTHEWS, Chris   OGC-BONTRAGER:OGC-BONTRAGER     2:20:49.10 16m57 15.99  86.7   / 6  33m26 34m42 35m04 37m35
28   446     6332 ROCHE, Jay        TEAM ALL CANADIAN / Ajax        2:20:57.13 17m05 15.97  86.6        34m40 35m56 35m08 35m11
29   410     6824 CUNNINGHAM, Jamie from Brantford                  2:21:09.01 17m17 15.95  86.5   / 4  33m29 35m27 35m34 36m37
30   310     7715 CHARLES, Cameron  from Georgetown                 2:21:18.75 17m27 15.93  86.4        32m52 34m38 36m13 37m33
31   448     6839 MALAISON, Martin  SPOKES 'N' SLOPES/Burlington    2:21:29.46 17m37 15.91  86.3        33m48 39m20 34m20 33m59
32   359     7926 TOBIAS, Kris      CHAIN REACTION / Toronto        2:22:07.76 18m16 15.84  85.9   /28  33m36 34m44 36m03 37m42
33   341     6164 MERCHANT, Rodney  from Toronto                    2:23:03.68 19m11 15.74  85.3        34m02 36m19 35m49 36m51
34   419     6462 WILLIAMS, Marcus  from Bond Head                  2:23:04.77 19m13 15.73  85.3   / 2  34m52 35m32 36m21 36m17
35   371     6696 VERKERK, Vince    from Muirkirk                   2:23:14.00 19m22 15.72  85.2        34m05 35m12 36m02 37m54
36   307     7660 BURCH, Dave       from Omemee                     2:23:35.19 19m43 15.68  85.0        34m38 37m15 35m51 35m49
37   334     6285 SALTER, Daniel    D'ORNELLAS RT / Courtice        2:24:18.76 20m27 15.60  84.6   /88  33m55 36m05 37m06 37m11
38   451 OneDayX1 STOCK, Eric       from Fenwick                    2:24:35.36 20m43 15.57  84.4        33m46 36m23 36m06 38m19
39   398     6382 HARRIES, Geoffrey from Whitby                     2:25:23.99 21m32 15.48  84.0   / 8  33m31 34m40 36m55 40m16
40   360     6145 TOWERS, Michael   from Mississauga                2:29:31.46 25m39 15.06  81.6        34m13 36m31 39m10 39m35
41   413     7185 GROCHOWINA, Chad  FREEWHEEL CYCLE / Lynden        2:31:02.11 27m10 14.91  80.8   / 4  34m44 34m56 40m37 40m43
42   443     7118 PARKES, Steve     THE FLYING DOGS/WATERLOO        2:31:06.57 27m14 14.90  80.8   /36  35m29 38m04 38m31 39m00
43   417     7043 HART, Paul        from Brantford                  2:32:20.46 28m28 14.78  80.1   / 2  35m38 37m21 37m46 41m34
44   389     6877 FLETCHER, Robert  from Toronto                    2:32:45.02 28m53 14.74  79.9   /11  35m39 38m50 39m22 38m52
45   351     6745 BONGARD, James    from Oakville                   2:33:27.44 29m35 14.67  79.6        35m41 37m24 39m07 41m13
46   319     7548 HARRIS, Garnet    from London                     2:34:58.95 31m07 14.53  78.8        34m24 36m05 39m19 45m09
47   340     7765 MEAD, Josh        from Aurora                     2:35:38.92 31m47 14.46  78.4        38m47 39m52 38m43 38m15
48   343     7583 MOO_CHOY, Nigel   K.H.S. / Markham                2:38:43.98 34m52 14.18  76.9        36m44 39m51 39m48 42m20
     450 OneDayX1 ROSS, Richard     from Toronto                   DNF 3 LapsToGo                       39m22                  
     311     6439 CLAYTON, Jeff     from Woodstock                 DNF 3 LapsToGo                  / 4  33m37                  
     376     6785 JOHNSTON, Chris   from Toronto                   DNF 2 LapsToGo                  /12  36m11 34m04            
     445     7024 DREYER, Andrew    from Aurora                    DNF 2 LapsToGo                       35m15 37m46            
     320     6269 HEATH, Brian      from Mount Albert              DNF 2 LapsToGo                  / 6  34m56 36m54            
     383     6717 JOHNSTON, Daniel  CYCLEPATH RT / Etobicoke       DNF 1 Lap ToGo                       38m37 44m49 48m53      
     431     6393 ABBAS, Iyad       from Guelph                    Did Not Finish                  / 7                         
     427     6718 BROWN, Chris      from Collingwood               Did Not Finish                                              
      91      702 LANE, Hamish      from Hamilton                  Did Not Finish                                              
     444       z6 ROBERTSON, Drew   from Willowdale                DNF 2 LapsToGo                  /22  34m45 37m07            
     342     6206 MEYERS, Brandon   SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE   DNF 2 LapsToGo                  /39  32m57 33m39            
     440     7027 BLACK, Robert     from Arnprior                  DNF 1 Lap ToGo                       33m20 36m39 45m53      
     441     7694 COUTO, Horacio    CYCLEPATH RT / Oakville        DNF 1 Lap ToGo                       34m41 35m42 35m53      
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 11h12, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 28.14 Km, 3 Laps 11 Entrants

Senior (19-29) Expert Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 3
1    141 WESTMAN, Trisha  from Sault Ste Marie            1:57:57.63       14.31  94.5 25/117 38m01 40m22 39m33
2    146 LOPEZ, Karen     from Toronto                    1:58:33.41 35.77 14.24  94.1 22/91  38m02 40m13 40m17
3    144 DESPARD, Erin    KONA:KONA / Orangeville         2:00:46.54  2m48 13.98  92.3 20/102 38m12 41m20 41m13
4    136 MERCIER, Deana   CHAIN REATION / Richmond Hill   2:02:00.32  4m02 13.84  91.4 18/80  38m46 41m36 41m36
5    131 DI LELLO, Maria  from Hamilton                   2:03:49.82  5m52 13.63  90.1 17/96  43m58 39m00 40m49
6    145 SPRULES, Erica   from Uxbridge                   2:06:23.51  8m25 13.36  88.2 16/76  38m58 43m06 44m17
7    139 SEAY, Victoria   from Toronto                    2:06:41.14  8m43 13.33  88.0 15/83  40m26 42m26 43m48
8    177 GILMORE, Mhairi  Kona / Chelsea, Quebec          2:07:38.98  9m41 13.23  87.4        39m44 43m12 44m41
9    147 BRAGG, Tina      from Hamilton                   2:10:12.32 12m14 12.97  85.6 14/62  40m17 44m26 45m27
10   178 TEMPLE, Tracey   BRAMPTON CYCLING CLUB           2:12:14.69 14m17 12.77  84.3 13/13  40m46 43m38 47m49
11   137 NIMICK, Zoe      from Owen Sound                 2:15:09.87 17m12 12.49  82.5 12/84  43m46 46m00 45m22
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 11h06, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 37.52 Km, 4 Laps 32 Entrants

Veteran (30+) Expert Men

PL PLATE License# SURNAME, FIRST NAME AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4
1    518     7476 DAVIS, Kevin        from North York                 2:07:59.72       17.59  97.4 25/116 31m09 31m25 32m10 33m14
2    501     6117 ORSCHEL, Eric       SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    2:13:58.63  5m58 16.80  93.1 22/108 31m35 32m56 33m29 35m57
3    506     6879 CORNER, Dave        KONA:KONA / Belfountain         2:14:05.02  6m05 16.79  93.0 20/79  32m37 33m20 33m35 34m31
4    504     7808 DERMONT, David      from Toronto                    2:14:43.35  6m43 16.71  92.6 18/95  32m48 33m08 33m43 35m02
5    532     6172 RASMUSSEN, John     FREEWHEEL CYCLE / Ancaster      2:15:52.59  7m52 16.57  91.8 17/49  33m47 34m18 33m57 33m48
6    503     7734 JENKINSON, Tim      K.H.S. / Hillburgh              2:16:38.30  8m38 16.48  91.3 16/46  32m43 33m45 34m08 36m00
7    544     6923 LAYCOCK, Glen       from Toronto                    2:16:48.19  8m48 16.46  91.2 15/66  32m55 34m04 35m02 34m45
8    541     7644 TRAENKMANN, Steven  from Scarborough                2:17:06.27  9m06 16.42  91.0 14/82  33m52 35m36 33m49 33m48
9    551     6727 KEHOE, Shawn        from Mississauga                2:17:54.31  9m54 16.32  90.4 13/56  33m09 34m26 34m54 35m24
10   510     6136 BUFFET, James       D'ORNELLAS RT / Scarborough     2:20:34.81 12m35 16.01  88.7 12/32  33m53 35m24 35m15 36m01
11   505     7747 KNAPP, Howard       from Oshawa                     2:21:22.56 13m22 15.92  88.2 11/59  34m31 35m34 34m59 36m17
12   529     6246 MORGAN, George      SCHWINN CANADA / Port Elgin     2:21:50.20 13m50 15.87  87.9 10/46  33m43 35m34 36m46 35m46
13   522     7746 FARRUGIA, Paul      CYCLEPATH RT / Mississauga      2:22:13.20 14m13 15.83  87.7  9/44  33m42 34m37 35m39 38m13
14   566     6953 SHACKLETON, Finlay  from Cheltenham                 2:23:49.29 15m49 15.65  86.7  8/27  33m46 35m40 36m04 38m16
15   502     6442 FORD, Christopher   THE FLYING DOGS/WATERLOO        2:25:47.07 17m47 15.44  85.5  7/ 9  33m31 35m28 37m01 39m45
16   558     6920 MAYER, Ulrich       THE FLYING DOGS/WATERLOO        2:25:47.07 17m47 15.44  85.5  6/32  33m28 35m00 36m01 41m15
17   641     7991 REDDEN, Christopher SCHWINN / Cambellville          2:28:50.82 20m51 15.12  83.8  5/15  35m16 36m37 36m53 40m03
18  1562     8441 MARTIN, Scott       THE FLYING DOGS/WATERLOO CC     2:28:55.93 20m56 15.12  83.7  4/ 4  34m29 36m52 37m13 40m20
19   643     7053 OLEKSIJ, Ed         from Toronto                    2:29:29.60 21m29 15.06  83.4  3/ 3  34m30 37m06 37m50 40m02
20   598     7495 ANDERSON, Tom       from Brantford                  2:29:58.18 21m58 15.01  83.2  2/ 2  35m23 37m14 37m43 39m36
21   645     7886 DOLAN, Dan          ZIGGY'S CC INC. / Burlington    2:36:00.04 28m00 14.43  79.9  0/10  35m58 38m36 40m46 40m38
22   519     6880 DAY, Bruce          from Toronto                    2:36:45.74 28m46 14.36  79.5   / 5  36m00 37m36 41m20 41m47
23   644 OneDayX1 SCHNEPF, Paul       from Burlington                 2:38:09.57 30m09 14.23  78.8        34m18 38m01 40m53 44m55
24   543     6131 VAN DIJK, Emil      from Owen Sound                 2:38:10.67 30m10 14.23  78.8   /60  33m45 35m21 37m46 51m16
25   507     7842 BROWN, Stuart       from Thornhill                  2:54:53.61 46m53 12.87  71.3        36m12 44m56 45m50 47m54
     524     7615 HENNESSY, Peter     from Cobourg                   DNF 3 LapsToGo                  /11  35m47                  
     599     7482 SMITH, Pat          from Aurora                    Did Not Finish                  / 7                         
     531     7040 OSTROM, John        from Mississauga               DNF 2 LapsToGo                  /22  33m44 42m05            
     550     6618 MARTINEZ, Vladimir  from Toronto                   DNF 1 Lap ToGo                       38m42 42m22 46m58      
     560     7490 SUMSION, Michael    from Brantford                 Did Not Finish                  /13                         
     642 OneDayX3 SPOFFORD, Steven    THE FLYING DOGS/WATERLOO       DNF 2 LapsToGo                       37m55 39m56            
     649     6918 FREEMAN, Robert     from St. Thomas                Did Not Start                   /23                         
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 11h12, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 28.14 Km, 3 Laps 2 Entrants

Veteran (30+) Expert Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 3
1    180 CONEY, Ingrid    NEWMARKET EAGLES CC/Newmarket   2:16:45.66       12.35  87.1 25/112 43m44 45m40 47m20
2    181 FLEMMING, Tanya  from Toronto                    2:24:46.47  8m00 11.66  82.3 22/72  45m41 49m45 49m19
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 11h08, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 28.14 Km, 3 Laps 12 Entrants

Master (40+) Expert Men

PL PLATE License# SURNAME, FIRST     AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 3
1    650     6297 MARTUZALSKI, Ziggy ZIGGY'S CC INC. / Kitchener     1:39:10.92       17.02  96.4 25/116 31m58 33m30 33m41
2    651     6210 KERR, Martin       from Wiarton                    1:41:10.17  1m59 16.69  94.5 22/97  31m55 34m32 34m41
3    646     6942 JONES, Neil B      FREEWHEEL CYCLE / Dundas        1:46:11.22  7m00 15.90  90.0 20/48  35m08 35m27 35m35
4    671 OneDayX3 CAMPBELL, Chuck    THE FLYING DOGS/WATERLOO        1:46:53.62  7m42 15.80  89.4 18/35  35m08 35m12 36m32
5    664     7628 COLE, Howard       from Toronto                    1:50:28.42 11m17 15.28  86.5 17/106 35m07 36m59 38m21
6    658     7629 HENDRY, Neil       from Stouffville                1:50:55.90 11m44 15.22  86.2 16/33  36m33 37m28 36m54
7    670     6678 SCHERBERGER, Aiken from Toronto                    1:53:53.23 14m42 14.83  83.9 15/45  36m59 38m20 38m33
8    652     7838 PUGH, Martin       from Toronto                    1:54:28.37 15m17 14.75  83.5 14/105 35m45 38m29 40m13
9    654     7769 RANDALL, Martin    from Courtice                   1:58:07.27 18m56 14.29  80.9 13/73  37m07 40m00 40m59
10   640       zH VAIVARS, Elgar     from Kitchener                  1:58:42.06 19m31 14.22  80.5 12/29  37m50 40m05 40m45
11   665     6862 PORTER, Terry      from Stouffville                1:59:42.61 20m31 14.10  79.8 11/64  37m56 39m47 41m58
12   666     6883 CLIVE, Jerry       KONA:THE FLYING DOGS/WATERLOO   2:05:02.13 25m51 13.50  76.4 10/40  39m49 41m12 43m59
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 11h00, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 46.9 Km, 5 Laps 38 Entrants

Pro-Elite Men

PL PLATE SURNAME, FIRST    AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 LAP 5
1      8 SPADACCINI, Paul  OGC-FISHER:TEAM SPORTABLE       2:24:58.00       19.41 100.0 25/91  28m21 28m29 29m01 29m26 29m39
2      2 HALL, Josh        SCHWINN CANADA / Waterloo       2:27:02.74  2m04 19.14  98.6 22/111 28m02 29m10 29m28 30m08 30m12
3      6 HOLMGREN, Robert  THE FLYING DOGS/WATERLOO        2:27:37.41  2m39 19.06  98.2 20/77  28m22 29m02 29m51 29m54 30m26
4      3 CROOKHAM, Jason   ROCKY MOUNTAIN / Armstrong      2:28:44.25  3m46 18.92  97.5 18/115 28m20 29m03 29m06 29m46 32m27
5     86 COUSINEAU, Marc   SCHWINN CANADA:WEST QUEBEC WH   2:29:29.63  4m31 18.82  97.0 17/82  28m12 29m39 30m55 30m58 29m43
6      4 COBHAM, Paul      SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    2:30:24.78  5m26 18.71  96.4 16/87  28m20 29m30 30m54 31m00 30m38
7     12 DISTEFAN, Paul    K.H.S. / Hamilton               2:31:27.00  6m28 18.58  95.7 15/70  28m45 30m15 30m27 30m24 31m33
8     83 CURRAN, Lucas     K.H.S. / Burlington             2:36:45.96 11m47 17.95  92.5 14/63  28m51 30m52 31m14 32m10 33m36
9     59 BARNES, Jon       from Stoufville                 2:36:46.45 11m48 17.95  92.5 13/35  30m41 31m20 31m21 31m39 31m43
10     5 HINE, Julian      KONA MTB TEAM / Ottawa          2:37:02.30 12m04 17.92  92.3 12/58  29m16 30m26 31m16 32m10 33m52
11    23 GLOADE, Curtis    from Kitchener                  2:38:26.06 13m28 17.76  91.5 11/27  30m20 31m30 31m23 31m47 33m23
12    20 JAKOMAIT, Dustin  from Sault Ste Marie            2:39:48.00 14m49 17.61  90.7 10/32  30m09 31m30 31m34 31m50 34m43
13    85 HEINO, Rodd       from Kingston                   2:43:19.59 18m21 17.23  88.8  9/ 9  30m56 32m51 32m41 33m16 33m33
14    73 OLIVER, Tim       from Simcoe                     2:43:47.37 18m49 17.18  88.5  8/33  30m50 32m26 32m52 33m50 33m47
15    81 KINGS, Matthew    OGC-FISHER / Brantford          2:44:21.95 19m23 17.12  88.2  7/42  31m40 32m58 33m36 33m14 32m51
16    33 CROUTCH, Andrew   EARL'S CYCLE / Willowdale       2:44:53.61 19m55 17.07  87.9  6/24  30m40 31m33 31m54 34m57 35m47
17    19 JAKOMAIT, Jesse   OGC-FISHER / Sault Ste Marie    2:45:34.64 20m36 17.00  87.6  5/24  30m53 31m46 31m24 34m11 37m18
18    37 HANSEN, Chris     SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    2:46:14.20 21m16 16.93  87.2  4/17  30m33 32m03 32m54 33m29 37m13
19    45 LOEFFELHOLZ, Hans GT / London                     2:47:08.03 22m10 16.84  86.7  3/ 3  30m03 31m59 33m42 34m46 36m35
20     7 LANSPEARY, Dylan  OGC-FISHER / Windsor            2:47:36.54 22m38 16.79  86.5  2/22  31m41 32m51 33m39 33m17 36m05
21    64 HUNT, Ed          from Midland                    2:50:28.73 25m30 16.51  85.0  0/ 8  31m13 32m45 33m34 35m23 37m32
22    40 HUGENHOLTZ, Chris from Gloucester                 2:52:30.21 27m32 16.31  84.0        32m12 34m20 34m47 35m41 35m28
23    11 ROSS, Neil        from Toronto                    2:53:16.97 28m18 16.24  83.7        31m59 33m29 34m45 35m00 38m01
24    31 CLARK, Chris      OGC-PROFLEX / Owen Sound        2:53:26.45 28m28 16.22  83.6        32m11 33m23 34m05 35m06 38m39
25    78 HOLMAN, W John    THE FLYING DOGS/WATERLOO        2:53:38.16 28m40 16.21  83.5   /25  32m03 32m59 35m06 36m37 36m50
26    82 BAKKER, Osmond    from Scarborough                2:56:26.70 31m28 15.95  82.2   /13  31m29 32m53 35m13 37m00 39m49
27    76 CAIRD, Andrew     ZIGGY'S CC INC. / Waterloo      3:00:22.88 35m24 15.60  80.4   / 2  31m33 33m31 35m39 40m09 39m28
28    25 SWEEZEY, Erik     Eastern Sports                  3:04:06.88 39m08 15.28  78.7        33m57 33m00 33m35 42m23 41m10
29    72 SPRULES, Jamie    SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    3:07:24.04 42m26 15.02  77.4   /14  32m37 35m37 38m00 38m49 42m18
------ The following riders did less laps ------
30    32 WADDELL, Jody     KONA:CHAIN REACTION / Sudbury   2:17:26.27        16.38   0.0        31m44 34m47 34m46 36m08      
      42 JOHNSTON, Andrew  from Toronto                   DNF 4 LapsToGo                  / 7  32m15                        
      18 KRANZ, Darren     from Burlington                DNF 3 LapsToGo                       31m56 32m17                  
      49 PARADIS, Eric     OGC-FISHER:FREEWHEEL CYCLE     DNF 3 LapsToGo                  / 4  32m44 38m58                  
      53 WEBER, Jeff       SCHWINN CANADA / Waterloo      DNF 4 LapsToGo                  /75  29m15                        
      39 HAWKES, Craig C   from Ottawa                    DNF 3 LapsToGo                  / 2  30m10 31m30                  
      13 MORSE, Peter      from Toronto                   Did Not Finish                  / 7                               
      60 APSE, Edgars      from Toronto                   DNF 2 LapsToGo                  / 7  30m53 33m13 36m15            
      87 IRVING, David     OGC-FISHER / Limoges           DNF 2 LapsToGo                  /35  28m26 30m20 32m55            
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.

Started@: 11h00, Sunday, 24 Aug. 97, Event#:7b, 37.52 Km, 4 Laps 7 Entrants

Pro-Elite Women

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME    AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4
1    109 MCGILVRAY, Lisa        SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    2:22:46.23       15.77  99.1 25/115 34m03 36m01 36m03 36m37
2    103 GREENE, Leslie         KONA MTB TEAM / Toronto         2:25:45.22  2m58 15.45  97.0 22/116 34m17 36m52 36m55 37m39
3    110 MILLAR, Kathleen       SCHWINN CANADA / London         2:34:05.53 11m19 14.61  91.8 20/91  37m14 38m04 38m53 39m52
4    123 MOGG, Karen            from Cambridge                  2:38:56.59 16m10 14.16  89.0 18/51  37m25 38m04 39m44 43m42
5    101 BUCKLEY, Tracey        SCHWINN CANADA / Guelph         2:41:20.42 18m34 13.95  87.7 17/97  37m03 38m45 41m48 43m43
6    117 WULFF, Rayna           from Newmarket                  2:41:44.36 18m58 13.92  87.4 16/49  36m56 41m09 41m43 41m54
     128 HAAGMANS-HAWKE, V. Kim D'ORNELLAS RT / Oshawa         DNF 2 LapsToGo                  /84  39m10 44m10            
Dave Spurgeon-Chief Official, Swatty Wotherspoon-Asst.